ساخت مساجد متحرک برای رونق المپیک 2020 در ژاپن

طیبه فلاحتی
طیبه فلاحتی دوشنبه، ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۵
ساخت مساجد متحرک برای رونق المپیک 2020 در ژاپن

مساجد متحرک با هدف جذب گردشگران مسلمان برای المپیک و پارالمپیک 2020 ژاپن ساخته می‌شود.

یکی از تلاش‌های نمادین ژاپن که خود را برای میزبانی بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2020 میلادی آماده می‌کند، ساخت و راه‌اندازی مساجد متحرک برای جذب گردشگران مسلمان است.

با توجه به این‌که در سال‌های اخیر میزان گردشگران مسلمان در کشور ژاپن زیاد نبوده، ولی این کشور تلاش می‌کند که مکان‌هایی را برای برگزاری عبادات مسلمانان در پایانه‌های مسافربری از جمله شماری از فرودگاه‌ها آماده کند.

در کشورهای شرق آسیا، خاور دور و شمال شرق قاره آسیا نیز چنین اقداماتی به‌صورت گسترده صورت می‌گیرد، اما در این میان برای جذب گردشگران بیشتر از کشورهای مسلمان، کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی، تلاش‌های برجسته‌ای داشته‌اند.

طبیعتا کشورهایی نظیر اندونزی و مالزی به دلیل مسلمان بودن، در این عرصه فرهنگی و مذهبی عمل کرده‌اند و در سراسر کشور از جمله در فرودگاه‌ها  یا ایستگاه‌های قطار دارای مساجد هستند، اما این اقدامات در کشورهای کره جنوبی و ژاپن یا حتی چین کندتر صورت می‌گیرد، ولی به‌تدریج در حال گسترش است.

ساخت مسجد متحرک که به‌صورت یک اتوبوس مسافربری است، از جدیدترین اقدامات ژاپن به عنوان میزبان المپیک 2020 میلادی است که در روزهای اخیر در رسانه‌ها این کشور کلیپ‌های ویدیویی زیادی از ساخت اولین مسجد متحرک منتشر شده است.

برای استفاده گردشگران مسلمان دیدارکننده از بازی‌های المپیک 2020 این مساجد متحرک و سیار توسط شرکت خودروسازی تویوتا، غول اتومبیل‌سازی ژاپنی، ساخته می‌شوند و قرار است برای خدمت به مسلمانان در تمامی مکان‌های برگزاری بازی‌های المپیک 2020 این مساجد راه‌اندازی شوند.

شرکت تویوتا روز گذشته نخستین مسجد سیار را در خارج از استادیوم تویوتا در شهرک تویوتا که مقر مرکزی تویوتا نیز هست، رونمایی کرد. شرکت تویوتا نشان دادن مهمان‌نوازی ژاپنی‌ها به مسلمانان را دلیل ساخت این مساجد اعلام کرده است.

این مسجد یک کامیون ۲۵ تنی است که بخش اصلی مسجد را اتاقی به مساحت ۴۸ متر مربع تشکیل می‌دهد که گنجایش ۵۰ نمازگزار را دارد و بخش دیگر این مسجد سیار را تاسیسات دستشویی تشکیل می‌دهد.

جمعیت مسلمانان این کشور طبق برآورد انجمن مسلمانان ژاپن در سال 2007 میلادی، بین ۷۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تن اعلام شده که مسلمانان ژاپنی هفت تا ۱۰ هزار نفر از این تعداد را تشکیل می‌دهند، اما اکنون این رقم حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود که از این تعداد ۷ هزار تا ۱۲ هزار نفر ژاپنی هستند.

 این بار ژاپنی‌ها قصد دارند با نمایش این مساجد، علاوه بر جذب تماشاگران مسلمان، برنامه‌ریزی درست و دقیق خود را برای المپیک 2020 که حدود دو سال دیگر برگزار می شود به رخ جهانیان بکشانند.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه