دیدنی های بندرعباس، قلب تپنده تاریخ، صنعت و تجارت جنوب (قسمت دوم)

دیدنی های بندرعباس، قلب تپنده تاریخ، صنعت و تجارت جنوب (قسمت دوم)

مینا رهبری
| پنجشنبه, ۴ خرداد ۹۶ ساعت ۱۴:۳۰

بندرعباس یکی از مهم‌ترین شهرهای جنوبی ایران است که به دلیل اهمیت تجاری، از شهرهای مهاجرپذیر کشور محسوب می‌شود. با معرفی دیدنی‌های این بندر تاریخی، با کجارو همراه باشید. 

بندرعباس یکی از شهرهای زیبای جنوب است که بسیاری از جاذبه‌ها و بناهای دیدنی آن ناشناخته مانده و اغلب گردشگران از وجود چنین جاهایی بی‌خبر هستند. اغلب مردم به بندرعباس به چشم شهری تجاری نگاه می‌کنند و کمتر به فکر سفر به آن می‌افتند. در سری مقالات معرفی دیدنی‌های تمام شهرهای وطن‌مان، می‌خواهیم جاذبه‌های ناشناخته‌ی بندرعباس تاریخی را به شما معرفی کنیم تا شاید گردشگران، بندرعباس را به عنوان مقصد بعدی سفر خود انتخاب کنند. 

منطقه حفاظت شده گنو

منطقه حفاظت شده گنو بندرعباس

منطقه حفاظت‌شده‌ی گنو در شمال بندرعباس قرار دارد که آب و هوای آن بسیار مطبوع بوده و سرزمینی کوهستانی است. آب و هوای این منطقه تفاوت زیادی با مناطق اطراف آن دارد و می‌توانید در جنوب کشور چنین هوای معتدلی را تجربه کنید. این منطقه حدود ۲۷۵۰۰ هکتار مساحت دارد و ارتفاعش نیز از ۵۰ الی ۲۰۳۷۴ متر متغیر است. از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۴ این منطقه را به منطقه‌ی حفاظت‌شده تبدیل کردند اما به دلیل غنای طبیعی از سال ۱۳۵۴، آن را به عنوان پارک ملی معرفی کردند. منطقه حفاظت شده گنو همچنین یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران است.

موقعیت منطقه حفاظت شده گنو روی نقشه

منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی گنو تنوع گیاهی و جانوری زیادی دارد و کوه‌ها و دره‌ها زیبایی آن را دوچندان کرده است. در این منطقه می‌توانید درختان انگور، سیب، زردآلو، انار، انجیر، نارنگی، لیموترش، نارنج، انبه و خرما ببینید. از حیواناتی که در این منطقه زندگی می‌کنند، می‌توان به پلنگ، کفتار، گرگ، شغال، قوچ، میش، بز و آهو اشاره کرد. بلندترین قله‌های کوه گنو، نصیری و بازگرد نام دارد که پوشیده از انواع درختان جنگلی و بوته‌های دارویی است.

مسجد جامع اهل سنت

مسجد جامع اهل سنت بندرعباس

بندرعباس شهری است که شهروندان سنی زیادی دارد. مسجد جامع اهل سنت این شهر در سال ۱۱۷۵ هجری قمری ساخته شده و زین‌العابدین ابوالقاسم اوزی بانی احداث آن بود. با رشد جمعیت، افزایش نیاز و همچنین به دلیل فرسودگی این مسجد بارها مرمت شده است. هنر کاشی‌کاری به کار رفته در محراب مسجد، بسیار چشم‌گیر و زیبا است. شبستان مسجد در ۲ طبقه ساخته شده و ۲۰ درب بزرگ دارد که به ایوان‌های شمالی، جنوبی و شرقی مسجد باز می‌شوند. 

مسجد جامع بندرعباس با نام مسجد جامع دلگشا شناخته می‌شود

مسجد جامع بندرعباس با نام مسجد جامع دلگشا شناخته می‌شود که در نبش بلوار طالقانی و خیابان مسجد جامع قرار دارد. این مسجد یکی از قدیمی‌ترین مساجد این شهر است که شامل شبستان (دو قسمت قدیمی و الحاقی است) می‌شود. قسمت قدیمی ستون‌های متعددی دارد که سرستون‌های آن گچ‌بری شده و شبیه مسجد گله داری و مسجد دژگان است. در سال ۱۳۸۴ عملیات بازسازی مسجد جامع دلگشا آغاز شد و در سال ۱۳۸۷ به پایان رسید. این مسجد با شماره‌ی ثبت ۱۵۹۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

