استان لرستان

لرستان سرزمینی چهارفصل و خوش آب و هوا و پر از گنجینه‌های تاریخی و مناظر طبیعی بکر است. استان لرستان یکی از استان‌های غربی کشور با مساحت ۲۸,۲۹۴ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود یک میلیون و هفتصد و پنجاه و چهار هزار نفر است. این استان که به خاطر کوه‌ها، آبشارها و جنگل‌های بلوطش شهرت دارد، منطقه‌ای خوش آب و هوا، مدیترانه‌ای و چهار فصل است که با دارا بودن جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی بسیار تبدیل به مقصدی فوق‌العاده برای گردشگران داخلی و خارجی شده است. هر چند تا به حال به دلیل تبلیغات کم، استان لرستان در جذب گردشگران به اندازه‌ی باقی استان‌های پرطرفدار موفق نبوده است، اما در سال‌های اخیر با تاسیس هتل‌های متعدد و ارائه‌ امکانات فراوان به گردشگران، سعی در به دست آوردن جایگاه واقعی خود داشته است.

لرستان سرزمینی با قدمت چهل هزارساله است که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های انسان توسط باستان‌شناسان معرفی شده است. لرستان حتی پیش از ورود مادها، نیز محل زندگی اقوامی مثل کاسی‌ها، لولوبیان و عیلامی‌ها بوده و سنگ نوشته‌ها و حکاکی‌ها و سفالینه‌های متعدد کشف شده در این سرزمین مهر تاییدی بر این ادعای مورخین هستند. لرستان از سمت شمال با همدان و کرمانشاه، از غرب با ایلام، از جنوب با خوزستان و چهارمحال و بختیاری و از سمت شرق با استان‌های اصفهان و مرکزی هم مرز است.

برای سفر به لرستان چهار راه وجود دارد: از طریق هواپیما از شهرهای تهران و مشهد، از طریق راه‌آهن به مقصد دورود، از طریق اتوبوس از اکثر شهرهای بزرگ (مثل تهران، اصفهان، اهواز، مشهد و ...) یا با وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی. اما اگر قصد بازدید از جاذبه‌های طبیعی لرستان را دارید، بهترین گزینه برای شما استفاده از وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی است، چرا که بسیاری از این مناطق دیدنی، نه در خود شهرها که در مسیرهای بین شهری قرار دارند و بهتر است که یا وسایل نقلیه‌ی خودتان را همراهتان ببرید یا در صورتی که مهمان کسی هستید، با میزبانتان در سفر به این مناطق همراه شوید. در هر صورت فرصت پرسه‌زنی در مناطق بکر بین شهری این سرزمین را از دست ندهید.

لرستان سومین استان پرآب کشور و منطقه‌ای کوهستانی است. این استان با آب و هوای چهار فصل مدیترانه‌ای خود سفری دلپذیر در تمام فصول سال را برای شما رقم می‌زند. با سفر در سطح این استان و شهرهای مختلف آن شما آب و هواهای متفاوتی را تجربه خواهید کرد: از آب و هوای سرد و کوهستانی در الیگودرز گرفته تا هوای گرم جنوبی در پلدختر. بهترین زمان برای سفر به لرستان، مانند اکثر مناطق معتدل، بهار و به خصوص ماه اردیبهشت است. اما در سایر فصول سال نیز، متناسب با آب و هوای رایج فصلی و با همراه بردن لباس‌های متناسب با فصل، می‌توان سفری راحت و دلپذیر داشت. اگر قصد کوهنوردی در لرستان و سفر به ارتفاعات آن را دارید، در تمام فصول سال حتی تابستان، لباس‌های گرم همراه خود داشته باشید.

از میان جاذبه‌های گردشگری این استان دیدنی موارد زیر را می‌توان نام برد:

قلعه فلک‌الافلاک، آبشار نوژیان در خرم آباد، دریاچه گهر در اشترانکوه، غار کلماکره، دریاچه سیاه گاو و ...

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به لرستان

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map