راهکارهای محافظت از پوست

عماد جعفری
شنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰
راهکارهای محافظت از پوست
آفتاب‌سوختگی تنها یکی از علائم آسیب دیدن پوست در معرض اشعه آفتاب است. اشعه ماورا بنفش باعث اختلال فعالیت دی‌ان‌ای‌ پوست می‌شود. بنابراین در استفاده از کرم‌های ضد آفتاب سهل‌انگاری نکنید. با کجارو همراه باشید تا با نحوه صحیح محافظت از پوست آشنا شوید.
حتماً پیش از مصرف کرم‌های ضد آفتاب دستورالعمل‌های موجود در برچسب کرم یا راهنمای استفاده از آن را مطالعه کنید. این  دستورالعمل‌ها بر اساس توصیه‌های سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) تنظیم‌ شده‌اند. توصیه متخصصان پوست برای محافظت صحیح از پوست با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب به شرح زیر است:
 • ۱۵ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض اشعه مستقیم آفتاب‌، کرم را روی پوست خود بمالید.
 • اگر شنا در محیط باز یا زیر آفتاب رفتید هر ۴۰ یا نهایتاً ۸۰ دقیقه سطح پوشیده از کرم را دوباره ترمیم کنید.
 • اگر  پوستتان در معرض تماس با سطوح دیگر است برای مثال هنگامی‌که خود را با حوله خشک می‌کنید بلافاصله دوباره از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • در حالت معمول هر ۲ ساعت یک‌بار دوباره کرم را روی سطح نواحی از پوست که  در معرض آفتاب‌ هستند استعمال کنید.
در ادامه به بررسی  دلایل هریک از این توصیه‌ها می‌پردازیم.

زمان و مقدار استفاده از کرم ضد آفتاب

۱۵ دقیقه قبل از در معرض مستقیم آفتاب قرار گرفتن باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد. دکتر جان ولف رییس دانشکده پوست دانشگاه پزشکی بیلر (Baylor College of Medicine) درباره‌ی علت این توصیه چنین توضیح می‌دهد:
هنگامی‌که پیش از قرار گرفتن در معرض آفتاب از کرم استفاده می‌کنید، مواد تشکیل‌دهنده کرم با لایه کورنئوم پوست (خارجی‌ترین لایه پوست) پیوند برقرار می‌کند. هنگامی‌که این اتصالات برقرار شوند، کرم کارایی بهتری از خود نشان می‌دهد و ماندگاری آن نیز بیشتر می‌شود.
در ارتباط با مقدار کرم مصرفی، سخاوتمندانه رفتار کنید. کرم باید تمام نواحی در معرض اشعه را به‌خوبی پوشش دهد. اگر ضخامت کرم به‌اندازه کافی نباشد کارایی آن و میزان محافظت از پوست شما کاهش می‌یابد. بر اساس توصیه سازمان جهانی غذا و دارو، هنگامی‌که فرد در معرض اشعه مستقیم آفتاب قرار دارد، باید  هر دو ساعت یک‌بار، پوست خود را با کرم پوشش دهد. بااین‌حال آن‌طور که دکتر ولف می‌گوید بیشتر مردم در اجرای این توصیه‌ها سهل‌انگاری می‌کنند:
تقریباً هیچ کس هر دو ساعت یک‌بار، آن‌طور که ما توصیه می‌کنیم کرم را مجدداً مصرف نمی‌کند، بسیاری از مقدار کافی کرم استفاده نمی‌کنند و تعدادی نیز اصلاً از کرم ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند. درحالی‌که آفتاب‌سوختگی تنها یکی از علائم آسیب پوست است. در تمام مدتی که فرد در برابر اشعه مستقیم آفتاب قرار می‌گیرد اشعه ماورا بنفش به پوست نفوذ کرده و به DNA های پوست آسیب می‌زند. نفوذ این اشعه سیستم ایمنی بدن را نیز با مشکل مواجه می‌سازد.

استفاده از کرم برای کودکان

نوزادان زیر ۶ ماه: برای محافظت از پوست نوزادانی که زیر ۶ ماه دارند سعی کنید آن‌ها را در سایه نگه‌دارید. پوست این کودکان هنوز خیلی نازک است و ممکن است مواد تشکیل‌دهنده کرم به بدن آن‌ها نفوذ کند. کودکان: پس از ۶ ماهگی کودکان می‌توانید از انواع کرم‌های ضد آفتاب کودکان برای محافظت از آنان استفاده کنید. استفاده از اسپری یا کرم‌های ضد آفتاب معطر احساس بهتری به آن‌ها می‌دهد. اجزا تشکیل‌دهنده کرم ضد آفتاب کودکان (به دلیل تفاوت ساختار پوست کودکان نسبت به بزرگ‌سالان ) کمی متفاوت است. اگر از افشانه‌های ضد آفتاب استفاده می‌کنید مراقب باشید تا کودکان آن را استنشاق نکنند.

