داستان تسخیر: گشتی در کاخ ورسای

مریم اصلانی
یکشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
داستان تسخیر: گشتی در کاخ ورسای

فرانسه شاید نه به اندازه‌ی دیگر کشورهای اروپایی، ولی به قدر کافی جاذبه‌های گردشگری وحشت را در خود جای داده که کاخ معروف ورسای یکی از آن‌ها است. 

«کاخ سلطنتی ورسای» (palace of Versailles) در میان جاذبه‌های گردشگری مورد توجه کشور فرانسه قرار دارد. این کاخ زیبا در ۲۰ کیلومتری شهر پاریس واقع شده است. اما چیزی که شاید بیشتر مردم از آن مطلع نباشند این حقیقت است که ورسای یکی از تسخیر شده‌ترین مکان‌های کشور فرانسه است. چه باغ و چه خود قلعه هر دو پذیرای ارواح هستند، هر چند در این میان روح ملکه «ماری آنتوانت»  (Marie Antoinette) به دفعات در باغ و محوطه اطراف کاخ مشاهده شده است.

در تاریخ دهم آگوست سال ۱۹۰۱ دو زن از کشور انگلستان به بازدید عمارت و باغ‌های «پتی تریانو» (Petit Trianon) در نزدیکی ورسای رفتند، بازدیدی که سرآغاز ماجرایی عجیب و باورنکردنی بود.

کاخ ورسای که توسط روح ملکه آنتوانت تسخیر شدهاست

این دو بانو «آن موبرلی» (Anne Moberly) و «النور جوردین» (Eleanor Jourdain) نام داشتند که هر دو دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و به عنوان کادر مدیریت در کالج «سنت هیو» (St. Hugh) شهر آکسفورد مشغول به فعالیت بودند. آن‌ها در حال گذراندن تعطیلات خود در کشور فرانسه بوده و تصمیم داشتند تا روزی را به گشت و گذار در کاخ ورسای و محوطه اطراف آن بگذرانند. آن‌ها در ابتدا در تور کاخ شرکت کرده و سپس تصمیم گرفتند گشتی هم در زمین‌های مجاور زده و به دنبال بازدید از «پتی تریانو» رفتند. 

کاخ ورسای که توسط روح ملکه آنتوانت تسخیر شدهاست

آن‌ها شروع به گشت و گذار در این منطقه کردند که ناگهان متوجه شدند مسیر را گم کرده‌اند. آن‌ها سرگردان به راه خود ادامه داده و از یک مزرعه روستایی متروکه عبور کردند و در این بین متوجه یک گاوآهن قدیمی شدند که درست در کنار جاده روی زمین افتاده بود. در همین حین ناگهان حسی عجیب به سراغ‌شان آمد، گویی که جوی سنگین برفضا حاکم شده و چیزی روح و روان آن‌ها را می‌آزرد. در این هنگام ناگهان با دو مرد مواجه شدند که کت‌های بلند سبز و خاکستری به تن داشته و کلاه‌های کوچک سه گوشه به سر داشتند.

کاخ ورسای یکی از تسخیر شده‌ترین کاخ‌های فرانسه است که ظاهرا توسط روح ملکه ماری آنتوانت اشغال شده است

خانم‌ها از آن دو مرد درخواست کمک کرده و خواهش کردند مسیر منتهی به پتی تریانو را به آن‌ها نشان دهند. آن دو نیز درست به همان مسیری اشاره کردند که پیش روی‌شان بود. دو بانوی راه‌گم کرده همان مسیر را در پیش گرفتند تا زمانی که به عمارتی تابستان رسیدند که زیر سایه‌سار درختان قرار داشت. در این هنگام آن جو سنگین حتی قدرتمندتر از قبل به آن‌ها هجوم آورده و همه چیز در سکوت فرورفت. مردی با ظاهر زشت و صورتی آبله‌رو درست کنار عمارت ایستاده بود، او به شکلی ناخوشایند از آن‌ها استقبال کرد.

اقامتگاه ماری آنتوانت، پتی تریانو (Petit Trianon)، فرانسه

در این هنگام ناگهان کسی به آن‌ها نزدیک شده و به هر دو هشدار دارد مسیرشان اشتباه است. او به آن‌ها گفت باید از پل چوبی کوچک عبور کنند و وقتی آن دو این کار کردند، درست به جایی رسیدند که به نظر می‌رسید مقصدشان است. در آنجا زنی روی یک چهارپایه نشسته و ظاهرا در حال طراحی کردن بود. او لباس مدل قدیمی پوشیده و روسری به رنگ سبز روشن بر سر داشت. آنجا دوباره آن دو احساس گرفتگی خاصی کردند که ناگهان یک پادو از ساختمانی در همان نزدیکی به سرعت خارج شده و در را پشت سر خود به شدت کوبید. پادو به آن‌ها گفت که ورودی پتی تریانو در سوی دیگر ساختمان قرار دارد و آن‌ها باید خانه را دور بزنند. آنجا تور آماده گشت و گذار در داخل ساختمان بود و در این هنگام آن دو متوجه شدند که گویی آن سایه سنگین از سرشان برداشته شده و ناگهان همه چیز حالت طبیعی به خود گرفت.

