راهنمای سفر به ایالت سلانگور

ایالت سلانگور که به دارالاحسان شهرت دارد، یکی از ۱۳ ایالت مالزی است. این ایالت در ساحل غربی شبه‌جزیره مالایا واقع شده و از شمال با ایالت پراک، از شرق با ایالت پاهانگ و از جنوب با ایالت نگری سمبیلان همسایه است. مرکز این ایالت شاه عالم و مرکز سلطنتی آن، کلانگ است.

ایالت سلانگور جمعیتی حدود ۶.۵ میلیون نفر و مساحتی با ابعاد ۸.۱ هزار کیلومتر مربع دارد. مسلمانان این شهر، ۵۷٪ از جمعیت را به خود اختصاص دادند و بعد از آن بوداییان با ۲۵٪ قرار دارند. پیروان هندویسم تنها ۱۲٪ و مسیحیت کمتر از ۴٪ است. زبان رسمی این ایالت مالزیایی است. نوع حکومت در این ایالت پادشاهی مشروطه است و سلطان به شکل موروثی انتخاب می‌شود.

کوالالامپور که یکی از شهرهای فدراسیون مالزی است و بدون دخالت سلطان، زیر نظر دولت مرکزی اداره می‌شود، در مرزهای جغرافیای ایالت سلانگور واقع شده است. اگر قصد سفر به این شهر جهانی را دارید، می‌توانید تور کوالالامپور رزرو کنید. 

در قرن هجدهم میلادی و با افزایش نیاز به لاستیک و قلع، سلانگور با داشتن منابع عظیمی از این دو، رشد و توسعه یافت و به یکی از قدرت‌های سیاسی در منطقه تبدیل شد. با ورود انگلیسی‌ها به خاک مالزی، اقتصاد سلانگور دچار رکود شد؛ اما پس از بازگشت به فدراسیون مالایا در سال ۱۸۷۴، این ایالت به شکوه قبل خود بازگشت.

یکی از سوغاتی‌های معروف سلانگور محصولات پیوتری است. شما می‌توانید برای هر سن و سلیقه‌ای، یک هدیه متفاوت از این محصولات تهیه کنید. همچنین برای خرید می‌توانید به مرکز خرید سانوی پیرامید و بازار شبانه کامپونگ بارو سر بزنید. 

از دیدنی‌های سلانگور، «روستای ماه مری» (Mah Meri Cultural Village) را می‌توان نام برد. این روستا در «جزیره کری» (Pulau Carey) واقع شده است و بهتر است قبل از رفتن، با تماس یا ایمیل ورود خود را اعلام کنید. غارهای باتو، مسجد سلطان صلاح ‌الدین عبدالعزیز شاه، مجموعه تفریحی سان وی لاگون، پارک پرندگان کوالالامپور، معبد سری ماهاماریان و برج‌های دوقلوی پتروناس از دیگر جاذبه‌های سلانگور هستند که می‌توانید در سفر خود از آن‌ها بازدید کنید. 

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map