پوشش مناسب بهترین راه محافظت از پوست

بیشتر متخصصان پوست معتقدند، پوشش مناسب و در معرض اشعه مستقیم آفتاب قرار نگرفتن بهترین راه محافظت از پوست است. کرم ضد آفتاب بیشتر برای نواحی از پوست که پوشاندن آن‌ها امکان‌پذیر نیست کارایی دارد، بنابراین پیش از قرار گزقتن در معرض آفتاب تابان، از کلاه لبه‌دار و عینک‌های ضد UV استفاده کنید. در هنگام خرید عینک آفتابی از ضد UV بودن آن اطمینان حاصل کنید. برخی از عینک‌های آفتابی ارزان‌قیمت، تنها قطعه‌ای از پلاستیک تیره دارند که قابلیت مقابله با اشعه UVرا ندارد. استفاده از عینک آفتابی مناسب در حفظ سلامت چشم شما نقش به سزایی خواهد داشت. درخرید لباس نیز تا حد امکان لباس‌هایی انتخاب کنید که پارچه آن‌ها از نوع UPF ( که ضد اشعه UV است) باشد.

پوست‌های حساس

اگر دچار آلرژی پوستی هستید یا پوست شما حساس است بهتر است از کرم‌های ضد آفتاب با ترکیبات معدنی که حاوی ترکیباتی چون اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم هستند استفاده کنید و  از استعمال کرم‌هایی که حاوی الکل یا اسانس هستند اجتناب کنید.

انواع مختلف پوست

اشعه ماورا بنفش هر نوع پوستی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما صاحبان پوست‌های روشن ( برای مثال ساکنان اسکاندیناوی) باید مراقبت بیشتری از پوست خود به عمل آورند. به‌طور کلی  انواع مختلف پوست در ۶ گروه قرا می‌گیرند و میزان حساسیت هریک متفاوت است: نوع ۱ : سفید روشن، دارندگان این پوست معمولاً موهای قرمز دارند و پوست آن‌ها لک دارد. بیشتر ایرلندی‌ها، اسکاتلندی‌ها و ولزی‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. پوست این افراد به‌شدت به آفتاب  حساس است و خیلی زود دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند. این نوع پوست پیش از برنزه شدن می‌سوزد. نوع ۲: سفید تا بژ، معمولاً این افراد موهای روشن و چشم‌های آبی یا سبز دارند. بیشتر ساکنان قفقاز در این گروه قرار می‌گیرند. پوست این افراد نیز به آفتاب حساس است و به‌سرعت دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند اما شدت آن به‌اندازه گروه اول نیست. پوست این افراد به‌ندرت برنزه می‌شود. نوع ۳: بژ، پوست معمولی. این نوع پوست حساسیت کمی به آفتاب دارد اما آفتاب‌سوختگی در این افراد دور از انتظار نیست. برنزه شدن رنگ پوست این دسته را به قهوه‌ای روشن بدل می‌کند. نوع ۴ : قهوه‌ای روشن، مدل مدیترانه‌ای. پوست این افراد به‌ندرت می‌سوزد و حساسیت پایینی به آفتاب دارند. این نوع از پوست پس از برنزه شدن به رنگ قهوه‌ای در می‌آید. نوع ۵: قهوه‌ای. بیشتر ساکنان خاورمیانه، لاتین تبارها و برخی از آمریکایی-آفریقایی‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. پوست این گروه به‌ندرت می‌سوزد و در حالت برنزه رنگ قهوه‌ای تیره به خود می‌گیرد. نوع ۶: قهوه‌ای تیره تا سیاه، آفریقایی‌ها و بعضی از آفریقایی آمریکایی‌ها. پوست این افراد هرگز دچار آفتاب‌سوختگی نمی‌شود و مستعد برنزه شدن است.

