کجا پنگوئن ببینیم؟

شایان شفایی
شایان شفایی پنجشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
کجا پنگوئن ببینیم؟

تماشای پنگوئن‌ها از جذاب‌ترین بخش‌های گردشگری حیات وحش است؛ موجوداتی بانمک که معمولا در نیم‌کره جنوبی زندگی می‌کنند.

شاید در دنیا، حقایق بدون قید و شرط زیادی وجود نداشته باشد. اما قطعا این یکی از حقایق بی قید و شرط دنیاست: پنگوئن‌ها دوست داشتنی هستند؛ به همین دلیل بسیاری از افراد در سفر، برنامه‌ریزی برای دیدن این موجودات را در اولویت قرار می‌دهند. علاقه‌مندان معمولا برای تماشای پنگوئن‌ها به قطب جنوب، جزیره جورجیای جنوبی، جزایر فالکلند، جزیره شیلوئه شیلی، جزیره فیلیپ استرالیا، آفریقای جنوبی، پرو، جزایر گالاپاگوس و نیوزیلند می‌روند.

تقریبا می‌توان گفت که پنگوئن‌ها ساکن نیم‌کره جنوبی زمین هستند و عمدتا در سرزمین‌هایی (از جمله آنتارکتیکا، جزایر نزدیک قطب جنوب و گالاپاگوس) زندگی می‌کنند که شرایط زندگی در آن‌ها بسیار سخت و طاقت فرسا است. خبر خوب برای افراد علاقه‌مند به تماشای پنگوئن‌ها این است که این موجودات دوست‌داشتنی روی خشکی هیچ شکارچی خاصی ندارند. بنابراین آن‌ها از دیدن انسان‌ها به‌هیچ‌وجه نمی‌ترسند. درست است؛ این بدان معنا است که گرفتن یک عکس سلفی با پنگوئن‌ها کاملا ممکن خواهد بود. جالب است بدانید از میان ۴۰,۰۰۰ نفری که سالانه به جنوبگان مسافرت می‌کنند، اکثریتشان دلیل سفر خود را دیدن پنگوئن‌ها از نزدیک ذکر کرده‌اند.

کجا می‌توانیم پنگوئن ببینیم؟

دو پنگوئن در آغوش یکدیگر

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

سفر با کشتی‌های کروز یکی از بهترین راه‌ها برای دیدن پنگوئن‌ها به شمار می‌رود. بعضی از این کشتی‌ها مسیر خود را به‌سمت مناطقی کج می‌کنند که جمعیت پنگوئن‌ها در آنجا بسیار زیاد است؛ مناطقی همچون «جزیره جورجیای جنوبی» (south Georgia island) و «جزیره الفنت» (Elephant Island) از جمله این مناطق هستند.

فراموش نکنید که اگر قصد تماشای پنگوئن‌ها در مناطق استوایی را دارید، بهتر است برنامه سفر خود را برای ماه‌های گرم سال (از ماه نوامبر تا ماه مارس) تنظیم کنید؛ به این دلیل که در این ماه‌ها پنگوئن‌ها بیشتر وقت خود را در خشکی می‌گذرانند و مشاهده آن‌ها از نزدیک بسیار ساده‌تر خواهد بود.

در انتها اگر واقعا مشتاق به دیدن پنگوئن‌ها هستید یا اینکه صرفا دوست دارید بدانید که در کجا می‌شود پنگوئن‌ها را از نزدیک مشاهده کرد، در ادامه تمام مناطق ممکن (بسته به نوع سفر شما) فهرست شده است.

آنتارکتیکا (جنوبگان)

بچه پنگوئن‌ها در قطب

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

به جنوبی‌ترین نقطه کره زمین خوش آمدید!‌ در این قاره می‌توانید حدود ۵۹۵,۰۰۰ پنگوئن امپراتور را در میان یخ‌های قطبی و یخچال‌های طبیعی مشاهده کنید. همچنین شما در این قاره می‌توانید بچه‌های پنگوئن را هم ببینید؛ یکی از بزرگ‌ترین جمعیت‌های پنگوئن که در جنوبگان روی برف‌های نرم سر خورده و در اطراف لانه با صدای نازک خود جیغ می‌زنند. قطعا اگر شرایط سفر به این قاره را دارید، جنوبگان با وجود گونه‌ای خاص و ممتاز از پنگوئن‌ها (پنگوئن امپراتور) قطعا ارزش سفر کردن برای دیدن پنگوئن‌ها را خواهد داشت.

