برترین مقالات «گردشگری حیات وحش» در کجارو

شایان شفایی
سه شنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰
برترین مقالات «گردشگری حیات وحش» در کجارو

به مناسبت فرارسیدن شب یلدا، تصمیم بر آن شد که برترین مقالات از بخش‌های متنوع سایت را در قالب مقالات جمع بندی به شما تقدیم کنیم. با جمع‌بندی یلدایی کجارو همراه باشید تا برترین مطالب گردشگری حیات وحش کجارو را مرور کنیم.

طولانی‌ترین شب سال، شب یلدا، بهانه‌ای است برای دور هم بودن و قدر لحظه به لحظه کنار هم بودن را دانستن. به همین مناسبت، تیم کجارو قصد دارد که در ابتدا از همراهی تک تک شما مخاطبان عزیز در کنار وب‌سایت کجارو تشکر کند و سپس پربازدیدترین مقالات خود را برای شما عزیزان در یک‌جا جمع کند. امیدواریم که از مطالعه آن‌ها لذت ببرید.

مقالات گردشگری حیات وحش، ساعت ۲۳:۵۹ شب‌های شنبه و سه‌شنبه در کجارو منتشر می‌شوند. در مقاله جمع‌بندی یلدایی کجارو، برترین‌های گردشگری حیات وحش را معرفی می‌کنیم. در هر بخش توضیح کوتاهی از مقاله داده شده است و با کلیک روی عنوان هرکدام می‌توانید مقاله اصلی را مطالعه کنید.

اما پیش از مرور پربازدیدترین مقالات این بخش، سری می‌زنیم به مقاله معرفی گردشگری حیات وحش تا با جنبه‌های دقیق تعریف بخش مورد و نظر و درک دقیق جایگاهش در گردشگری بیشتر آشنا شویم.

۱. گردشگری حیات وحش چیست؟

جمع بندی مقالات گردشگری حیات وحش

گردشگری حیات وحش (Wildlife Tourism)، شاخه‌ای از گردشگری است که طیف بسیار گسترده‌ای داشته و اهداف بسیار زیادی را دنبال می‌کند. حمایت از حیوانات و آشنایی بیشتر با آن‌ها از هر نظر (که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به محل زندگی و نوع رفتار اشاره کرد)، سفر کردن برای دیدن حیوانات و آشنایی بیشتر با حیات وحش منطقه‌ای خاص و حتی عکسبرداری از حیوانات مختلف و در یک کلام هر چیزی که به سفر در راستای بررسی حیات وحش از هر لحاظ مربوط شود، همه و همه در شاخه گردشگری حیات وحش قرار گرفته و همین عوامل باعث شده‌اند تا این حوزه از گردشگری بسیار وسیع و گسترده باشد.

برای آشنایی دقیق‌تر با تعریف، مفهوم و اهمیت گردشگری حیات وحش می‌توانید به مقاله اصلی مراجعه کنید.

۲. کجا مورچه خوار ببینیم؟

مورچه خوار

مورچه خوار (Anteater)، پستانداری است که ظاهر عجیبش در نگاه اول ممکن است شما را شگفت‌زده کند. این جانور چهار گونه متفاوت دارد که در این بین، مورچه خوار غول‌آسا (Giant Anteater) بزرگترین عضو در این خانواده است. این پستاندار طولی بین ۱۸۲ تا ۲۱۷ سانتی‌متر و وزنی بین ۳۳ تا ۴۱ کیلوگرم دارد. مورچه خوارها به واسطه خرطوم دراز، دم پشمالو، پنجه‌های جلویی بلند و  خز منحصر به فردشان شناسایی می‌شوند.

برای شناخت بیشتر مورچه خوارها و یافتن حقایقی عجیب از آن‌ها به مقاله اصلی مراجعه کنید.

