کشف یک گورستان تاریخی در شهر ورامین

تیم  کجارو
دوشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
کشف یک گورستان تاریخی در شهر ورامین

در روزهای اخیر، به‌صورت اتفاقی جمجمه‌ای مربوط به دوره ایلخانان از حفاری‌های اداره آب و فاضلاب ورامین پیدا شد که در واقع به سرنخی برای کشف گورستانی تاریخی در این شهرستان تبدیل شده است.

محمد رضا نعمتی؛ مدیر مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت:

کاوش‌های متعددی از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی برای سالم درآوردن اشیا تاریخی به‌جای مانده در این منطقه تاریخی صورت گرفته است. همچنین تاکنون تعداد زیادی‌ اشیا سفالی، اسکلت انسان، آجر و خشت‌های پخته شده از کاوش‌های اولیه این گورستان به دست آمده است.

نعمتی با بیان اینکه اداره آب و فاضلاب شهرستان ورامین بدون گرفتن استعلام نسبت به حفاری و لوله‌گذاری آب شرب در این منطقه اقدام کرده است خاطرنشان کرد:

بر اساس مصوبه هیئت وزیران، پیش از هرگونه اقدام کاری و پژوهشی دستگاه‌های دولتی در مناطق تاریخی باید استعلام‌های لازم از سازمان میراث فرهنگی انجام شود.

مدیر مرکز باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران یادآور شد که چند سال پیش نیز در پی خاک‌برداری‌های اداره راه و شهرسازی ورامین برای احداث جاده در این شهرستان، تپه‌ای تاریخی نابود شده بود.

نعمتی همچنین از کشف ۲۵ سکه تاریخی دوره هخامنشیان توسط یگان حفاظت مترو تهران از کیف یک قاچاقچی اشیای عتیقه خبر داد و گفت که این سکه‌های تاریخی اکنون در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان تهران است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا
    برچسب‌ها تاریخی گورستان

    دیدگاه