کاخ ورسای که توسط روح ملکه آنتوانت تسخیر شدهاست

سه ماه بعد آن دو به کشور انگلستان بازگشتند. در این زمان بود که مابرلی به یاد آن زن نقاش افتاد و در مورد او با همسفرش صحبت کرد. اما جوردین گفت که او شباهتی به یک زن نداشته است! آن دو در مورد این رمز و راز دچار شگفتی شدند، چگونه ممکن است که یکی از آن‌ها زنی را دیده باشد و دیگری با شخص دیگری مواجه شده باشد؟ به همین خاطر هر دو تصمیم گرفتند حوادث آن روز به خصوص را با هم درمیان گذاشته و ببینند چه چیزهای در خاطرشان مانده است. در این بین ناگهان هر دو دوباره آن احساسات خاص را به یادآوردند که انگار چیز عجیبی در آن باغ رخ داده است. در نتیجه هر دو تصمیم گرفتند به صورت جداگانه اطلاعات خود را در جایی یادداشت کرده و سپس یادداشت‌های خود را با هم مقایسه کنند. و در اینجا بود که اختلافاتی بین دیده‌های آن دو کشف شد، هرچند در بسیاری از جزئیات با یکدیگر هم‌نظر بودند.

کاخ ورسای که توسط روح ملکه آنتوانت تسخیر شدهاست

در بررسی‌های بیشتر جوردین کشف کرد روز بازدیدشان از ورسای مصادف با سالگرد حمله و چپاول تویلری در سال ۱۷۹۲ بوده است، وقتی که لویی شانزدهم و همسرش ماری آنتوانت شاهد قتل عام گارد سوئیس بوده و سپس به زندان منتقل شدند. آن دو شگفت‌زده شدند که آیا ممکن است به شکلی شاهد روح ماری آنتوانت بوده یا حتی بیشتر از آن، ممکن است به شکلی تله‌پاتی گونه وارد خاطرات ملکه از آن زمان شده باشند؟ این مسئله شاید می‌توانست توجیهی مناسب برای مشاهدات آن‌ها باشد. به همین خاطر مابرلی به سراغ عکسی از ماری آنتوانت رفت که توسط هنرمندی به نام «ورت‌مولر» (Wertmüller) به تصویر کشیده بود. در همان اولین نگاه موبرلی دریافت این پرتره شباهت زیادی به آن زن دارد و حتی لباس آن دو کاملا شبیه به هم بود!

این شباهت باعث شد این داستان حتی رنگ و بویی مرموزتر به خود بگیرد. به همین خاطر جوردین در ژانویه سال بعد مجددا به ورسای بازگشت. در اینجا بود که او متوجه شد قادر نیست مسیری که قبلا رفته بودند را پیدا کند، زمین‌های آن منطقه به شکلی عجیب و باورنکردنی تغییر کرده بودند. او بعدا فهمید در تاریخ ۵ اکتبر سال ۱۷۸۹، ماری آنتوانت در اقامتگاهش در پتی تریانو نشسته بود که متوجه شد جمعیتی از مردم پاریس به سمت دروازه‌های کاخ در حرکت هستند. با این حساب آن دو چنین برداشت کردند که خاطرات تلخ ماری آنتوانت از این لحظه ترسناک به شکلی در طول این سال‌ها در این مکان برجای مانده و آن‌ها را نیز درگیر خود کرده است. این مسئله از سوی دیگر می‌توانست آن احساس تکدر خاطر و سنگینی که در آن زمان تجربه کرده بودند را توضیح دهد.

کاخ ورسای که توسط روح ملکه آنتوانت تسخیر شدهاست

آن‌ها طی نامه‌ای مشاهدات خود را به «انجمن تحقیقات روانی» ارسال کرده و در مورد این مسئله که «پتی تریانو» تسخیر شده است صحبت کردند. اما انجمن مزبور به ادعای آن‌ها توجهی نکرده و آن را فاقد ارزش برای تحقیق و بررسی بیشتر دانست. در نتیجه این دو زن تصمیم گرفتند خود دست به کار شده و شخصا به دنبال دلایلی بروند که فرضیه‌شان در مورد روح ماری آنتوانت را اثبات کند. یادداشت‌های آن‌ها در مورد کاخ ورسای که در سال ۱۹۰۱ نوشته شده بود، سنگ بنای این تحقیقات شد.