۳. آسلات چیست؟ پرونده گربه سانان

جمع بندی مقالات گردشگری حیات وحش

آسلات (Ocelot)، پستانداری است که از نظر ظاهری، اندازه‌ای معادل با دو برابر اندازه یک گربه خانگی دارد. این جانور طولی بین ۷۰ تا ۹۰ سانتی‌متر و وزنی بین ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم دارد. به این حیوانات لقب "Dwarf Leopard" یا «پلنگ کوتوله» داده‌اند و در فارسی غالبا آن‌ها را «پلنگچه» می‌نامند. آسلات‌ها پوستی صیقلی با طرحی منحصربه‌فرد دارند که ظاهر خاص طرح و نقش بدنشان، آن‌ها را به یکی از زیباترین گربه‌سانان بدل کرده است.

برای آشنایی بیشتر با این پستاندار بی‌نظیر، به مقاله اصلی مراجعه کنید.

۴. کجا روباه ببینیم؟

روباه

نام علمی روباه‌ها "Vulpes vulpes" است. روباه‌ها، سگ سانان گوشتخواری هستند که می‌توانند خود را با طیف وسیعی از غذاهای گوناگون وفق دهند و یکی از دلایل اصلی پراکندگی آن‌ها در مناطق مختلف کره زمین هم همین مسئله است. از نظر وزن و ابعاد بدنی، روباه‌ها در میان سگ سانان وزن و اندازه متوسطی دارند. یک روباه نر بین ۴ تا ۸ کیلوگرم و یک روباه ماده بین ۴ تا ۶ کیلوگرم وزن دارد. از نظر طولی (بدون محاسبه طول دم) روباه‌های نر طولی معادل ۶۷ تا ۷۲ سانتی‌متر و روباه‌های ماده طولی معادل ۶۲ تا ۶۸ سانتی‌متر دارند و طول دم روباه‌ها به‌تنهایی از ۳۷ تا ۴۴ سانتی‌متر متغیر است. روباه‌ها می‌توانند تا ۱۴ سال هم عمر کنند اما معمولا در حیات وحش بیشتر از دو سال عمر نمی‌کنند!

برای آشنایی بیشتر با روباه و عادات طبیعی‌اش، به مقاله اصلی مراجعه کنید.

۵. کجا کوالا ببینیم؟

جمع بندی مقالات گردشگری حیات وحش

هیچ شکی در این نیست که کوالاها واقعا دوست داشتنی هستند و دیدن آن‌ها از نزدیک آرزوی بسیاری از گردشگران است. اگر قصد دارید تا این حیوانات را از نزدیک در طبیعت مشاهده کنید، نخست باید بدانید که این حیوانات دوست داشتنی تنها در حیات وحش استرالیا یافت می‌شوند. کوالاها رژیم غذایی مخصوص خود را دارند به‌طوری که تنها از برگ اکالیپتوس تغذیه می‌کنند و این بدان معناست که خانه اصلی کوالاها، بوته‌زار و درختان استرالیاست. جالب است بدانید که محل خانه و رژیم غذایی، اهمیت بسیار زیادی برای کوالاها دارد.

برای آشنایی بیشتر با مناطق شاخص استرالیا برای مشاهده کوالاها به مقاله اصلی مراجعه کنید.

۶. سمی‌ترین مارهای دنیا کدامند و در کجا یافت می‌شوند؟

جمع بندی مقالات گردشگری حیات وحش

شکی نیست که هرگاه اسمی از نیش، سم یا زهر می‌آید، یکی از اولین چیزهایی که به یاد می‌آوریم مارها هستند. خزندگان خونسردی که تاکنون ۳۴۰۰ گونه از آن‌ها شناسایی شده است و تقریبا در اکثر نقاط کره زمین یافت می‌شوند. اکثر مارها زهر ندارند و سمی نیستند. همچنین دسته سمی و زهرآگین مارها اغلب اوقات از زهر خود برای شکار طعمه استفاده می‌کنند تا دفاع شخصی.

برای آشنایی با سمی‌ترین مارهای جهان، به مقاله اصلی مراجعه کنید.