جزیره جورجیای جنوبی 

گله‌ای از پنگوئن‌ها در جزیره

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

بی‌شک جزیره جورجیای جنوبی (از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا در اقیانوس اطلس جنوبی)، یکی از بهترین جزایر برای دیدن پنگوئن‌ها از نزدیک است. هنگامی که از بالا به این جزیره نگاه می‌کنید، جزیره از نظر شکل و رنگ همچون طرح روی بدن یک گورخر دیده می‌شود؛ دلیل این قضیه وجود دو نوع و دو رنگ پنگوئن است. پنگوئن‌های بالغ قهوه‌ای رنگ و جوجه‌های سفید رنگ آن‌ها به‌صورت بسیار پرجمعیت در این جزیره زندگی می‌کنند. اگر برای دیدن پنگوئن‌ها به این جزیره سفر کنید، مطمئنا با این صحنه مواجه خواهید شد که جوجه‌های پنگوئن (که هنوز بدنشان از پرز پوشیده شده است) برای گرم شدن به سوی والدین خود در حال دویدن هستند.

جزایر فالکلند (Falkland Islands)

گله پنگوئن ها در جزیره فالکلند

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

جزایر فالکلند (مجمع‌الجزایری در اقیانوس اطلس جنوبی) یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن گونه‌ای خاص از پنگوئن است که «جنتو» (Gentoo) نام دارد؛ پنگوئن‌هایی با پاهای زرد رنگ که به خاطر نوک نارنجی رنگ و شکل منحصربه‌فرد آن، مشهور هستند. اگر مشتاق تماشای این‌گونه از پنگوئن‌ها هستید، حتما سفر به جزایر فالکلند را در برنامه خود قرار دهید.

جزیره شیلوئه (Chiloe)، شیلی

تعدادی از پنگوئن‌های بومی شیلی

منبع عکس: driftwoodsfamily.comعکاس: نامشخص

جزیره شیلوئه در شیلی، بهترین گزینه برای مشاهده گونه‌ای خاص از پنگوئن‌های مهاجر است که «پنگوئن‌های ماژلانی» (Magellanic penguin) نام دارند. اگر مایل به دیدن این نوع از پنگوئن‌ها هستید، به یاد داشته باشید که حتما در فصل تابستان به جزیره شیلوئه سفر کنید؛ چراکه در طول فصل سرد سال، پنگوئن‌های ماژلانی به‌سمت شمال مهاجرت می‌کنند.

آرژانتین

دو پنگوئن شاخدار در آرژانتین

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

اگر قصد سفر به آرژانتین را دارید و مشتاق دیدن پنگوئن‌ها نیز هستید، حتما به تماشای گونه‌ای خاص از پنگوئن‌ها بروید که «پنگوئن‌های ماکارونی» (Macaroni penguin) نام دارند. این‌گونه از پنگوئن‌ها نام خود را به‌دلیل پرهای زینتی زرد رنگ گرفته‌اند که در بالای چشمشان قرار دارد. پنگوئن‌های ماکارونی را می‌توان در بیشتر نقاط جنوب آرژانتین و جزایر مجاور آن یافت.

جزیره فیلیپ (Philip Island)، استرالیا

پنگوئن‌های کوچک در جزیره

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

جزیره فیلیپ، در فاصله حدود ۱۴۵ کیلومتری از شهر ملبورن قرار دارد. این جزیره نزدیک به یک قرن گردشگران بی‌شماری را به‌سمت خود جذب کرده است. دلیل محبوبیت جزیره فیلیپ در میان گردشگران این است که هرروز در هنگام غروب خورشید، پنگوئن‌های کوچک آبی‌رنگ به ساحل برمی‌گردند تا خانه بسازند، قدم بزنند و به بچه‌های خود غذا بدهند. این‌گونه از پنگوئن‌ها که در اصطلاح به «پنگوئن‌های فیری» (Fairy Penguins) شهرت دارند، با قدی معادل یک فوت (۳۰ سانتی‌متر) و وزنی کمتر از ۱٫۵ کیلوگرم، کوچک‌ترین گونه پنگوئن‌ها هستند. اگر مشتاق دیدن این‌گونه از پنگوئن‌ها هستید، سفر به استرالیا و جزیره فیلیپ را فراموش نکنید.

