شهر مراکش چهارمین شهر بزرگ و به طور قطع شگفت‌‌انگیزترین شهر در کشور مراکش به حساب می‌آید. به دلیل قرمز بودن تمامی ساختمان‌ها و بناها در این شهر، آن را با نام شهر سرخ (حمرا) نیز می‌شناسند. مراکش در قرن ۱۱ در دامنه‌ی کوه‌های پوشیده از برف اطلس ساخته شد و در ۵۸۰ کیلومتری جنوب‌غرب تانگیر، ۲۳۹ کیلومتری جنوب کازابلانکا، ۲۴۶ کیلومتری شمال‌شرقی آگادیر قرار دارد. آب و هوای گرم و نیمه خشکی دارد و میانگین دمای هوا در زمستان به ۱۲ و در تابستان به ۳۲ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

طبق آمار سال ۲۰۱۴، جمعیت مراکش ۹۲۸٬۸۵۰ نفر بوده است. اکثریت مردم این شهر مسلمان هستند. پیشرفت مراکش آنچنان زیاد بوده که از آن به عنوان قطب تجاری، فرهنگی و مذهبی مراکش و جنوب صحرای آفریقا یاد می‌کنند.

این شهر یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی کشور مراکش است و جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد؛ مانند جامع الفنا که مرکز پر جنب و جوشی با غرفه‌های اشیاء کهنه و قدیمی، نوازندگان، نقالان، پیشگویان و مار بازان است. منطقه قدیمی شهر (مدینه)، مسجد جامع کتبیه با مناره‌های بلند ۷۰ متری‌، مدرسه بن یوسف با کاشی‌کاری نفیس و سقف مقرنس‌کاری، مقبره بزرگ سلسله سعدیون متعلق به قرن ۱۶ میلادی، کاخ قرن نوزدهمی باهیه، دار سی سعید شامل موزه هنرها و صنایع دستی مراکش، موزه مراکش، قبة المرابطين به عنوان قدیمی‌ترین اثر تاریخی مراکش، باغ ماژورل، باغ‌های مناره، گذرگاه کوهستانی تیزی نتیشکه و... نیز از جاذبه‌های دیدنی مراکش هستند.

از سوغاتی‌های مراکش می‌توان به فرش مراکشی، زیورآلات نقره و اشیای عتیقه، انواع سوزن‌دوزی و گلدوزی، صنایع دستی فلزی، فانوس با طرح‌های زیبا و سنتی، آلات موسیقی، روغن آرگان، چرم، ادویه، صنایع دستی سرامیکی، لباس‌ سنتی مراکشی، پاپوش‌های سنتی، شیرینی‌های محلی، روغن‌ها و صابون‌های معطر اشاره کرد.

غذاهای محلی مراکش پر از طعم‌های مختلف و خوشمزه است که از فرهنگ‌های بربر، یهودی، عرب و فرانسه تاثیر پذیرفته است. غذاهای محلی و معروف آن شامل تاگینه، کوسکوس، زالوک، ماهی چرمولا، حریرا، پاستیلا (پای مرغ یا کبوتر)، ماکودا، کله پاچه، ساردین تند، بیسارا، جگر سوخاری، کعب الغزال، تانجیا و... می‌شوند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به مراکش؛ مغرب

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map