پسربچه ۱۵ ساله شهر گم‌شده «مایاها» را کشف کرد

پسربچه ۱۵ ساله شهر گم‌شده «مایاها» را کشف کرد

تیم  کجارو
| شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

یک پسربچه‌ی ۱۵ ساله با استفاده از تصاویر گوگل موفق شد شهری فراموش‌شده متعلق به تمدن «مایا» را کشف کند.

یک شهر فراموش‌شده مربوط به تمدن «مایا» در آمریکای مرکزی کشف شد.

یک پسر ۱۵ ساله به نام «ویلیام گادوری» (William Gadoury)، توانست ارتباط بین محل شهرهای متعق به «مایاها» و صور فلکی اصلی بشر را کشف کند.

این پسربچه ۱۵ ساله معتقد است که یک شهر فراموش‌شده متعلق به تمدن «مایاها» را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و علم نجوم کشف کند.

ماهایا

«ویلیام» که اهل استان «کبک» (Quebec) کانادا است نظریه‌ای ارائه کرده است مبنی بر اینکه تمدن مایا، محل شهرهای خودشان را با توجه به صور فلکی انتخاب می‌کردند.

او موفق شد یکی از شهر‌های متعلق به تمدن مایا را به وسیله همین روش پیدا کند.

شهر ماهایادر این اکتشاف، او از تصاویر ماهواره‌ای که توسط آژانس فضایی کانادا در اختیارش قرار داده شد و نقشه‌برداری به کمک مکان‌یاب و نرم‌افزار گوگل استفاده کرد.

«ویلیام» که معتقد است فرضیه‌اش هنوز نیاز به بررسی بیشتر دارد، محل وقوع این شهر را در «جنگل‌های یوکاتان» (Yucatan jungle) برآورد کرد.

کشف ماهایا

این جنگل‌ها در شبه‌جزیره «یوکاتان» (Yucatan) در آمریکای مرکزی واقع شده است که شامل بخشی از مکزیک و همچنین کشورهای بلیز و گوآتمالا می‌شود و دریای کارائیب را از خلیج مکزیک جدا می‌سازد.

فرهنگ حاکم بر این منطقه پیش از کشف قاره آمریکا از سوی سفیدپوستان، فرهنگ قوم سرخ‌پوست «مایا» بود. امروزه هم مردم مایا تبار بخش بزرگی از جمعیت منطقه را تشکیل می‌دهند.

«دانیل دولیل»، از آژانس فضایی کانادا در رابطه با این فرضیه، گفت:

این منطقه به دلیل پوشش گیاهی متراکم برای مطالعه سخت است؛ با این حال، اسکن‌های ماهواره‌ای از منطقه پیدا شده، نشان می‌دهد که در زیر شاخ و برگ درختان مکانی وجود دارد که تاج بزرگی دارد.

وی افزود که این علائم و آیتم‌ها به اندازه کافی نشان‌دهنده بنای انسان‌ساخته هستند.

به گزارش لیبراسیون، دکتر «آرماند لا روکه» (Dr Armand La Rocque)، از دانشگاه «نیوبرانزویک» (New Brunswick)، گفت که تصویری از آن منطقه داریم که یک شبکه خیابانی و یک مربع بزرگ که احتمالا یک هرم است را نشان می‌دهد.

وی افزود که این یک مربع طبیعی نیست، و به احتمال بسیار زیاد مصنوعی و ساخت دست بشر است.

کشف «ویلیام» می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های مشابه توسط باستان‌شناسان، به یافتن دیگر شهر‌های مربوط به «تمدن‌ مایاها» منتهی شود.

کشف «ویلیام» در یک مجله علمی منتشر خواهد شد و او یافته‌هایش را در نمایشگاه بین‌المللی علوم برزیل در سال ۲۰۱۷ ارائه خواهد کرد.

منبع تسنیم

دیدگاه  

    تبلیغات