سایر عوامل تأثیرگذار

ارتفاع

هرچه به ارتفاع بالاتری بروید شدت اشعه UV بیشتر می‌شود. به‌طور تقریبی به ازای هر ۱۰۰۰ متر افزایش ارتفاع، شدت اشعه ماورابنفش ۴ درصد افزایش می‌یابد. بنابراین در سفر به ارتفاعات محافظت بیشتری از پوست خود انجام دهید. 462463

عرض جغرافیایی

شدت نور خورشید در نزدیکی خط استوا و دو قطب بیشتر است. در ماه‌های تابستانی در عرض‌های میانی جغرافیایی نیز شدت اشعه UV بیشتر از مقدار مجاز می‌شود. بنابراین در سفر به این نواحی محافظت بیشتری لازم است.

تعریق بدن

تعریق بدن به‌واسطه رطوبت یا دمای بالا و یا فعالیت زیاد، موجب رقیق‌تر شدن کرم روی پوست می‌شود. بنابراین استفاده مجدد از کرم ضرورت می‌یابد.

سایش

در نواحی از پوست که با سایر سطوح تماس دارد، سطح  پوشیده از کرم روی پوست زودتر از بین می‌رود. ازاین‌رو این نواحی به استفاده مجدد از کرم نیاز دارند.

عمر مفید و شرایط نگهداری

بهترین زمان مصرف کرم‌های ضد آفتاب معمولاً روی بسته آن درج‌شده است. برآوردها نشان می‌دهد عمر مفید این کرم‌ها بیت ۳ تا ۴ سال بعد از زمان تولید است. کرم‌های ضد آفتاب باید در مکانی سرد و خشک نگهداری شوند زیرا گرما و رطوبت ترکیبات فعال مؤثر در مقابله با اشعه UV را تخریب می‌کند. بنابراین در فصل‌های گرم از نگهداری کرم در کیف یا داشبورد ماشین خودداری کنید.

نحوه مقابله با آفتاب‌سوختگی

در معرض آفتاب قرار نگیرید.

ازآنجاکه علائم آفتاب‌سوختگی ۴ تا ۶ ساعت بعد نمایان می‌شود، اگر احساس کردید بیش‌ازحد در معرض آفتاب قرارگرفته‌اید پوست خود را با لباس بپوشانید یا به سایه بروید.

مرطوب‌سازی پوست

به‌طور مرتب از کرم‌های حاوی ویتامین C و E و یا کرم آلوئه ورا استفاده کنید. اگر احساس درد دارید ۱ یا ۲ روز از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. از استعمال کرم‌هایی که حاوی مشتقات نفتی ، بنزوکائین یا لیدوکائین هستند اجتناب کنید. اگر احساس درد شدید دارید با تجویز پزشک ایبوبروفن مصرف کنید.

مصرف آب فراوان

آفتاب‌سوختگی موجب می‌شود تا بدن به ناحیه سوخته آب بیشتری ارسال کند. بنابراین نوشیدن آب کافی به بهبودتان کمک شایانی می‌کند.

به تاول‌ها دست نزنید

آسیب دیدن تاول‌ها می‌تواند موجب بروز عفونت‌های پوستی شود.

استفاده مفید از اشعه آفتاب

بدن ما به ویتامین D نیاز مبرم دارد. بخشی از این ویتامین از طریق تغذیه تأمین می‌شود و بخشی دیگر از طریق نور خورشید تأمین می‌گردد. ویتامین D، خطر ابتلا به سرطان‌ها  و بروز آرتروز را کاهش می‌دهد و در بسیاری دیگر از فعالیت‌های بدن نقش اساسی دارد. vitamind550 همچنین نور خورشید، مغز انسان را برای ترشح سروتونین که ماده شیمیایی برای افزایش روحیه است تحریک می‌کند. بنابراین ۳ یا ۴ بار در هفته به مدت ۱۰ یا ۱۵ دقیقه، بدون استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار بگیرد. این مدت زمان نه‌تنها به پوست شما آسیبی وارد نمی‌کند بلکه به ویتامین D لازم برای فعالیت‌های بدن را نیز تأمین می‌کند.

نویسندگان مقاله

برایان آدامز ( رییس گروه پوست دانشکده پزشکی دانشگاه سینسیناتی) رابرت فریدمن ( متخصص پوست و استاد دانشگاه پزشکی نیویورک) سوزان سویتر ( استاد متخصص پوست و سرطان‌های پوستی دانشگاه استنفورد) منبع :rei

مطالب مرتبط:

  برچسب‌ها

  دیدگاه  

   تبلیغات