۷. گربه شنی چیست؟ پرونده گربه سانان

گربه شنی

گربه شنی بیشتر شبیه به گربه سانان آفریقایی است و این باور در مورد این جانوران وجود دارد که آن‌ها اجداد گربه‌های خانگی امروزی هستند. نشانه ظاهری اصلی گربه‌های شنی، سر پهن و گوش‌های بزرگ آن است که فاصله بین دو گوش این جانور بسیار زیاد است. پاهای این جانور با موهای بسیار متراکم پوشیده شده است که به آن اجازه می‌دهد تا به‌راحتی در بیابان حرکت کند و در شن‌های عظیم بیابان غرق نشود!

برای آشنایی بیشتر با این گربه سان دوست داشتنی، مقاله اصلی را مطالعه کنید.

۸. پلاتیپوس چیست؟

جمع بندی مقالات گردشگری حیات وحش

پلاتیپوس یکی از عجیب‌ترین و نامتعارف‌ترین حیواناتی است که در حیات وحش یافت می‌شود. در واقع اولین دانشمندی که پلاتیپوس را از نزدیک دید با خود فکر کرد که در معرض یک شوخی عجیب قرار گرفته است! پلاتیپوس جانوری است که از نظر ظاهری ترکیبی از ویژگی‌های حیوانات مختلف را در خود جای داده است. این ظاهر عجیب شامل پاهای پره‌دار، نوکی شبیه اردک، دمی شبیه سگ آبی و بدنی پوشیده با خز همانند سمور می‌شود! 

برای شناخت بیشتر این حیوان عجیب و آشنایی با حقایق آن به مقاله اصلی مراجعه کنید.

۹. اژدهای کومودو چیست؟

اژدهای کومودو

اژدهای کومودو به‌ظاهر شبیه موجودات افسانه‌ای است اما در واقع این خزنده تنها یک مارمولک بسیار بزرگ است. اژدهای کومودو جانوری است که قدمت بسیار زیادی دارد و از میلیون‌ها سال پیش روی زمین می‌زیسته است اما تنها ۱۰۰ سال است که بشر این خزنده را کشف کرده است! اژدهای کومودو نام خود را از جزیره‌ای گرفته است که اولین بار در آنجا یافت شد (جزیره کومودو).

برای آشنایی با مناطقی که اژدهای کومودو در آن یافت می‌شود، مقاله اصلی را مطالعه کنید.

۱۰. پلنگ برفی چیست؟ پرونده گربه سانان

پلنگ برفی

پلنگ برفی (Snow Leopard)، گربه‌سانی است که به‌دلیل ظاهر منحصربه‌فرد و زیبایش شناخته می‌شود. خز سفید و متراکم بسیار زیبا، پوستی به رنگ زرد کم‌رنگ و خال‌های زرد و مشکی از ویژگی‌های ظاهری اصلی پلنگ‌های برفی به شمار می‌آید. پنجه‌های این جانوران بسیار قدرتمند بوده به‌طوری که می‌توانند تا ۱۵ متر نیز بپرند! طول بدن پلنگ‌های برفی به ۱/۲ تا ۱/۵ متر می‌رسد و طول دم آن‌ها به‌تنهایی حدود ۹۱ سانتی‌متر است. وزن این گربه‌سانان از  ۲۷ تا ۵۴ کیلوگرم متغیر است.

برای آشنایی بیشتر با یکی از زیباترین گربه سانان جهان، مقاله اصلی را مطالع کنید.

۱۱. پاندای قرمز چیست؟

پاندای قرمز

پانداهای سرخ، پستاندارانی هستند که در شرق هیمالیا و جنوب شرق چین یافت می‌شوند. بدن این جانوران رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز داشته و دم بزرگشان در کنار رنگ بدن از شاخصه‌های اصلی این پستانداران به شمار می‌آید. پانداهای قرمز، حیواناتی هستند که به‌دلیل رژیم غذایی اصلی خود (بامبو)، نام خود را از پانداها قرض گرفته‌اند اما از نظر اندازه شباهتی به آن‌ها ندارند! این حیوانات در حال حاضر در دسته «حیوانات در خطر انقراض» قرار دارند چراکه جمعیت بالغ آن‌ها هم‌اکنون کمتر از ۱۰,۰۰۰ عدد است.

