نمایش صنایع دستی ایران در شانگهای

تیم  کجارو
یکشنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
نمایش صنایع دستی ایران در شانگهای

نمایشگاه آثار هنری و صنایع‌ دستی ایران طی روز گذشته، با حضور معاون کمیته سیاسی شورای مشورتی، وانگ یونگ چینگ، معاون اتحادیه صنایع‌دستی و هنر چین، شو سی ها و رئیس انجمن هنر و صنایع‌دستی شانگهای و برخی مقامات محلی، سرکنسول ایران از سوی شرکت گنج پارسی و با همکاری وابستگی فرهنگی کشورمان در یکی از گالری‌های مشهور شانگهای افتتاح شد.

در آیین افتتاحیه  نمایشگاه صنایع دستی ایران در چین، بهنام آزاد؛ وابسته فرهنگی ایران در شانگهای طی سخنانی، گفت:

ایران خاستگاه اولیه اقوام مختلف با گویش‌ها و آیین‌ها و سنن خاصی است که هرکدام از این اقوام سهم بسزایی در خلق فرهنگ و آثار هنری داشته و دارند.

بهنام آزاد در ادامه گفت که هنرمندان ایرانی با الهام از ذوق و هنر ذاتی خود با تلفیق این هنر با ظرافت‌های فرهنگ ملی ـ بومی توانسته‌اند استادانه به خلق آثار هنری چون نقاشی، معماری، بافندگی، سفالگری، خوشنویسی، موسیقی و هنرهای تجسمی بپردازند.

آزاد گفت:

دو فرهنگ ایران و چین به واسطه قدمت و سابقه بسیار طولانی خود از طریق جاده ابریشم در تعمیق و گسترش مبادلات فرهنگی نقش مهمی داشته‌اند.

معاون اتحادیه صنایع‌دستی و هنر چین نیز ضمن قدردانی از همکاری و حضور وابسته فرهنگی ایران در شانگهای گفت: این نمایشگاه پنجاه و هفتمین دوره از نمایشگاه‌های آثار هنری است که طی پنج سال برپا می‌شود و در این مدت هر دو ماه یک‌بار نمایشگاهی از بهترین آثار هنرمندان چین، برپا شده است.

وانگ یونگ چینگ با بیان اینکه امروز اولین نمایشگاه هنری از یک کشور خارجی در این گالری برپا می‌شود، افزود که مینیاتور ایران از جنبه هنری قوی و نقطه قوت نمایشگاه است.

یونگ چینگ، ضمن اشاره به طرح «یک کمربند و یک جاده» تأکید کرد:

باید تلاش کنیم تا ارتباط بین ایران و چین در زمینه فعالیت‌های هنری بیشتر شود.

در بخش پایانی این مراسم، مسعود شماعی زاده با پاور پوینت به‌شکل‌گیری تاریخ تمدن و هنر ایران و معرفی صنایع‌دستی از قبیل قلم کاری، قلم‌زنی مشبک، خاتم‌کاری و مینا پرداخت.

پس از آن مراسم قرعه‌کشی انجام شد که به پنج نفر از میهمانان جوایزی به رسم یادبود اهداء شد.

در این نمایشگاه، آثار صنایع‌دستی نفیس ایرانی از اساتید به نام کشور شامل فرش، گلیم، میناکاری، قلم‌زنی، مشبک، خاتم‌کاری، برخی زیورآلات طلا و نقره، فیروزه و تابلوهای مینیاتور به معرض نمایش گذاشته شده است.

منبع ایرنا
برچسب‌ها صنایع دستی

دیدگاه