شهر باستانی آنی، شهر هزار و یک کلیسا در ترکیه

نیلوفر دوشیری
دوشنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
شهر باستانی آنی، شهر هزار و یک کلیسا در ترکیه

شهر باستانی آنی که در مرز ترکیه و ارمنستان قرار دارد، یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری ترکیه محسوب می‌شود. این شهر تاریخ و قدمتی طولانی دارد و گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این شهر باستانی، با کجارو همراه شوید.

در سال ۹۶۱ میلادی آشوت سوم، پادشاه ارمنستان، پایتخت خود را از شهر قارص به آنی منتقل کرد و راهی برای شکوفایی و پیشرفت این شهر باز کرد. این شهر باستانی درسال ۲۰۱۶ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و امروزه میزبان بازدیدکنندگان و گردشگران تور ترکیه است.

مقاله‌های مرتبط

تاریخ

در ابتدا و در روزگاران دور، آنی دژی در استان شیراک محسوب می‌شد. در سده‌ی پنج میلادی و در منابع ارمنی نیز به این دژ اشاره شده است.

شهر باستانی آنی

یکی از امیران بزرگ ارمنی به نام آشوت یکم، در اواخر سده ۸ میلادی دژ آنی را از دودمان کامساراکان خرید. از آن زمان آنی رونق بیشتری پیدا کرد و سرانجام در سال ۹۶۱ میلادی به‌عنوان پایتخت ارمنستان انتخاب شد. آشوت سوم اولین کسی بود که با ساخت برج و کلیسا به آنی وسعت داد و جانشینانش هم هر‌ کدام به وسیع کردن این شهر تاریخی کمک کردند. به‌طوری که در مدتی کوتاه، این شهر به شهری ثروتمند و با‌شکوه تبدیل شد، ساختمان‌ها و کلیسا‌های بسیار در آن ساختند و به شهر هزار و یک کلیسا معروف شد.

موقعیت جغرافیایی آنی

شهر آنی در استان آرارات و در منطقه‌ی شیراک قرار دارد. سمت چپ این شهر رود آخوریان به چشم می‌خورد. در جنوبی‌ترین نقطه‌ی این شهر تپه‌ای با ارتفاع ۱۲۰۰ متر قرار دارد که قلعه‌ی مرکزی شهر روی آن قرار داشته است.

شهر باستانی آنی

این شهر روی کمربند زلزله قرار دارد و اسناد تاریخی فراوانی حاکی از زلزله‌های متعدد در این شهر وجود دارد. آنی در منطقه‌ای سردسیر با زمستان‌های بسیار سرد و یخبندان‌های شدید واقع شده است. اما در فصل‌های دیگر  آب وهوایی ملایم دارد.

شهر باستانی آنی

شهر آنی به خاطر داشتن بنا‌های مستحکم با معماری متنوع اهمیت فراوان دارد. سنگ دوف مهم‌ترین عنصر به کار رفته در ساخت بنا‌های این شهر است. این سنگ با قابلیت شکل‌پذیری در رنگ‌های مختلف مثل زرد، قرمز، سیاه و خاکستری در دره‌ی آخوریان و مناطق اطراف آن به چشم می‌خورد.

پایان آنی

شهر باستانی آنی

نابودی آنی از اواخر سده‌ی سیزدهم میلادی آغاز شده است. اما سنگ‌نوشته‌ها و حکاکی‌های موجود گویای آن است که آنی تا اواخر سده‌ی چهاردهم میلادی همچنان پا‌بر‌جا بوده است. همچنین برخی منابع تاریخی از آن حکایت دارند که تا اوایل قرن پانزدهم میلادی هنوز مردمانی در این ناحیه ساکن بوده‌اند. از این تاریخ به بعد، منابع تاریخی اندکی در این خصوص وجود دارد و به همین دلیل نمی‌توان به‌درستی بیان کرد که بر آنی چه گذشته و چگونه به بیابانی از ویرانه‌های فراوان تبدیل شده است.

نابودسازی فرهنگی

هم‌زمان با نسل‌کشی ارامنه نه‌تنها اموال قربانیان همه غارت شد، بلکه همه‌ی کلیسا‌ها و دیر‌ها نیز نابود شدند. این مکان‌ها نه‌تنها مکان‌های مذهبی ارامنه به شمار می‌رفتند بلکه به‌عنوان مراکز علمی و فرهنگی نیز شناخته می‌شدند و به همین دلیل در آن‌ها آثار فرهنگی ارزشمندی وجود داشت که همه غارت شدند و بیش از بیست هزار نسخه کتاب‌های دست‌نویس که قدمتی  صد‌ها ساله و گاهی بیش از هزار سال داشتند نیز از میان رفتند.

آدرس

ترکیه، استان آرارات، ناحیه‌ی شیراک

موقعیت شهر آنی روی نقشه

مسیر دسترسی

پس از رفتن به ترکیه می‌توانید به‌راحتی خود را به این منطقه برسانید. برای بازدید از شهر و موزه‌ی آن، باید ورودی پرداخت کنید که البته مبلغی اندک است.

شهر باستانی آنی

مطالب مرتبط:

    منبع wikipedia
    برچسب‌ها

    دیدگاه