دولومیت؛ سرزمینی از رشته کوه های آلپ در ایتالیا

سارا کرایی
چهار شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۰
 دولومیت؛ سرزمینی از رشته کوه های آلپ در ایتالیا

دولومیت بخشی از آلپ است که برای اسکی در زمستان و کوه نوردی، پیاده‌روی، دوچرخه سواری و ... در تابستان و اواخر بهار مشهور است.

آلپ بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین رشته‌کوه اروپا است: لبه منحنی درونی آن تقریبا ۷۵۰ کیلومتر و طول کل آن حدود ۱۲۰۰ کیلومتر است. حداکثر عرض آلپ ۲۶۰ کیلومتر و بلندترین نقطه آن مونت بلان (۴,۸۱۰ متر بالاتر از سطح دریا) است.

دولومیت

استان‌های بلونو (Belluno)، تیرول جنوبی، پوردنونه، ترنتو و اودینه بخش منحصربه‌فردی از آلپ جنوبی به نام دولومیت را به اشتراک دارند: به خاطر نوع سنگی که در ساختار این کوه‌ها موجود است دولومیت نامیده می‌شود. اما این چیزی نیست که دولومیت را در سراسر جهان مشهور ساخته است؛ کوه‌های زیادی روی زمین وجود دارد که ساختاری مشابه دارند.

اول از همه، کوهستان‌های دولومیت در زیبایی استثنایی هستند. دامنه‌های آن‌ها تقریبا عمودی است و به نظر قله‌ها آسمان را به دوش می‌کشند. به خاطر شرایط مناسب، این کوه‌ها را مکانی عالی برای اسکی می‌دانند. با مساحتی حدود ۱۵,۹ هزار کیلومتر مربع که حدود ۱۵۰ کیلومتر کشیده شده و وجود ۱۸ قله که بیش از ۳۰۰۰ متر ارتفاع دارند، این ارتفاعات دارای چندین تفرجگاه اسکی است که مسیری به طول ۱۲۶۰ کیلومتر را پوشش می‌دهند.

دولومیت

 بلندترین قله‌ی دولومیت، کوه مارمولادا (۳,۳۴۲ متر)، در مرز بین دو منطقه ترنتینو و ونتو قرار گرفته است. برخی از تفرجگاه‌های شناخته شده در سراسر جهان در اینجا قرار دارند (مانند: Cervinia، Val di Fassa، Kronplatz، Arabba). تفرجگاه معروف کورتینا دامپتزو (Cortina d'Ampezzo) که میزبان بازی‌های المپیک زمستانی در سال ۱۹۵۶ بود؛ شهر کوچکی از بورمیو که بیش از هزار سال پیش توسط رومیان تاسیس شده است و برای چشمه‌های شفاش معروف است (بسیاری از افراد معروف برای درمان به آنجا آمده‌اند و یکی از این افراد لئوناردو داوینچی بوده است) در اینجا قرار دارند.

دولومیت

کوه‌های عجیب و غریب اما زیبای دالومیت با اشکال تیز، ستون‌های عمودی، یخچال‌های طبیعی، مراتع آلپ و دریاچه‌های زلال کوهستانی در هر فصلی زیبا و چشم‌نواز هستند. لو کوربوزیه، معمار برجسته فرانسوی، دولومیت آلپ را «بزرگ‌ترین معماری طبیعی در جهان» نامیده است.

دولومیت

کارشناسان یونسکو کاملا با وی هم عقیده‌اند و در سال ۲۰۰۹ بر اساس معیارهای VII و VIII، این منطقه به عنوان میراث جهانی اعلام شد. اولین معیار بدان معنی است که این منطقه دارای پدیده‌های طبیعی عالی با مناطق طبیعی زیبا و منحصربه‌فرد هستند و دوم به معنی احترام به آثار تاریخی و نمونه‌های برجسته‌ای است که تاریخ زمین را نشان می‌دهند. 

برای دسترسی به سایر مقاله‌های تور مجازی، می‌توانید به صفحه اختصاصی آن در کجارو مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

    منبع airpano

    دیدگاه