فرودگاه گرگان، معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه گرگان، معرفی فرودگاه های ایران

مرتضی گودرزی
| شنبه, ۱۶ شهریور ۹۸ ساعت ۱۴:۱۵

فرودگاه گرگان یکی از فرودگاه‌های است که قدمت آن به ۵۰ سال قبل بر می‌گردد. این فرودگاه یکی از مرزهای هوایی ایران محسوب می‌شود و پروازهای حجاج گلستانی از طریق آن انجام می‌شوند.

گرگان از شهرهای شمالی ایران است و آب‌ و هوای معتدل دارد، هر چند تابستان‌های این شهر نسبتا گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شوره‌زار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می‌شود. شهر گرگان و منطقه پیرامونش که از نیمه سال ۱۳۷۶ شمسی به صورت رسمی به استان گلستان موسوم شده از ۱۳۱۶ شمسی تاکنون به نام گرگان و دشت شهرت دارد.

گرگان

از مناطق و جاهای دیدنی گرگان امروز می‌توان به جنگل ناهارخوران (جنگل النگدره)، روستای زیارت- تپه هزارپیچ (تپه سروگله یا سوگله)، تپه زیباشهر، جنگل رنگو، منطقه شربت (شهر بت)، روستای زیارت، کاروانسرای قزلق و جنگل توسکاستان اشاره کرد. از آثار تاریخی شهر گرگان (استرآباد) می‌توان به این موارد اشاره کرد: مسجد جامع گرگان (دوره سلجوقی)، بقعه امامزاده نور، بافت تاریخی محله سرچشمه، خانه باقری‌ها، خانه تقوی‌ها، خانه‌های شیرنگی، مفیدیان، خراسانی و... .

از سوغات گرگان نیز می توان به جاجیم، صنایع دستی، ماهی، خاویار، پنبه، حلوا اماج و انواع نان شیرینی اشاره کرد.

فرودگاه گرگان

هواپیما

فرودگاه گرگان یکی از فرودگاه‌های ایران است که در بین شهرهای گرگان (مرکز استان گلستان) و آق قلا قرار دارد. این فرودگاه مرز هوایی است و پروازهای حجاج گلستانی نیز از این فرودگاه صورت می‌گیرد. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲٬۴۳۵ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۱۹۰٬۴۲۰ کیلوگرم بار و ۱٬۲۷۳٬۱۰۸ نفر مسافر از طریق آن جابجا شدند.

تاریخچه

فرودگاه گرگان یکی از فرودگاه‌هایی است که قدمت آن به ۵۰ سال قبل بر می‌گردد. این فرودگاه ابتدا در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار و دو باند خاکی چمنی به شکل متقاطع و به طول ۱۰۰۰ متر احداث شد. فرودگاه به عنوان یک پایگاه جهت هواپیماهای سمپاش شرکت هواپیمایی خدمات ویژه وابسته به وزارت کشاورزی و همچنین در مقطعی توسط وزارت پست و تلگراف و تلفن وقت به منظور مبادلات پستی مورد استفاده قرار داشت و تا سال ۱۳۷۴ فاقد هرگونه تجهیزات فرودگاهی و ناوبری بوده است.

فرودگاه گرگان

در سال ۱۳۷۴ با تامین اعتبار ده میلیارد ریالی ساخت فرودگاه جدید گرگان آغاز شد. این مرحله از پروژه در ابتدا با ساخت باند به طول ۲۳۰۰ متر آغاز شد. طی سال‌های ۷۵ الی ۷۹ و با اختصاص اعتبارات ملی و استانی سایر بخش‌های فرودگاهی از جمله سطوح پروازی، ترمینال، نصب تجهیزات ناوبری، نصب و راه‌اندازی رادار در ارتفاعات درازنو، روشنایی باند و همچنین توسعه اراضی فرودگاه از ۱۰۰ هکتار به ۲۹۴ هکتار آماده بهره‌برداری شد. در بهمن ماه ۱۳۷۹ فرودگاه جدید گرگان با انجام دو پرواز در هفته در مسیر تهران-گرگان-تهران عملیاتی شد. از سال ۸۹ تاکنون نیز با توجه به افزایش تقاضای سفر هوایی، پروازها از دو پرواز در هفته به ۷۰ پرواز افزایش یافته است. 

فرودگاه گرگان

توسعه فرودگاه بین‌المللی گرگان با توجه به مولفه‌هایی همچون موقعیت استراتژیک گلستان در همسایگی با کشورهای CIS، انتخاب یک منطقه آزاد در داخل استان، وجود قومیت‌های ترکمن و قزاق در استان و پتانسیل‌های طبیعی و گردشگری این منطقه و همچنین کشاورزی پر رونق آن، می‌تواند به عنوان کلید توسعه فرودگاه گرگان محسوب می‌شود. با اتمام عملیات ارتقای سطوح پروازی و با توجه به وجود TURN PAD در هر دو سر باند، از این پس هواپیماهای پهن‌پیکر نیز می‌توانند عملیات APPROACH خود را از هر یک از طرفین باند پروازی انجام دهند. پروازهای حجاج با هواپیمایی سعودی به وسیله هواپیمای پهن‌پیکر 340 A در این فرودگاه انجام می‌شوند.

پایانه‌ها و امکانات رفاهی

پایانه فرودگاه گرگان به دلیل انجام پروازهای حجاج دارای امکانات رفاهی مناسبی مانند شعبه‌‌های بانکی، رستوران‌ها و کافه‌‌ها، اتاق مادر و کودک، اینترنت رایگان و خدمات ویژه افراد توانخواه است.

فرودگاه گرگان

مشخصات فرودگاه

 • نوع فرودگاه: همگانی (عمومی)
 • کد یاتا: GBT
 • کد ایکائو: OING
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۲ متر
 • فاصله هوایی تا تهران: ۲۹۹ کیلومتر معادل ۵۲ دقیقه پروازی

موقعیت جغرافیایی و شماره تماس

 • نشانی: گرگان، کیلومتر هفت جاده آق قلا
 • شماره‌های تماس دفتر مدیر کل: ۳۱۲۲۸۰۰۰ و ۳۲۲۴۴۵۰۵ (۰۱۷)
 • شماره دورنگار: ۳۲۲۴۴۵۰۶
 • شماره‌های اطلاعات پرواز: ۰۷۱-۳۱۲۲۰۱۹۹ و ۱۹۹ (داخل استان)
 • تلفن‌خانه: ۱-۳۱۲۲۰۰۰۰
 • پست الکترونیکی:  [email protected]
 • وب‌سایت: gorgan.airport.ir

شرکت‌های هواپیمایی و مقصدهای پروازی فرودگاه گرگان

شرکت‌های هواپیمایی
مقصدهای پروازی
ایران ایرفرودگاه بین‌‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌‌المللی زاهدان
هواپیمایی آسمانفرودگاه بین‌‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌‌المللی زاهدان
هواپیمایی سعودیفرودگاه شاهزاده محمد بن عبدالعزیز
بک ایرفرودگاه آقتائو (آغاز از ۳۰ شهریور ۱۳۹۵)
هواپیمایی قشمفرودگاه زاهدان

 همیشه می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما با استفاده از موتور جستجوی پرواز کجارو پایین‌ترین قیمت بلیط‌ها را از بین فروشنده‌های معتبر مشاهده کرده و بلیط سفر خود را ارزان‌تر از همه جا تهیه کنید.

دیدگاه  

  تبلیغات