آفریقای جنوبی

پنگوئن‌ها در سواحل آفریقا

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

«پنگوئن‌های پا سیاه» (Spheniscus demersus) تنها گونه از پنگوئن‌ها هستند که ساکن آفریقا هستند و از پنگوئن‌های بومی آن منطقه به حساب می‌آیند. این پنگوئن‌ها یک اجتماع بسیار معروف در «سایمونز تاون»‌ (Simons Town) در «ساحل بولدرز» (Boulders Beach) (از سواحل مشهور کیپ تاون) دارند. پنگوئن‌های پا سیاه به‌دلیل فریادهای گوش‌خراشی که سر می‌دهند، به «پنگوئن‌های کله خر» نیز شهرت دارند.

پرو

پنگوئن کوچک روی صخره‌ای سفید

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

اگر فکر می‌کنید که پنگوئن‌ها را تنها باید در آب و هوای سرد و در میان برف و بخبندان پیدا کرد سخت در اشتباهید. گونه‌ای از پنگوئن‌ها که به نام «هامبولت» (Humboldt penguin) مشهور هستند، به زندگی در هوای گرم و مدیترانه‌ای عادت دارند و همیشه در مناطق گرم و مدیترانه‌ای زندگی و تولیدمثل می‌کنند. اگر مشتاق به دیدن پنگوئن‌های هامبولت هستید، به پرو سفر کنید.

نیوزیلند

دو پنگوئن روی صخره‌ای سیاه رنگ

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

اگر قصد سفر به نیوزیلند را دارید، شانس مشاهده یکی از خاص‌ترین گونه‌های پنگوئن‌ در اختیار شما است. گونه‌ای که «راک هاپر» یا «پنگوئن صخره‌پر» (rockhopper penguin) نام دارد و از مشخصه‌های اصلی آن می‌توان به کاکل و ابروهای زرد، تیز، پرپشت و یک‌پارچه اشاره کرد. این‌گونه از پنگوئن‌ها را می‌توان در «اوکلند» (Auckland) مشاهده کرد.

جزایر گالاپاگوس

پنگوئن‌ها در ساحل صخره‌ای

منبع عکس: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

در جزایر گالاپاگوس (جزیره‌ای آتشفشانی در اقیانوس آرام و بخشی از اکوادور)، پنگوئن‌ها را غالبا در جزایر غربی و نقاطی همانند «فرناندینا» (Fernandina) و «ایزابلا» (Isabela) می‌توان یافت. لازم به ذکر است که اجتماع پنگوئن‌ها در گالاپاگوس بسیار کم است (کمتر از ۱۰۰۰ جفت). از ویژگی بارز پنگوئن‌های این منطقه، می‌توان به خط سفید باریکی اشاره کرد که دور صورت آن‌ها کشیده شده است.

پنگوئنی در اعماق آب

منبع عکس: galapagosinsiders.comعکاس: نامشخص

آیا شما حاضر هستید که برای دیدن پنگوئن‌ها سفر کنید؟ در این صورت مشاهده کدام گونه و سفر به کدام منطقه را ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را با کجارو در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول

برای تماشای پنگوئن‌ها کجا بریم؟

قطب جنوب، جزیره جورجیای جنوبی، جزایر فالکلند، جزیره شیلوئه شیلی، جزیره فیلیپ استرالیا، آفریقای جنوبی، پرو، جزایر گالاپاگوس و نیوزیلند

برای تماشای پنگوئن‌های جنتو به کجا سفر کنیم؟

جزایر فالکلند در اقیانوس اطلس جنوبی

برای تماشای پنگوئن‌ها در قاره اقیانوسیه کجا بریم؟

جزیره فیلیپ، در فاصله حدود ۱۴۵ کیلومتری از شهر ملبورن، اوکلند نیوزیلند

آیا پنگوئن‌ها را فقط در آب و هوای سرد و برفی می‌توان یافت؟

خیر، پنگوئن‌های هامبولت در پرو به زندگی در هوای گرم و مدیترانه‌ای عادت دارند.

منبع عکس کاور: travelandleisure.com. عکاس: نامشخص

مطالب مرتبط:

دیدگاه