فرودگاه خرم آباد؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه خرم آباد؛ معرفی فرودگاه های ایران

مرتضی گودرزی
| سه شنبه, ۱۲ آذر ۹۸ ساعت ۱۴:۳۰

فرودگاه خرم‌ آباد یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران است که اولین هواپیما در سال ۱۳۰۴ در این فرودگاه به زمین نشست.

خرم‌ آباد بزرگ‌ترین شهر لرنشین، بیست و سومین شهر پرجمعیت ایران و مرکز استان لرستان است. جمعیت خرم‌آباد طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران، ۳۴۸٬۲۱۶ نفر بوده است. شهر در ارتفاع ۱۱۴۷٬۸ متری از سطح دریا و در میان دره‌های زاگرس قرار دارد. فاصله خرم‌آباد تا تهران ۴۹۰ کیلومتر است و به دلیل قرار گرفتن در مسیر تهران-جنوب دارای اهمیت ارتباطی و راهبردی است. 

خرم آباد

آزادراه شماره پنج ایران از این شهر عبور می‌کند. در محل کنونی خرم‌آباد از دوره ایلامیان شهری با نام خایدالو وجود داشته و شهر شاپورخواست به دستور شاپور دوم بر خرابه‌های آن و در حدود محل کنونی شهر ساخته شده است. آثار تاریخی به جای مانده نشان می‌دهد خرم‌آباد یکی از شهرهای مهم غرب ایران در دوره ساسانیان بوده و فلک‌الافلاک یا دژ شاپورخواست از آثار به جای مانده دوره ساسانیان نماد شهر است.

فرودگاه خرم آباد

فرودگاه خرم آباد

فرودگاه خرم‌آباد یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران محسوب می‌شود که از زمان جنگ متفقین فعالیت خود را به عنوان فرودگاهی نظامی آغاز کرده است و تا به امروز به فعالین خود در جایگاه فرودگاهی عمومی ادامه می‌دهد. طبق آمار، در سال ۲۰۱۶ میلادی ۶۰۴ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۴۳٬۳۶۱ کیلوگرم بار و ۲۰۹٬۵۹۴ نفر مسافر از طریق آن جابجا شدند.

تاریخچه فرودگاه خرم‌آباد

باند فرودگاه خرم آباد به عرض ۳۰  متر و طول ۱۸۰۰  متر در جریان جنگ جهانی دوم (در اواسط سال۱۳۲۲)  توسط متفقین در محلی روبروی کمپ نظامی بدرآباد که مقر نیروهای  نظامی شوروی سابق، انگلیس و آمریکا بود، صرفا جهت پرواز هواپیماهای ملخی قدیمی طراحی شد. از این باند خاکی پس از خاتمه جنگ جهانی دوم و خروج متفقین از کشور برای جابجایی افسران نظامی از خرم آباد به تهران و بالعکس استفاده می‌شد تا اینکه شرکت ملی نفت ایران و مخابرات منطقه لرستان زمین‌های فرودگاه را خریداری و بازسازی نمودند و حدود ۱۸۰۰  متر از باند جهت استفاده هواپیماهای کوچک پستی آسفالت گردید و یک اتاق کوچک نگهبانی و یک ساختمان کوچک برای استراحت مسافران ساخته شد.

فرودگاه خرم‌ آباد

ورود اولین هواپیما به فرودگاه خرم‌آباد، سال ۱۳۰۴ شمسی

مدتی بعد زمین‌های اطراف فرودگاه خریداری و روستای میانگلال که در مسیر باند فرودگاه قرار گرفته بود، جابجا شد. نهایتا در سال ۱۳۵۵  و در زمان استانداری آقای فرح‌بخشیان با حضور جمعی از مسئولان شرکت نفت و سازمان هواپیمایی کشوری مسئولیت فرودگاه خرم‌آباد از وزارت نفت به سازمان هواپیمایی کشوری تحویل داده شد.