آن‌ها از جزئیاتی عجیب از کاخ ورسای، محوطه اطراف و زمین‌های آنجا خبر داشتند که امکان نداشت بدون آگاهی از مشاهدات ماری آنتوانت و خاطرات او از ورسای سال ۱۷۸۹ به آن‌ها دسترسی داشت. نتیجه‌ی مشاهدات و تحقیقات این دو سرانجام در سال ۱۹۱۱ و در کتابی تحت عنوان «یک ماجراجویی» (An Adventure) منتشر شد.

داستان تسخیر کاخ ورسای

آن دو این کتاب را با نام مستعار «میس موریسون» (Miss Morison) و «میس لامونت» (Miss Lamont) نوشته و به پاره‌ای دلایل اشاره کردند تا درستی ادعاهای خود را ثابت کنند:

۱. آن دو طی آن سفر عجیب یک روزه یک گاوآهن دیده بودند، اما بعدا متوجه شدند که در آن زمان هیچ گاوآهنی در باغ‌های ورسای وجود نداشت. هرچند در سال ۱۷۸۹، یک گاوآهن کهنه در آن منطقه وجود داشت.

۲. آن ها از روی پلی کوچک عبور کردند، اما در سفر بعدی هرچه گشتند اثری از آن پیدا نشد. این دو بعدها متوجه شدند پلی با این مشخصات در سال ۱۷۸۹ در آن منطقه وجود داشته است.

۳. آن‌ها طی راهپیمایی خود با دو مرد با یونیفورم سبزرنگ مواجه شده بودند، بعدا مشخص شد رنگ لباس گارد سوئیسی ماری آنتوانت نیز سبز بوده است.

۴. آن‌ها با یک مرد بدجنس و کریه‌منظر هم ملاقات کرده بودند. مشخصات این مرد با «Comte de Vaudreuil»  مطابقت داشت که از جمله دشمنان ماری آنتوانت به شمار می‌رفت.

۵. سرانجام زنی که در حال طراحی تصویر خودش بود، می‌توانست چه کسی غیر از ماری آنتوانت باشد؟

این کتاب در زمان انتشار توجه عموم را به خود جلب کرد، به طوری که در آن زمان نزدیک به یازده هزار نسخه از آن به فروش رسید. از سوی دیگر موضوع آن نیز محلی برای بحث و انتقاد بود. منتقدان عقیده داشتند که این دو شاید به سادگی گم شده یا حتی در مورد مشاهدات‌شان دچار اشتباه شده‌اند.

اما این دو بانوی انگلیسی سرسختانه از مواضع و دیدگاه خود دفاع کرده و حتی نوشته‌های‌شان در نوامبر سال ۱۹۰۱ را منتشر کردند تا ثابت کنند هیچ راهی وجود نداشت آن دو از اطلاعاتی خبر داشته باشند که قاعدتا دور از دسترس آن‌ها بود. بعد از مرگ این دو (جوردین در سال ۱۹۲۴ و موبرلی در سال ۱۹۳۷)، هویت واقعی‌شان افشا شد. این مسئله که این دو خانم نه دو زن عامی خرافاتی، که دو بانوی تحصیلکرده و دارای تحصیلات دانشگاهی بودند، باعث شد ماجراجویی آن‌ها مورد توجه بیشتری قرار گرفته و حتی تحقیقاتی پیرامون آن صورت بگیرد.

کاخ ورسای که توسط روح ملکه آنتوانت تسخیر شده است

این تحقیقات البته گاهی ادعای آن‌ها را به چالش می‌کشید، به طوری که در سال ۱۹۵۰ فردی به نام «سالتر» (W.H. Salter) در یادداشتی به پاره‌ای از ایرادات موجود در کتاب آن‌ها اشاراتی کرد. او انگشت روی نامه‌ای گذاشت که این دو به انجمن تحقیقات روانی ارسال کرده بودند. در این نامه‌ اختلافاتی مشاهده شد که گویی بعدها طی تحقیقات مرتفع شده بودند، مسئله‌ای که باعث شد در مورد ادعای آن‌ها شک و تردیدی جدی به وجود آید. 

گویی این دو باور داشتند در بازدید خود از ورسای، حتما با رویدادی عجیب و غیرمنتظره مواجه شدند و به همین خاطر مایل بودند دیگران هم به این مسئله توجه نشان داده و باور آن‌ها را تأیید کنند. برای همین این گونه پیگیر به سراغ تحقیقات رفته و تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا این باور را به نوعی به عموم نیز تحمیل کنند.

کاخ ورسای، فرانسه

نظر شما در مورد این داستان چیست؟ به نظر شما آیا این دو بانوی انگلیسی دچار توهم و خیالات شده بودند؟ یا نه، واقعا رخدادی عجیب و ماورایی را تجربه کردند؟ خوشحال خواهیم شد شنونده نظرات شما همراهان عزیز باشیم.

مطالب مرتبط:

    منبع hoaxes

    دیدگاه