موزه‌‌ها با کتاب‌خانه‌های سیار کانون به روستا می‌روند

موزه‌‌ها با کتاب‌خانه‌های سیار کانون به روستا می‌روند

تیم  کجارو
| چهار شنبه, ۱۶ دی ۹۴ ساعت ۱۸:۲۰

راه‌اندازی موزه سیار، حاصل همکاری مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان‌غربی است تا دانش‌آموزان روستایی هم با فرهنگ و تاریخ خود آشنا شوند.

 به نقل از اداره‌کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتابخانه‌های سیار از جمله مراکزی است که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سابقه‌ای ۴۹ ساله دارد و تعداد آن نیز از ۱۰۸ مرکز شهری و روستایی در کشور فراتر رفته، اما راه‌اندازی موزه سیار تاکنون در کانون تجربه نشده است.

در همین حال ادارات کل دو سازمان باسابقه فرهنگی کشور در استان آذربایجان‌غربی دست به این تجربه زده‌اند تا از امکانات کانون برای آشنایی کودکان با فرهنگ و تاریخ و علم باستان‌شناسی استفاده کنند؛ تجربه‌ای که می‌تواند دامنه‌ی آن به سطح ملی و ارتباط دو دستگاه تسری پیدا کند.

براساس تفاهم‌نامه‌ای که به منظور راه‌اندازی موزه سیار بین سازمان میراث فرهنگی با کانون استان در ارومیه در حوزه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و تاریخی منعقدشده، امکان دسترسی کودکان و نوجوانان روستایی به آثار موزه شامل فیلم، اسلاید، کارگاه‌های آموزشی و اشیا، تسهیل می‌شود.

در همین زمینه جواد زاهدی مدیر‌ کل کانون استان با تاکید بر ضرورت تعامل دستگاه‌های فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان و گسترش و ترویج فعالیت‌های مرتبط با این بخش گفت:

مشارکت و بهره‌گیری بهینه از امکانات و توانایی‌های موجود به منظور تحقق اهداف مشترک، از ویژگی‌های تفاهم‌نامه همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است.

بهره‌گیری از امکانات و توانایی‌های واحد سیار روستایی به منظور اجرای فعالیت‌های مشترک مانند: برگزاری نمایشگاه سیار از مدل‌های طراحی‌شده اشیای موجود، معرفی آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی از طریق نقشه‌های جغرافیایی ساده‌شده به ویژه برای کودکان، از جمله این فعالیت‌هاست.

از دیگر این فعالیت‌ها می‌توان به آشنا کردن دانش‌آموزان با نحوه کاوش و ابزار آن، استفاده از اموال مرتبط با هنرهای سنتی و صنایع دستی برای نمایش به مخاطبان، نمایش فیلم و اسلاید و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و توجه به آموزش غیر‌مستقیم از طریق برگزاری مسابقات و اهدای بسته‌های آموزشی از تعهدات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در تفاهم‌نامه اشاره کرد.

همچنین همراهی چهار کتابخانه سیار روستایی و شهری کانون پرورش فکری با نماینده سازمان میراث فرهنگی برای اجرای فعالیت در روستاهای تحت پوشش واحدهای سیار کانون، انتخاب روستاهای مناسب برای فعالیت موزه در کانون، اطلاع‌رسانی به مخاطبان، فراهم کردن زمینه مناسب برای برگزاری نمایشگاه در روستاهای تحت پوشش و همراهی در اجرای برنامه‌ها از تعهدات کانون در این تفاهم‌نامه است.

این تفاهم‌نامه با معرفی نمایندگان دو طرف، تشکیل جلسات مشترک برنامه‌ریزی، هماهنگی و پیگیری روند اجرای آن و تهیه گزارش از پیشرفت کار اجرا خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات