روستای هرانده و غار بورنیک؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

عماد جعفری | شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۲۰:۰۰

روستای هرانده، با طبیعت بکر، کوچه‌ باغ‌های دیدنی و نهرها و رودخانه‌های پر از آبی که دارد، به فاصله مناسبی از تهران قرار گرفته است. با کمی کوهپیمایی از این روستا نیز می‌توان به غار باستانی و شگفت‌انگیز بورنیک رسید. موقعیت جغرافیایی و جاذبه‌های طبیعی این روستا آن را در زمره یکی از بهترین مقاصد برای تور طبیعت گردی قرار داده است. با کجارو همراه باشید.

مقالات مرتبط:

روستای هرانده که در ۱۵ کیلومتری جنوب‌ غرب فیروزکوه جای گرفته، دهکده‌ای است سرسبز و بکر که در دره‌ای به همین نام واقع شده و رودخانه‌ی پر آب نمرود از آن می‌گذرد. این منطقه با نهرها و رودهای پر آب، با درختان بلند تبریزی و کوچه باغ‌های باصفا و چشماندازهای دیدنی از دشت و کوه‌های اطرف، دارای جاذبه‌های طبیعت‌گردی و گردشگری بسیاری است و با توجه به فاصله‌ی کمی که با تهران دارد یکی از بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها برای گردشگران و طبیعت گردان به شمار می‌رود.

روستای هرانده

روستای هرانده

روستای هرانده

مردم روستای هرانده به زبان گیلکی صحبت می‌کنند. درآمد بیشتر مردم روستای هرانده از طریق فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری و کارگری تامین می‌شود. گروهی نیز در امور خدمات و صنایع دستی اشتغال دارند. اصلی‌ترین محصول زراعی این روستا سیب زمینی است. پرورش انواع گل و پرورش ماهی قزل آلا در روستا رواج دارد. سیب، گلاب و زردآلو از محصولات باغی روستاست. انواع لبنیات مانند پنیر، کره و ماست در روستا تولید می‌شود. این روستا محل عبور و اتراق گاه ایل الیکایی و ایل اصانلو در فصل تابستان است.

روستای هرانده

روستای هرانده

روستای هرانده

روستای کوهستانی هرانده بافت مسکونی متمرکز دارد و در شیب دامنه کوهستانی استقرار یافته است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌های روستا شامل لاشه سنگ، گل، کاهگل، چوب و مانند این‌هاست. درخت‌کاری در حاشیه رودخانه و کوچه‌های روستا، چشم‌انداز عمومی آن را بسیار سرسبز و جالب‌توجه کرده است. جریان رودخانه‌های قزقان چای و نمرود طراوت و زیبایی ویژه‌ای به سیمای عمومی روستا بخشیده است. مهم‌ترین محصول زراعی این روستا سیب‌زمینی است. پرورش انواع گل و پرورش ماهی قزل آلا در روستا رواج دارد. سیب، گلاب و زردآلو از محصولات باغی روستاست. انواع لبنیات مانند پنیر، کره و ماست در روستا تولید می‌شود. 

روستای هرانده

روستای هرانده

در نزدیکی این روستای خوش آب و هوا، غاری باستانی و شگفتانگیز به نام غار بورنیک وجود دارد. غار بورنیک در ۶ کیلومتری جنوب روستای هرانده واقع شده و مسیر سرشار از زیبایی‌های طبیعی رسیدن به آن یک کوهپیمایی نه چندان ساده است، که حدود ۱ ساعت و نیم طول می‌کشد. این غار با سنگ‌ها و ساختارهای زیبای قندیلی و کلم شکلاش، بسیار زیبا و دیدنی است و از منظر زمینشناسی و زیبایی کمتر غاری مشابه آن در کشورمان می‌توان پیداکرد.

غار بورنیک

غار بورنیک

غار بورنیک

کلمه‌ی بورنیک به معنی محل امن و جان پناه است. این غار در دوران پیش از تاریخ به عنوان محلی برای زندگی و پس از آن به‌عنوان پناهگاه در مواقع خطر استفاده می‌شده است. وارد غار که می‌شوید، اگر کمی سکوت کنید، صدای چکیدن قطره‌های آب را می‌شنوید که طنینی است پر رمز و راز که آدمی را به عمق طبیعت و خویشتن پیوند میزند. بر دهانه‌ی غار بورنیک که بایستید تصور انسان‌هایی که هزاران سال قبل به همین چشمانداز خیره می‌شدند، هیجان ویژه‌ای دارد.

غار بورنیک

غار بورنیک

سفر به روستای هرانده و غار بورنیک سفری ماجراجویانه و خاطرهنگیز است. از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه می‌توان به برج دیدهبانی متعلق به قرون ۴ و ۵ هجری اشاره کرد. همچنین این روستا محل عبور و اتراق گاه ایل الیکایی و ایل اصانلو در فصل تابستان است که تماشای زندگی صاف و ساده‌ی آنان بسیار لذتبخش است.

در نزدیکی روستای هرانده و غار بورنیک، دشت آزو و روستای نوا قرار دارد که از دیگر مناطق چشم‌نواز و بکر سرزمینمان است. اگر فرصت کافی دارید می‌توانید گذری به آنجا را نیز چاشنی برنامه سفرتان کنید. اگر مایلید بیشتر درباره دشت آزو و روستای نوا بدانید پیشنهاد می‌کنیم مطلب روستای نوا و دشت آزو؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران  کجارو را مطالعه کنید.

مسیر دسترسی به روستای هرانده و غار بورنیک

اگر از تهران می‌خواهید راهی روستای هرانده و غار بورنیک شوید، وارد اتوبان بابایی شده  و در انتهای اتوبان وارد جاده دماوند یا آزادراه تهران پردیس شوید. نرسیده به بومهن وارد مسیر کمربندی در سمت راست شده و جاده فیروزکوه را در پیش بگیرید. ۱۲ کیلومتر قبل از فیروزکوه تابلوی خروجی روستای هرانده را در سمت راست خود می‌بینید. غار زیبا و تاریخی بورنیک در ۶ کیلومتری جنوب روستای هرانده واقع شده و از روستا تا غار حدود یک ساعت و نیم کوهپیمایی پیش رو دارید.

روستای هرانده

بهترین فصل برای بازدید از روستای هرانده و غار بورنیک

روستای هرانده همیشه زیباست، اما طبیعت بکر آن در بهار و پاییز جلوه دیگری دارد. توجه داشته باشید، در صورت نداشتن تجربه در غارنوردی در زمستان به غار وارد نشوید و در پیشروی به داخل غار محتاطانه عمل کنید. سفر در تابستان و تماشای ایل الیکایی و اصانلو هم روایت دیگری از سفر را پیش رویتان قرار می‌دهد.

غار بورنیک

دیدگاه  

    تبلیغات