گنجنامه، مهم ترین منبع در خصوص اطلاعات بناهای تاریخی کشور

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
گنجنامه، مهم ترین منبع در خصوص اطلاعات بناهای تاریخی کشور

گنجنامه مهم‌ترین سند مکتوب در خصوص معرفی بناها و مجموعه‌های تاریخی کشور است.

«سید محمد بهشتی» رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاه عکس عودلاجان با عنوان «اودلاجان، حرفی از هزاران» که در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر انجام شد، گفت:

سند مکتوب گنجنامه که اطلاعات بناها و مجموعه‌های تاریخی کشور در آن گردآوری شده است، با همت دانشجویان دانشگاه بهشتی به سرانجام رسید.

وی گفت که در این مرجع تاریخی و فرهنگی کشورمان، ۷۰۰ اثر در آن گنجانده شده است که در قیاس با ۳۱ هزار و ۵۰۰ اثر ثبت ملی عددی ناچیز است.

وی به تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه هنر و پژوهشگاه میراث فرهنگی در آینده نه چندان دور خبر داد و گفت که در این تفاهم‌نامه در صدد هستیم تا زمینه‌ی پشتیبانی از دانشجویان معماری را فراهم کرده تا آثار تاریخی و فرهنگی مورد حفاظت و بازسازی واقع شوند.

بهشتی با بیان این که تمامی بناها جهان از دو معیار آسایش و آرامش بهره می‌برند، گفت:

ما در حال حاضر مسئله‌ی آرامش را در بناها گم کرده‌ایم که این موضوع معادلات را تغییر داده است.

وی با بیان این که معماران تضمین‌کننده کیفیت و آرامش زندگی شهری هستند، افزود که جامعه کشورمان آمادگی کیفیت و تقاضای کیفیت را دارد ولی معماران جوابگوی کیفیت را پیدا نکردند بلکه این موضوع نیاز به زمان دارد.

رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان این که در سال ۷۶ تنها هفت کافی‌شاپ در تهران فعال بود بیان کرد که سبک زندگی جامعه باعث شده که امروزه پنج هزار کافی شاپ در تهران به فعالیت بپردازند که این موضوع از یک سو نوید رونق برای معماران و از سوی دیگر خطرناک برای این قشر باشد.

«غلامرضا اکرمی» رئیس دانشگاه هنر تهران در این مراسم گفت که اودلاجان سرمایه و هویت معماری تهران است چرا که با همکاری دانشجویان می‌توان کارهای وسیعی را انجام داد.

کرمی گفت که حضور اساتید مرمت و معماری، دانشجویان و دانشگاه‌های هنر می‌تواند به بازسازی آثار هنری منجر شود.

همچنین «سید مهدی حجت» بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز افزود که معماری علمی است که می‌تواند کالبد یک اثر را درست کند چرا که توجه به شکل بنا مهم نیست بلکه باید جان‌بخشی را در آن منطقه‌ی تاریخی مد نظر قرار داد.

در این مراسم، نمایشگاه عکس منطقه تاریخی اودلاجان و ثبت خانه فرج‌الله خان با ۳۷ عکس رونمایی شد.

منبع ایرنا

دیدگاه