صومعه سوملای ترابزون، منظره‌ دیدنی صومعه‌ هزار ساله در ترکیه

نیلوفر دوشیری
پنجشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰
صومعه سوملای ترابزون، منظره‌ دیدنی صومعه‌ هزار ساله در ترکیه

ترکیه دیدنی‌هایی فراوان دارد و تور ترکیه از جذاب‌ترین تورهای خارجی محسوب می‌شود. امروز اما می‌خواهیم با مکانی تاریخی با قدمتی هزاران ساله در این کشور آشنا شویم. صومعه‌ی سوملا که در بالای کوهی بنا شده، مکانی است که اکثر گردشگران از آن دیدن می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با آن، با کجارو همراه شوید.

صومعه‌ی سوملا یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین صومعه‌ها در جهان مسیحیت است. شواهد دقیقی از زمان ساخت این صومعه یا سازندگانش وجود ندارد. تنها گفته می‌شود که محلیان پس از ساخت این صومعه به‌دلیل حمله‌ی دشمن از محل زندگی خود فرار کرده‌اند. این صومعه بالای صخره‌های و در جنگلی در ترابزن ترکیه قرار دارد. این معماری باشکوه در طول تاریخ بار‌ها دستکاری شده است تا این‌که در سال ۱۹۲۳ دست زدن به آن ممنوع شد.

این صومعه که در ارتفاع ۱۲۰۰ متری قرار دارد، با ۳۰۰ متر ارتفاع از همه‌ی سنت‌های موجود برای ساخت صومعه‌ها پیروی کرده است. یعنی در جنگلی خارج از شهر و در نزدیکی غار‌ها ساخته شده است. همچنین بالای یک صخره نیز قرار دارد. همین که کمی از صخره‌ها بالا بروید، متوجه خواهید شد که انگار به‌نوعی این سازه با چسب به کوه‌ها چسبیده شده است. 

ویژگی‌های این معبد

صومعه سوملا

بخش‌های اصلی این معبد را کلیسای سنگی، نماز خانه‌های کوچک، آشپزخانه‌ها، اتاق مطالعه، اتاق‌های‌ مهمان، کتابخانه و یک فواره تشکیل می‌دهند. از این فواره در فصل بهار برای دسترسی به آب کوهستان استفاده می‌شد. همچنین ساختمانی بسیار بلند مقابل صخره‌ها وجود دارد که محلی برای عبادت راهب‌ها بود و قدمت آن به سال ۱۸۶۰ می‌رسد. همچنین در طراحی کمد‌ها، طاقچه‌ها و شومینه‌ها تاثیرات هنر ترکیه به‌خوبی قابل‌مشاهده است. 

کلیسای سنگی ساموئل

این کلیسا، ساختمانی بسیار عجیب است. بدنه‌ی آن طوری است که گوشی با گل به کوه چسبیده است. محراب این کلیسا اما آجری است. چیزی که این کلیسا را منحصربه‌فرد ساخته، این است که دیوار‌های داخل آن همانند بیرونش پوشیده از نقاشی‌ها آبرنگ هستند. 

صومعه سوملا

این صومعه در سال ۳۸۶ پس از میلاد توسط راهب‌ها کشف شد و آن را پیشکش حضرت مریم کردند. تاریخ‌شناسان می‌گویند دو مرد آتنی پس از دیدن تصویر حضرت مریم در یکی از غار‌ها، تصمیم به ساخت این صومعه در آنجا گرفتند. اگر‌چه عده‌ای دیگر معتقدند که قدمت این صومعه به خیلی پیش از این‌ها باز می‌گردد. 

صومعه سوملا

در طول تاریخ طولانی خود، این صومعه بار‌ها آسیب دیده و توسط امپراطور‌های مختلف بازسازی شده است. در زمان امپراتوری عثمانی و سلطان محمود، باور بر این بود که صومعه حافظ پادشاه است به همین دلیل قوانینی برای حفاظت از آن وضع کردند. 

آدرس

ترکیه، ۴۵ کیلومتری شهر ترابزون

موقعیت صومعه سوملا روی نقشه

مسیر دسترسی

از شهر ترابزون به‌راحتی می‌توانید با ماشین و از جاده‌ی منتهی به این صومعه، خود را به آن برسانید. 

صومعه سوملا

منبع ancient-origins
برچسب‌ها زیارتگاه

دیدگاه