موقعیت مسجد جامع اهل سنت بندرعباس روی نقشه

آب انبارهای برکه باران

آب انبار برکه باران بندرعباس

آب انبارهای برکه باران یا همان مجموعه برکه‌های باران، شامل ۵ برکه یا آب‌انبار است که در خیابان ۲۲ بهمن بندرعباس قرار دارد. مجموعه‌ی برکه‌های باران گنبدهای موزون و منحصربه فردی دارد. این آب‌انبارها از مصالحی مثل سنگ و ملات ساروج ساخته شده است. این برکه‌ها چهار دهانه‌ی اصلی برای ذخیره‌ی آب دارد که آب مورد نیاز شهر را تامین می‌کردند. امروزه یکی از برکه‌های باران را به آمفی تئاتر تبدیل کرده‌اند. 

موقعیت آب انبارهاب برکه باران روی نقشه

این بنا، همان برکه و آب‌انباری است که برای تفریح در اختیار فرح پهلوی قرار می‌گرفت

دو آب‌انبار دیگر در مجموعه‌ی برکه‌های باران خارج از محدوده‌ی موزه‌ی خلیج فارس قرار دارد که یکی در داخل محوطه‌ی دیوارکشی‌شده و دیگری در بافت شهری پشت موزه واقع شده است. دورتادور محوطه‌ی یکی از این دو آب‌انبار، دیوارکشی‌شده است و افراد محلی می‌گویند این بنا، همان برکه و آب‌انباری است که برای تفریح در اختیار فرح پهلوی قرار داده شده بود.  این اثر در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۵۴ با شماره‌ی ۱۰۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد ناصری

مسجد ناصری بندرعباس

مسجد ناصری در یکی از مساجد تاریخی بندرعباس است که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد. معماری آن از معماری سنتی جنوب الهام گرفته است. این مسجد در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی، توسط محمدعلی ناصری حیدرآبادی بنا شد. برای ساخت سقف مسجد ناصری از نوعی چوب مخصوص به نام چوب صندل استفاده شده که از هند آورده بودند. از دیگر تزئینات خاص مجسد می‌توان به گچ‌بری‌های آن اشاره کرد.

موقعیت مسجد ناصری روی نقشه

خانه احمدی

خانه‌ی احمدی یکی از خانه‌های قدیمی شهر بندرعباس است. قدمت این خانه به دوران قاجار برمی‌گردد و مالک آن شخصی به نام حاج احمد گله‌داری بود. خانه‌ی احمدی با شماره‌ی ۸۵۰۹ در به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

موزه آب

موزه آب بندرعباس

موزه‌ی آب یکی از موزه‌های شهر بندرعباس است که در بلوار امام خمینی قرار دارد. قدمت بنای این موزه به دوران صفویه بازمی‌گردد و امروزه به شکل بسیار زیبایی بازسازی شده است. با گشت و گذار در این موزه می‌توانید شناخت خوبی بر آثار و ابنیه تاریخی در زمینه‌های مختلف مربوط به آب به دست آورید.

موقعیت موزه آب روی نقشه

با راه‌اندازی این موزه تلاش بشر در حفر چاه‌های آب و قنات به نمایش گذاشته شده است تا آن‌ها را به مردم بشناسانند و از میراث قدیمی اشیای مربوط به اب  و حفر آن به خوبی حفاظت می‌شود. در موزه‌ی آب اشیایی مثل انواع کوزه، انواع خمره‌ی آب به نام کروش، خمره‌های سنگی (موو)، پایه‌ی مشک (مشک تروز) و عکس‌هایی از ظروف آب و گاوچاه و چاه چرخ گاوی به نمایش گذاشته شده است. 

امامزاده شاه محمد تقی (ع)

امامزاده محمد تقی بندرعباس

امامزاده شاه محمد تقی (ع) یکی از اماکن مذهبی و مقدس در شهر بندرعباس است. مردم اعتقاد و ارادت خاصی به این امامزاده دارند. در گذشته افرادی که از پاکستان و بنگلادش به زیارت امام رضا (ع) در مشهد می‌رفتند، ابتدا برای عرض ارادت و زیارت به این امامزاده می‌آمدند و سپس عازم مشهد می‌شدند. این امامزاده در بلوار آیت اله طالقانی، خیابان شهید بهشتی قرار دارد. سقف و مناره‌های میناکاری شده‌ی این امامزاده به همراه شیشه‌های رنگی پنجره‌های آن، زیبایی خاصی به آن بخشیده و احساس آرامش به زائران القا می‌کند.

موقعیت امامزاده شاه محمد تقی روی نقشه

منبع wikipedia
برچسب‌ها لوکیشن دیدنی ها

دیدگاه  

    تبلیغات