باغ گل های اصفهان ؛ ترکیبی زیبا از هنر و طبیعت

سینا غرباوی | چهار شنبه, ۲۶ خرداد ۹۵ ساعت ۰۰:۰۱

باغ گل‌های اصفهان در حاشیه جنوب شرقی میدان بزرگمهر و مجاور رودخانه زاینده رود تأسیس گردیده که شامل باغ صخره ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، آب نماها، برکه، آمفی تئاتر روباز، مجموعه پرچین، طرح گل فرشی ایرانی و… است. در ادامه برای شناخت بیشتر این مکان زیبا با کجارو همراه باشید.

در عصری كه رشد قارچ گونه صنايع آلاينده، محيط زيست انسان و موجودات زنده را به مخاطره انداخته و آلودگی هوا منشأ بسياری از بيماری‌های تنفسی، قلبی و عروق شده و در زمانی كه انسان در زير چرخ‌دنده‌های ماشينيسم و توسعه صنعتی، لحظه‌های دردناك بيگانگی با طبيعت را تجربه می‌كند، مشاهده گل كه سمبل لطافت و نماد زيبايی است و قرار گرفتن در فضايی دلنشين و سبز، فطرت زيبا دوستی انسان را بر می‌انگيزاند و موجبات تلطيف روح و روان آدمی را فراهم می‌كند.
در اين راستا و در اقدامی کم‌سابقه، شهرداری اصفهان دريچه‌ای به باغ اميد گشود و در زمينی به وسعت ۶۷۰۰۰ مترمربع در حاشيه زاينده رود، مجموعه زيبای «باغ گل‌ها» را به آلبوم ديدنی‌های شهر اصفهان افزود. از ويژگی‌های منحصربه‌فرد اين مجموعه، وجوه چندگانه تفريحی، آموزشی، فرهنگی و تحقيقاتی آن و ارائه بيش از ۷۰۰ گونه گياهی متنوع است كه در كنار عناصر و سبك مختصات باغهای سنتی ايران، متبلور گرديده است.

موقعیت جغرافیایی باغ گل‌ها

اطلاعات کلی

خوشبختانه از چند سال پيش به اين سو، فضاهای سبز شهر اصفهان در پرتو برنامه‌ريزی‌ها و تلاش‌های شهرداری و سازمان پارك‌ها و فضاهای سبز گسترش يافته است و به گونه‌ای سرانه فضای سبز اين شهر به ازای هر شهروند به مرز حدود ۱۳/۵ مترمربع رسيده كه در يک مقايسه اجمالی به حداقل استاندارد جهانی يعنی ۱۵ متر مربع نزديک شده است. اين فضاهای سبز كه مشتمل بر فضاهای دل‌انگيز حاشيه زاينده‌رود و پارک‌های محلی و كوهستانی و جنگلی است زيبايی، شادابی و پالايش نسبی هوای شهر اصفهان را باعث شده است.

باغ گل ها اصفهان
ويژگی و امتياز منحصربه‌فرد اين باغ را بايد در وجوه چندگانه تفريحی، فرهنگی، آموزشی و تحقيقی آن جستجو كرد كه اميد می‌رود با جذابيت‌های چشمگير خود، استعدادهای توريستی شهر اصفهان را بيش از پيش افزايش دهد و تقويت كند.

باغ گل های اصفهان

اين طرح به‌عنوان يكی از طرح‌های مهم و بزرگ «اصفهان+۲۲» به بهره‌برداری رسید تا بدين‌وسيله بر زيبايی‌ها و مناظر ديدنی اين شهر بيفزايد و دانشجويان و دانش‌پژوهان بتوانند از اين مكان استفاده و اوقات فراغت خود را با گل و گياه سپری كنند.
در طراحی اين باغ اقليم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته و آب به صورت فواره‌هایی كوتاه جريان می‌يابد و سرانجام به بركه برخورد می‌كند. همچنين عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای اين باغ تبلور عينی يافته است.
وسعت اين باغ ۲۵۰۰ متر و ارتفاع آن ۳ متر است و ۲۵۰ گونه گياهان صخره‌ای كه نمايی از طبيعت را ارائه می‌کند، در اين باغ كاشته شده است.

باغ گل های اصفهان

مکان‌های دیدنی باغ

آب‌نما

آبشار باغ گل ها

اين آب‌نما در سمت شرقی باغ صخره‌ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل بركه ريزش می‌كند. در ساختمان آبشار از انواع سنگ‌های رودخانه‌ای استفاده شده تا آبشار كاملا طبيعی جلوه کند.

بركه

باغ گل ها اصفهان

باغ گل های اصفهان

به منظور تلطيف هوا و پرورش انواع گياهان آبزی، در طرح باغ بركه‌ای به مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع جنوب شرقی باغ ساخته شده است.

محوطه باغ

باغ گل های اصفهان

سطح كلی قطعات باغ چمن‌كاری و با پيش‌بينی انواع باغچه‌ها در طرح‌های متنوع استفاده از گل‌های فصلی يک‌ساله، دوساله، دائمی و درخچه‌های زينتی ممكن می‌شود. در مركز باغ طرح فرش كه يكی از نقش‌های اصيل و ديرينه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع و اقسام گل‌ها استفاده می‌شود. معابر باغ كه حدود ۵۰۰۰ متر مربع است با نوعی كفپوش (سنگ‌های گرانيت) با طرح‌های خاص مفروش شده است.

