گردشگری زمستانه؛ پیست اسکی تاریکدره همدان

گردشگری زمستانه؛ پیست اسکی تاریکدره همدان

زهرا صالح نژاد
| دوشنبه, ۲۹ آذر ۹۵ ساعت ۰۸:۳۰

 گردشگری زمستانی وجوه گوناگونی دارد که ورزش‌های زمستانی از جمله آن‌ها است. از بین ورزش‌های زمستانی اسکی طرفداران بسیاری دارد. در این مقاله به معرفی یکی از پیست‌های اسکی به نام تاریکدره در همدان می‌پردازیم. با کجارو همراه باشید.

از جمله تحولاتی که در دهه‌های اخیر در صنعت توریسم به وجود آمده، تنوع فصلی این صنعت است. گردشگری زمستانی یکی از اشکال فصلی جهانگردی است که در گذشته طبقات ممتاز اجتماعی می‌توانستند از آن استفاده کنند، ولی امروز به علت رونق جهانگردی وجود تسهیلات ارزان قیمت و بومی شدن جریان‌های توریستی مورد توجه دیگر اقشار مردمی نیز واقع شده است.

کشورهایی که دارای موقعیت‌های مناسب کوهستانی و دامنه‌های برفگیر هستند شرایط ایده‌آلی برای توسعه گردشگری زمستانی دارند. گرچه ایران را به عنوان کشوری گرم و خشک می‌شناسند، ولی از طرفی تنوع آب‌وهوایی چهارفصل باعث شده است در کشور عزیزمان بتوانیم زمستان‌های پربرفی نیز ببینیم. در سال‌های اخیر پیست‌های اسکی که در شهرهای مختلف ایران تاسیس شده، به رونق گردشگری زمستانی کمک شایانی کرده است.

پیست اسکی تاریکدره

پیست اسکی تاریکدره

پیست اسکی تاریکدره به‌عنوان یکی از پیست‌های بین‌المللی کشور به طول یک هزار و ۶۰۰ متر در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی جاده گنجنامه، در شهر همدان و در دامنه کوه‌های الوند قرار گرفته است.

این پیست به سبب موقعیت مناسب جغرافیایی علاوه بر این که مکانی برای ورزش‌های زمستانی است به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری همدان علاقه‌مندان طبیعت را به سوی خود فرا می‌خواند.

پیست اسکی تاریکدره سومین پیست مطرح کشور است و پس از پیست‌های شمشک و دیزین، این پیست به عنوان منحصر به فردترین پیست اسکی در تمام کشور مطرح  است.

این پیست با کمتر از ۱۰ کیلومتر فاصله از مرکز شهر همدان، ضمن چشم‌انداز بکر طبیعت کوهستان، بهترین محیط برای پرداختن به اسکی و دیگر ورزش‌های زمستانی است.

حدود دو کیلومتر از مسیر پیست به‌وسیله دستگاه بالابر توان جابه‌جایی بیش از یکصد نفر را دارد.

پیست اسکی تاریکدره

همچنین پیست تاریک دره دارای پناهگاه و مهمانسرایی با زیربنای ۵۵۰ متر مربع، خوابگاه، رستوران، مدرسه اسکی و تاسیسات برق اضطراری است.

تله سیژ این مجموعه ۱۰۰ صندلی داشته و طول خط آن ۱۶۰۰ متر است.

پیست اسکی تاریکدره

پیست اسکی همدان تنها پیست اسکی کشور است که با تامین ۱۵۰۰ ست اسکی، اقدام به ارائه خدمات مناسب به علاقه‌مندان به ورزش مفرح اسکی می‌کند و افراد کمتر از ۱۵ سال نیز می‌توانند به صورت رایگان آموزش اسکی را فرا بگیرند.

با راه‌اندازی دستگاه تله سیژ وسعت پیست اسکی تاریک دره به ۵۰ هکتار رسیده است.

اسکی روی چمن

پیست اسکی تاریکدره

با توجه به هوای مطلوب همدان در فصول بهار و تابستان پیست چمن این مجموعه نیز با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع ساخته شد که پیست چمن دارای دستگاه تله اسکی و مجهز به ۵۰ صندلی است.

امکانات ایجاد شده در پیست اسکی تاریک دره همدان باعث شده تا این نقطه برای برگزاری  مسابقات اسکی چمن در فصل تابستان در کشور مورد توجه فدراسیون قرار بگیرد.

 

دیدگاه  

    تبلیغات