راهنمای سفر به استان همدان

استان همدان به‌عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران، در غرب کشور قرار گرفته است. این استان از شمال با استان‌های زنجان و قزوین، از جنوب با استان لرستان، از شرق با استان مرکزی و از غرب با استان‌های کردستان و کرمانشاه همسایه است. همدان با وجود انواع جاذبه‌های مذهبی، طبیعی و تاریخی، گروه‌های مختلف مردم را با هر نوع سلیقه و ذائقه‌ای به خود جذب می‌کند. همچنین وجود گستره متنوع هتل های استان همدان بر جذابیت گردشگری آن افزوده است.

استان همدان را بیشتر بشناسید:

درباره استان همدان

آب و هوای استان همدان

شهرهای استان همدان

جاهای دیدنی استان همدان

درباره استان همدان

گنجنامه در همدان

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: Afshar1118421)

استان همدان در گذشته یکی از مراکز علم و دانش و ادب بوده و عالمان شهرهای دیگر اغلب برای استفاده از دانش موجود در این استان، به آن سفر می‌کرده‌اند. استان همدان زادگاه مشاهیر بزرگی چون باباطاهر، ابوالعلی حسن عطار، خواجه رشید الدین فضل الله و میرزاده عشقی است.

این استان به‌دلیل آب و هوای بسیار مطلوبش، در تابستان‌ها به یکی از مراکز عمده ییلاق عشایر و کوچنشینان بدل شده است. از عشایری که تابستان‌های خود را در کوهستان‌های این استان می‌گذرانند می‌توان به ترکاشوند، بنفشه و شاهسون اشاره کرد. این استان دارای دشت‌هایی زیبا به‌خصوص در کوهستان الوند است و دارای رودهای زیبای قره‌چای و تلوار است که از چشمه‌سارها و کوه‌های استان تغذیه می‌شوند.

برای سفر به استان تاریخی و زیبای همدان، بسته به مبدا خود می‌توانید از هواپیما، اتوبوس یا خودروی شخصی استفاده کنید. استان همدان فاقد خطوط راه‌آهن و قطار است.

آب و هوای استان همدان

غار علیصدر

عکس از گوگل‌مپ (عکاس:  Reza Arabi)

استان همدان منطقه‌‌ای مرتفع است. کوه الوند در جنوب و غرب شهر همدان قرار گرفته است. در ناحیه شمال شرقی و شرق ارتفاعات الوند، اراضی پست و دشت‌های هموار استان قرار دارد. دشت‌های وسیع شمال و شمال شرقی استان در مسیر بادهای شدید است. وجود این دشت‌ها در مجاورت نواحی مرتفع و کوهستانی باعث وزش بادهای شدیدی در سطح استان می‌شود؛ به همین دلیل استان همدان از مناطق باد خیز کشور است و اغلب شهرهای استان همدان در ارتفاعات واقع شده‌اند.

سلسله رشته‌کوه‌های الوند از ارتفاعات میانی این استان است. از دیگر عوامل موثر در شرایط جوی این استان یکی دوری آن از دریا و دیگری جریان‌های پرفشار هوای سرد شمالی و غربی است. به طورکلی مناطق مرتفع استان آب و هوای سرد کوهستانی دارد و مناطق جنوبی آن، ملایر و نهاوند، دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.

شهرهای استان همدان

آرامگاه شیخ الرئیس ابوعلی سینا

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: Afshar1118421)

مرکز استان همدان، شهر همدان است که در زمان مادها بنا شده است. در آن زمان به نام هگمتانه معروف بود و پایتخت ایران به شمار می‌رفت. از دیگر شهر‌های بزرگ این استان می‌توان به ملایر، نهاوند و تویسرکان اشاره کرد. این استان با مساحت ۱۹,۴۹۳ متر مربع، دارای جمعیتی در حدود ۱,۷۵۰,۰۰۰ است. 

جاهای دیدنی استان همدان

از جاهای دیدنی استان همدان می‌توان به غار علی صدر، دهکده تفریحی گردشگری گنجنامه، تله کابین گنجنامه، سنگ نبشته‌های گنجنامه و طبیعت زیبای سراب گیان اشاره کرد.

عکس‌های گالری از ویکی‌مدیا (عکاسان: Afshar1118421، فاطمه آذری‌فر و Abazar 4762)

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map