باغ رز

باغ گل های اصفهان

در قسمتی از باغ ، باغچه‌هايی به منظور كشت انواع گل رز در ايران در نظر گرفته شده است.

آمفی تئاتر روباز 

آمفی تئاتر روباز

در ضلع شرقی باغ گل‌ها، در انتهای محور اصلی به منظور برگزاری نمايشگاه‌های مختلف و مراسم جشن و سخنرانی، با استفاده از تنه درختان فضايی به شكل آمفی تئاتر پيش‌بينی ‌ شده كه ظرفيت آن حدود ۲۵۰ نفر است.

گلخانه

باغ گل ها اصفهان

به منظور پويایی باغ گل‌ها، با توجه به شرايط اقليمی اصفهان و كمبود گل در فصل زمستان، مجموعه گلخانه به مساحت ۷۰۰ مترمربع در ضلع شرقی باغ پيش‌بينی شده است كه با فراهم کردن انواع اقليم در طول فصل زمستان بازديدكنندگان می‌توانند نظاره‌گر انواع گل‌ها باشند.

نرده‌های اطراف باغ 

باغ گل های اصفهان

با توجه به تنو‏ع گل‌ها و گياهانی كه نياز به مراقبت ويژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌های ساده و ديوار سبز انواع پرچين محصور، به گونه‌ای كه ضمن جلوگيری از تردد افراد به صورت ديواره‌ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

باغ گياهانی دارويی و خوراكی 

باغ گل ها اصفهان

باغ گل های اصفهان

اين مجموعه با مساحتی در حدود ۱۱۷۰ متر مربع دارای ۱۳۲ گونه از انواع گياهان دارويی و خوراكی موجود در مناطق مختلف ايران است كه بر اساس يک سری مطالعات، انتخاب و نسبت به كشت آن اقدام شده است.

باغ سوزنی برگان 

باغ گل ها اصفهان

باغ گل ها اصفهان

اين قسمت دارای انواع درختان سوزنی برگ است كه مساحتی بيش از ۲۱۶۶ مترمربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهی‌اليه درياچه واقع شده است. تنوع گونه‌ها در اين مجموعه بالغ بر ۸۶ گونه است.

باغ گياهان پيازی 

باغ گل ها اصفهان

باغ گل ها اصفهان

اين مجموعه نيز با انواع گياهان پيازی شكل گرفته، همچنين سعی شده با استفاده از تعداد قابل توجهی از گونه‌هايی كه با شرايط آب و هوايی اصفهان سازگاری دارند، منظره زيبايی به نمايش گذاشته شود. تعداد گونه‌های اين مجموعه ۳۸ گونه و مساحت آن بالغ بر ۷۴۰ مترمربع است.

مجموعه گونه‌های زنبق 

باغ گل ها اصفهان

اين مجموعه نيز با مساحتی در حدود ۹۰۰ مترمربع در ضلع شرقی باغ و در كنار آمفی تئاتر با تعداد ۴۶ گونه گياهی پيش‌بينی شده كه دارای گونه‌های متعدد زنبق است.

مجموعه پرچين 

باغ گل ها اصفهان

به منظور جداسازی و تفكيك قطعات مختلف از پرچين‌های متفاوت با گونه مورد، انواع شمشاد، و زرشك استفاده شده كه طول عمليات اجرايی در اين بخش به ۱۵۴۰ متر می‌رسد.

مجموعه گونه‌های داوودی 

باغ گل ها اصفهان

باغ گل ها اصفهان

اين مجموعه نيز با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع در ضلع شرقی باغ با تعداد ۲۶ گونه گياهی پيش‌بينی شده كه دارای گونه‌های متعدد از گل‌های داوودی است.

راهرو اصلی

باغ گل های اصفهان

معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهايی به قطع ۸۰×۴۰ سانتی‌متر همراه با فواره‌ها متعدد اجرا شده كه طراوت و زيبايی خاصی به مجموعه بخشيده است. آب مورد استفاده از مركز باغ به منتهی‌اليه آب نماها متصل شده و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشی جريان می‌يابد.

برای كاهش هزينه‌ كارگری و حداكثر استفاده از آب و همچنين ايجاد محيطی مرطوب، از آبياری تحت فشار استفاده شده و كليه سطوحی كه امكان آبياری بارانی در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است.
برای تأمين نور مناسب و روشنايی باغ در شب از پايه‌های بلند به همراه پروژكتور جهت نورپردازی به روش متمركز استفاده شده است. همچنين پايه‌های كوتاه با نور ملايم در مسيرهای حركت پيش‌بينی‌ شده است كه فضای زيبايی را در شب ايجاد می‌کند.
با عنايت به فلسفه وجودی باغ مبنی بر ارائه انواع گل‌ها سازگار با شرايط آب و هوايی اصفهان مجموعا درقسمت‌های مختلف باغ تعداد ۳۹۵ گونه گياهی كاشته شده است.

باغ گل های اصفهان

باغ گل ها اصفهان

اگر قصد سفر به اصفهان را دارید، حتما از این باغ زیبا دیدن کنید.

برچسب‌ها باغ اصفهان

دیدگاه  

    تبلیغات