دیدنی های لریک ؛ شهر مردمان صد ساله

شیدا  خرمشاهی
شیدا خرمشاهی جمعه، ۲۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۶
دیدنی های لریک ؛ شهر مردمان صد ساله

 لریک یکی از شهرهای توریستی جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود که از طبیعت بکر، آبشارهای بی‌نظیر، جنگل‌های سرسبز، چشمه‌های جوشان و چشم‌اندازهای کوهستانی برخوردار است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۰۸ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ به‌روزرسانی شده است.

لریک یکی از شهرهای کوهستانی و زیبای کشور جمهوری آذربایجان در شمال گردنه حیران در ایران است که آب و هوایی بهشتی و مناظر فوق‌العاده‌ای دارد. مهم‌ترین دلیل توریست‌ها و گردشگران برای سفر به این شهر نیز بهره‌مندی از طبیعتی بکر چون آبشارهای بی‌نظیر، جنگل‌های سرسبز، چشمه‌های جوشان، چشم‌اندازهای کوهستانی و سکوت و آرامش وصف‌نشدنی است. آب و هوای لریک تعریف‌کردنی است، به‌طوری که در فصل تابستان نیز هوای این شهر خنک و معتدل است. 

جالب است بدانید که بیشتر مردمانی که در لریک زندگی می‌کنند، به‌دلیل تغذیه سالم و آب و هوایی فوق‌العاده نزدیک به صد سال عمر می‌کنند. رکورد طولانی‌ترین عمر انسان در دو قرن اخیر نیز متعلق به این شهر است. در این مطلب با ما همراه باشید تا با دیدنی‌های جذاب لریک آشنا شوید. سفر به آذربایجان و منطقه لریک می‌تواند گزینه‌ بسیار مناسبی برای تعطیلات خانوادگی باشد. در این مقاله با جاهای دیدنی لریک بیشتر آشنا شوید.

جنگل های لریک (Lerik Forests)

طبیعت بکر جنگل های لریک (Lerik Forests)

عکس‌ از وب‌سایت taleshen

جنگل‌های لریک دارای سکوت و آرامشی دلنشین است که در هیچ کجای دنیا آن را نمی‌توانید پیدا کنید. در این جنگل‌ها و در امتداد رودخانه زیبا می‌توانید حیواناتی مانند گراز وحشی، انواع روباه، خرگوش، اردک و خروس سیاه را مشاهده کنید. عمق جنگل‌های حفاظت‌شده لریک نیز، زیستگاه گربه‌سانان نادری مانند پلنگ یا گربه وحشی است.

ارتفاعات تالش (Talysh Mountains)

منظره پاییزی ارتفاعات تالش (Talysh Mountains)

عکس‌ از وب‌سایت taleshen

در ارتفاعات تالش در لریک می‌توانید آسمان را با دست لمس کنید. طبیعت سرسبز و کوهستانی این منطقه در لریک، زبانزد خاص و عام است. آب هوای تمیز و مناظر بی‌نظیری که در ارتفاعات تالش دیده می‌شود، در این تعریف و تمجیدها بی‌تاثیر نیست. آب و هوای این منطقه به آب و هوای ارتفاعات استان گیلان در ایران شباهت دارد.

چشمه های آب گرم (Lerik Hot Water Springs)

آب های خروشان و چشمه های آب گرم (Lerik Hot Water Springs)

عکس‌ از وب‌سایت cafegardesh

چشمه‌های آب‌گرم لریک از دیگر جاذبه‌های طبیعی و دیدنی این شهر است. جالب است بدانید که بیشتر از ۳۰ خاصیت درمانی برای آب این چشمه‌های آب‌گرم ذکر شده است.

مجسمه قوچ (Statue of Ram)

آثار باستانی آذربایجان و مجسمه قوچ (Statue of Ram)

عکس‌ از وب‌سایت taleshen

مجسمه قوچ، یکی از مجسمه‌های شناخته شده در شهر لریک و از جاهای دیدنی جمهوری آذربایجان است. مجسمه‌هایی نظیر این مجسمه در دیگر نقاط آذربایجان مانند نخجوان و بخش‌هایی از آذربایجان ایران نیز دیده می‌شود.

گورستان قرون‌وسطایی (Medieval Cemetery Lirik)

سنگ قبرهای غجیب در گورستان قرون وسطایی (Medieval Cemetery Lirik)

عکس‌ از وب‌سایت taleshen

یکی دیگر از دیدنی‌های لریک، گورستانی قرون‌وسطایی است که سنگ‌گورهای عجیب و غریبی دارد. نزدیک به دویست سنگ قبر در این گورستان کوچک وجود دارد. برخی حتی بر این باور هستند که قدمت این گورستان به دوره‌های پیش از اسلام باز می‌گردد. اگر تاکنون به لریک در جمهوری آذربایجان سفر کرده‌اید، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

لریک کجاست؟

لریک یکی از شهرهای کوهستانی و زیبای کشور جمهوری آذربایجان در شمال گردنه حیران در ایران است.

دلیل شهرت لریک چیست؟

طبیعت زیبا و افسانه‌ای.

علت عمر طولانی مردم لریک چیست؟

تغذیه سالم و آب و هوایی فوق‌العاده.

ویژگی‌های طبیعی لریک کدام است؟

آبشارهای بی‌نظیر، جنگل‌های سرسبز، چشمه‌های جوشان، چشم‌اندازهای کوهستانی و سکوت و آرامش وصف‌نشدنی.

مطالب مرتبط:

دیدگاه