افتتاح اولین پیست اتومبیلرانی فرمول یک کشور در استان مرکزی

پوریا  محمدی پیوند
چهار شنبه، ۹ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۶
افتتاح اولین پیست اتومبیلرانی فرمول یک کشور در استان مرکزی

بنا بر اعلام مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، نخستین پیست اتومبیل‌رانی فرمول یک کشور در زرندیه تا پایان تیرماه سال جاری افتتاح خواهد شد.

مصطفی مرزبان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اعلام کرد که نخستین پیست اتومبیل‌رانی فرمول یک کشور در زرندیه تا پایان تیرماه سال جاری افتتاح خواهد شد. طبق گفته وی، این پیست با استانداردهای فدراسیون اتومبیل‌رانی و با کاربری مسابقات در سطح بین‌المللی در حال ساخت است و مراحل پایانی خود را طی می‌کند. مرزبان در این رابطه اذعان داشت:

اتودروم بین‌المللی سرزمین ایرانیان در شهرستان زرندیه در زمینی به مساحت ۸۵ هکتار و با طولی حدود پنج کیلومتر در حال احداث است، این پیست شامل ۱۸ پیچ است که از جذابترین پیچ‌های معروف پیست‌های فرمولا دنیا نظیر سیانگ مالزی، آلمان، آسیا فرانکور شامپ بلژیک، کاروسل آلمان، ژاپن، سیلوراستون بریتانیا الهام گرفته شده است. حداکثر سرعت در این پیست بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزب به مشاوره شرکت‌های خارجی نظیر شرکت tike آلمان که سازنده بیش از ۱۰ پیست معروف در جهان است اشاره کرد و در خصوص پیشرفت فیزیکی پروژه گفت:

تاکنون ۹۰ درصد پیست و ساختمان اصلی ساخته شده است و تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد. این پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد تومان و ۱٫۵ میلیون یورو در حال تکمیل است و برای ۲۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

مصطفی مرزبان امکانات موجود در این مجموعه را نویدبخش حضور بروزترین خودروهای فرمول یک، حرفه‌ای‌ترین رانندگان این عرصه و تجربه جدیدی از هیجان، سرعت و شنیدن صدای غرش موتورهای فرمول یک برای تمامی ایرانیان در کشور دانست و اظهار داشت:

با توجه به استانداردهای بین‌المللی، اصول طراحی حرفه‌ای در ایمنی اتودرم بین‌المللی تهران، در روند ساخت این پیست به‌طور کامل لحاظ شده است. در واقع ایمن سازی پیست بر اساس شبیه‌سازی حرکت و سرعت ماشین‌ها و نوع پیچ‌ها در فضای مجازی صورت گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی با تاکید بر آموزش تمامی مقررات و آیین‌نامه‌های مرتبط به ایمنی راننده و تیم همراه در دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت بسته به نوع استفاده از پیست، از ظرفیت بالای ورزش اتومبیل‌رانی در صنعت گردشگری خبر داد و گفت:

بهره‌برداری از این پیست می‌تواند فضای مناسب برای ایجاد هیجان در کنار خانواده ایجاد کند و در کنار آن به جلب سرمایه‌های ورزشی، ارز آوری و سرمایه‌گذاری خارجی بینجامد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه