فرودگاه آگرا، دروازه سرزمین هفتاد و دو مذهب

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا یکشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
فرودگاه آگرا، دروازه سرزمین هفتاد و دو مذهب

فرودگاه آگرا، فرودگاهی همگانی - نظامی است که با وجود وسعت کم و محدودیت امکانات یکی از مهم‌ترین مراکز رفت و آمد گردشگران به آگرا است.

آگرا سومین شهر بزرگ هند است که مجموعه‌ای از دیدنی‌های بی‌نظیر مانند تاج محل قلعه سرخ آگرا، مسجد نگینا، خاص محل و کاخ جهانگیر سیکاندرا و... را د رخود جای داده است و ازاین‌رو، گردشگران بسیاری مایل به سفر به این شهر و بازدید از آن هستند. البته با وجود جایگاه این شهر در هند، فرودگاه آگرا چندان توسعه یافته نیست و و تردد به آن از طریق فرودگاه‌های داخلی هند امکان‌پذیر است؛ بنابراین مسافرانی که قصد سفر به آگرا را دارند می‌توانند ابتدا بلیط تهران - دهلی را خریداری کنند و به این شهر سفر کنند. سپس از پروازهای داخلی یا مسیر زمینی برای سفر به آگرا استفاده کنند. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این فرودگاه و نحوه سفر هوایی به این شهر خواهیم داد. همراه کجارو باشید.

معرفی فرودگاه

فرودگاه آگرا

فرودگاه آگرا، فرودگاهی با کاربری دو منظوره، عمومی و نظامی است و در عین حال یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های نیروی هوایی هند محسوب می‌شود. فرودگاه آگرا در جریان جنگ جهانی دوم تاسیس شده است. از نکته‌های جالب‌توجه در مورد این فرودگاه این است که کمتر خلبان مسافری در این فرودگاه را می‌توان پیدا کرد که در دوران فعالیتش پرواز با هواپیمای جنگنده را تجربه نکرده باشد.

البته با توجه به اینکه تاج محل، پربازدیدترین و مشهورترین جاذبه گردشگری هند در آگرا قرار دارد، به‌منظور تسهیل رفت و آمد گردشگران و رونق بیشتر صنعت توریسم این منطقه قرار بر این است تا فرودگاهی بین‌المللی با نام «فرودگاه بین‌المللی تاج» تا پنج سال آینده در آگرا تاسیس شده و جایگزین فرودگاه فعلی شود.

مشخصات

  • نوع فرودگاه: همگانی - نظامی
  • کد یاتا: AGR
  • کد ایکائو: VIAG
  • ارتفاع از سطح دریا: ۱۶۸ متر
  • فاصله هوایی تا تهران: از آنجایی که فرودگاه آگرا فاقد پروازهای بین‌المللی است، بنابراین گردشگران می‌توانند پس از پیمودن پرواز تهران - دهلی به مسافت ۲۵۴۶ کیلومتر (۳ ساعت و ۴۰ دقیقه پروازی)، مسافت بین فرودگاه دهلی تا آگرا (۲۳۳ کیلومتر) را به دو صورت زمینی یا هوایی از طریق بلیط هواپیما برای خطوط هوایی داخلی هند طی کنند.

پایانه‌ها

فرودگاه آگرا

با توجه به اینکه فرودگاه آگرا فرودگاهی عمومی - نظامی است، دارای ساختمانی واحد و کوچک برای ورود و خروج مسافران پروازهای داخلی است و امکانات رفاهی آن نیز محدود و معمولی است.

موقعیت جغرافیایی

موقعیت فرودگاه آگرا روی نقشه گوگل

راه‌های دسترسی

فرودگاه آگرا

با توجه به رونق صنعت حمل و نقل در هند و استفاده از وسایل نقلیه مختلف مانند اتوبوس، سه ‌چرخه دستی، سه ‌چرخه موتوری، تاکسی، قایق و قطارهای شهری، تردد از فرودگاه آگرا به سایر نقاط شهر چندان دشوار نیست؛ ولی نکته قابل‌توجه این است که پیش از استفاده از هر نوع وسیله‌ای باید برای مبلغ کرایه به توافق برسید؛ زیرا مبلغ ثابتی برای کرایه وجود ندارد و در صورت استفاده از تاکسی حتما به استفاده از تاکسی‌متر توسط راننده تاکید کنید.

اطلاعات پرواز

فرودگاه آگرا

همان طور که پیش‌تر نیز اشاره شد با توجه به نبود فرودگاه بی‌‌المللی، در حال حاضر در هند، بهترین راه سفر به این شهر، تهیه بلیط هواپیما تهران - دهلی، سفر به فرودگاه دهلی و ادامه سفر به مقصد اصلی، آگرا، به‌شکل زمینی و هوایی است. با توجه به وضعیت جاده‌های هند، پیمودن این مسیر تا ۳ ساعت طول خواهد کشید؛ ازاین‌رو، گردشگران می‌توانند با استفاده از پروازهای ایرهند از طریق فرودگاه دهلی سریع‌تر و آسان‌تر به آگرا سفر کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه