طنجه یکی از شهرهای مراکش است که در شمال غرب کشور قرار دارد و به لطف جاذبه‌های دیدنی و سواحل زیبا می‌تواند یکی از مقاصد گردشگری مسافران در سفر به مراکش باشد.

طنجه را بهتر بشناسید:

درباره طنجه

تاریخچه طنجه

بهترین زمان سفر به طنجه

حمل و نقل عمومی در طنجه

جاهای دیدنی طنجه

درباره طنجه

طنجه (Tangier) در منطقه طنجه تطوان حسیمه،‌ سومین شهر مهم مراکش است که در نزدیکی جبل‌الطارق، بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار دارد. این شهر دروازه‌ی ورود به آفریقا است و هر ساله گردشگران بسیاری را می‌فریبد و به‌سمت خود می‌کشد.

مرکز طنجه حدود ۲۳ کیلومتر با شرق کپ اسپارتل (نیمه جنوبی تنگه جبل‌الطارق) فاصله دارد و بین دو تپه در انتهای شمال‌غربی خلیج طنجه واقع شده که از نظر تاریخی باعث شکل‌گیری بهترین بندر طبیعی در ساحل مراکش شده است.

جمعیت این شهر معادل ۹۴۷,۹۵۲ نفر است که در مساحت ۱۲۰ کیلومتر مربعی آن ساکن هستند. ۹۳ درصد جمعیت مراکش، ‌مذهبی هستند و اسلام به‌عنوان مذهب اکثریت و رسمی به حساب می‌آید. واحد پول مراکش درهم و زبان رسمی، آمازیغی و عربی است.

طنجه

تاریخچه طنجه

از قرن پنجم میلادی تاکنون، تمدن‌های متعددی در طنجه شکل گرفته‌اند و تاریخ غنی این شهر را رقم زده‌اند. طنجه آفریقا را به اروپا متصل می‌کند و در گذشته بسیاری از دیپلمات‌ها، جاسوسان، نویسندگان، تجار و هنرمندان به آن سفر می‌کردند. امروزه نیز طنجه یکی از مهم‌ترین شهرهای گردشگرپذیر مراکش محسوب می‌شود و کسانی که عاشق تاریخ، فرهنگ و سنت مردم محلی این خطه هستند، می‌توانند با سفر به این شهر، تجربه‌ی نابی داشته باشند.

طنجه امروزی یکی از شهرهای کهن فنیقی است که در آغاز سده ۵ پس از میلاد توسط کوچ‌نشین‌های کارتاژی بنا شد. نام این شهر احتمالاً از نام الهه تینجیس از الهه‌های قوم آمازیغ گرفته شده و شهر طنجه برای این قوم همچنان مکان مهمی است. جالب است بدانید در طنجه ترکیب جالبی از فرهنگ‌های شمال آفریقا، اسپانیا و فرانسه به چشم می‌خورد. در ضمن اين شهر محل تولد ابن بطوطه يكی از بزرگ‌ترين سياحان تاريخ بوده است.

طنجه

بهترین زمان سفر به طنجه

شمال غرب مراکش در مقایسه با نواحی جنوبی مراکش، تابستان‌های ملایم‌تر و زمستان‌های نسبتا سردی را تجربه می‌کند. با توجه به هم‌جواری با اقیانوس اطلس حتی هوای طنجه چند درجه خنک‌تر از بخش اسپانیایی تنگه است. بهار بهترین فصل از نظر آب و هوایی برای بازدید از طنجه به حساب می‌آید.

طنجه

حمل و نقل عمومی در طنجه

پیاده‌روی شاید بهترین وسیله برای گشت‌و‌گذار در شهر منسجم طنجه باشد. واضح است همه جاهای دیدنی شهر دراطراف بافت قدیم شهر و در فاصله‌هایی نزدیک نسبت به هم قرار دارند. اگر بخواهید از وسیله‌ای غیر از تاکسی استفاده کنید اتوبوس‌های عمومی شهری نیز در دسترس هستند. ورود به مراکش و طنجه مستلزم اخذ ویزای مراکش است که با این ویزا تا ۹۰ روز می‌توانید در این کشور بمانید.

جاهای دیدنی طنجه

از جاهای دیدنی طنجه می‌توان به موزه la Fondation Lorin، باغ‌های مندوبیا،‌ پارک M’Nar،‌ ساحل طنجه،‌ مسجد بزرگ طنجه، کتابخانه Librairie Des Colonnes،‌ کپ اسپارتل‌، کیپ مالاباتا (دپنتا مالاباتا)،‌ گالری کونیل، کلیسای جامع اسپانیایی، آرامگاه ابن بطوطه، مرکز فرهنگی ابن خلدون و موزه کسبه فرهنگ مدیترانه اشاره کرد که باید در تور مراکش از آن‌ها دیدن کنید.

نویسنده: صدیقه شجاعی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map