متعاقبا حدود ۱۰ نفر کارمند استخدام و دو دستگاه ماشین آتش‌نشانی خریداری  و مقرر شد تا در صورت نیاز از ماشین‌های آتش نشانی ارتش یا شهرداری هم استفاده شود. سپس باند موجود مجددا آسفالت و ۵۰۰  متر به طول آن افزوده شد. در خرداد سال ۱۳۵۵/ یک دستگاه NDB و یک دستگاه رکوردر نصب شد. اولین پرواز مسافری ۶۰  نفره با حضور مسئولین سازمان هواپیمایی کشوری افتتاح شد. بازرسی مسافران همه روزه توسط ۱۰  نفر پلیس و یک افسر کلانتری مرکزی خرم‌آباد انجام می‌گرفت.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷  فرودگاه خرم‌آباد رشد و توسعه چشم‌گیری داشت. ساختمان اداری جدید در سال ۱۳۶۱  احداث شد و پس از ۲۵  سال مجددا در سال ۱۳۸۶  ساختمان جدیدتری ساخته و جایگزین اداره پیشین شد.

 ساختمان ترمینال مسافری جدید در سال ۱۳۶۲  به بهره برداری رسید. اما با توجه به رشد و توسعه فرودگاه، در سال ۱۳۸۰  ترمینال جدید در زمینی به مساحت ۴۳۰۰  متر مربع و با حداقل فاصله نسبت به پارکینگ هواپیما  افتتاح شد.

فرودگاه خرم‌ آباد

ساختمان جدید عملیات نیز در سال ۱۳۷۵  در موقعیتی مناسب نسبت به سطوح پروازی احداث شد. در سال‌های اخیر روند توسعه فرودگاه خرم‌آباد شتاب روز افزونی گرفته است. برای مثال،  نصب و راه‌اندازی سیستم کمک ناوبری  VOR/DME در سال۱۳۶۹ ، راه‌اندازی سیستم ILS  در سال ۱۳۸۵  ، بهره‌برداری از ساختمان‌های جدید سپاه و پلیس در سال ۱۳۸۳  و نهایتا احداث سایت جدید NDB  از جمله اقداماتی هستند که در راستای توسعه پایدار فرودگاه خرم‌آباد انجام گرفته است. با این وجود، فرودگاه خرم‌آباد که یکی از زیباترین فرودگاه‌های کشور به شمار می‌رود.

موقعیت جغرافیایی و شماره‌های تماس فرودگاه

فرودگاه خرم‌ آباد

 • نشانی: استان لرستان، شهر خرم‌آباد، فرودگاه خرم‌آباد
 • شماره دورنگار: ۳۳۴۳۹۹۰۵-۰۶۶
 • تلفن‌خانه فرودگاه خرم آباد: ۲-۳۳۴۳۹۹۰۱
 • شماره تلفن گویا: ۱۹۹ به صورت شبانه‌روزی

مشخصات فرودگاه

 • نوع فرودگاه: همگانی (عمومی)
 • کد یاتا: KHD
 • کد ایکائو:  OICK
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۱۵۳ متر
 • قطب اصلی خط هوایی: این فرودگاه قطب هیچ ایرلاینی محسوب نمی‌شود.

امکانات فرودگاه

فرودگاه خرم‌ آباد

فرودگاه خرم‌آباد دارای امکاناتی مانند تاکسی ویژه فرودگاه و غرفه‌های تجاری در داخل ترمینال است.

شرکت‌های هواپیمایی و مقصدهای پروازی

شرکت‌های هواپیماییمقصدهای پروازی
ایران ایرفرودگاه مهرآباد
هواپیمایی ماهانفرودگاه مهرآباد
هواپیمایی تابانفرودگاه بین‌‌المللی بغداد، فرودگاه بین‌‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌‌المللی نجف، فرودگاه مهرآباد

با استفاده از موتور جستجوی پرواز کجارو، می‌توانید در هر زمان بلیط هواپیما داخلی مورد نظر خود را از فروشنده‌های معتبر با پایین‌ترین قیمت بخرید.

دیدگاه  

  تبلیغات