برای آشنایی بیشتر با پانداهای سرخ، به مطلب اصلی مراجعه کنید.

۱۲. تنبل درختی چیست؟

جمع بندی مقالات گردشگری حیات وحش

تنبل‌های درختی (Sloth)، پستانداران نواحی گرمسیری هستند که غالبا در آمریکای جنوبی و مرکزی یافت می‌شوند. آن‌ها از پنجه‌های بلند خود برای آویزان شدن از شاخه‌های درختان بلند استفاده می‌کنند و از برگ درختانی تغذیه می‌کنند که رسیدن به آن‌ها از عهده هر حیوانی برنمی‌آید. برای تنبل‌های درختی، راه رفتن روی زمین به‌دلیل بلندی طول پنجه‌هایشان (که بین ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر است) بسیار سخت و تا حدی غیرممکن است!‌

اگر مایلید تا این حیوانات دوست داشتنی را بیشتر بشناسید، به مقاله اصلی رجوع کنید.

۱۳. کجا کرگدن ببینیم و چگونه با آن‌ها کمک کنیم؟

کرگدن‌

کرگدن‌ها در آفریقا در کنار فیل آفریقایی، شیر آفریقایی، پلنگ آفریقایی و بوفالو پنج حیوان برتر این قاره را تشکیل می‌دهند. قطعا دیدن کرگدن‌ها آن هم در دل حیات وحش آرزوی بسیاری از گردشگران حیات وحش است. کرگدن‌ها به‌صورت کلی پنج گونه هستند اما از نظر تاریخی گونه‌های بیشتری بوده‌اند که منقرض شده‌اند. آفریقا دو نوع از کرگدن‌ها را دارد: کرگدن سیاه و کرگدن سفید اما آسیا سه گونه از کرگدن‌ها را در خود جای داده است: کرگدن تک شاخ، کرگدن سوماترایی و کرگدن جوان.

اگر مشتاق به دریافت اطلاعات بیشتری از کرگدن‌ها هستید، مقاله اصلی را مطالعه کنید.

۱۴. کجا زرافه ببینیم؟

جمع بندی مقالات گردشگری حیات وحش

زرافه‌ها همیشه یکی از حیواناتی هستند که بیشترین تعداد بازدید در باغ وحش‌ها را دارند. از سوی دیگر، زرافه‌ها بلندترین حیوانات کره زمین هستند اما این ویژگی به‌هیچ‌وجه باعث نمی‌شود که زرافه‌ها به شکار دیگر حیوانات تبدیل نشوند!‌ زرافه‌ها گیاه‌خواران بسیار آرامی هستند و به‌راحتی با دیگر گیاه‌خواران بر سر اشتراک منابع غذایی کنار می‌آیند. زرافه‌ها به ۴ گونه اصلی تقسیم می‌شوند.

در مقاله اصلی اطلاعات کاملی از زرافه‌ها وجود دارد که می‌توانید مطالعه کنید.

۱۵. کجا پنگوئن ببینیم؟

جمع بندی مقالات گردشگری حیات وحش

مطمئنا برای بسیاری از افرادی که مشتاق به دیدن پنگوئن‌ها از نزدیک هستند، برنامه‌ریزی یک سفر در جهت دیدن این موجودات دوست داشتنی در اولویت خواهد بود. خبر خوب برای این دسته از افراد این است که پنگوئن‌ها روی خشکی هیچ شکارچی خاصی ندارند. بنابراین آن‌ها از دیدن انسان‌ها به‌هیچ‌وجه نمی‌ترسند. درست است؛ این بدان معناست که گرفتن یک عکس سلفی با پنگوئن‌ها کاملا ممکن خواهد بود!

اگر مشتاق به خواندن اطلاعات کامل‌تری از پنگوئن‌ها هستید، به مقاله اصلی مراجعه کنید.

یلدا

پیشاپیش یلدا مبارک

مطالب مرتبط:

    منبع کجارو

    دیدگاه