خاورمیانه در رشد گردشگری در سال ۲۰۱۹ پیشتاز است

مینا رهبری
چهار شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۰
خاورمیانه در رشد گردشگری در سال ۲۰۱۹ پیشتاز است

طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری (WTO) در سال جاری منطقه خاورمیانه بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است. 

بنا بر اعلام سازمان جهانی گردشگری (WTO)، گردشگری بین‌المللی در ۳ ماه نخست سال ۲۰۱۹ همچنان رشد داشته و منطقه خاورمیانه در این میان پیشتاز است. 

در این گزارش آمده است که در ۳ ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، گردشگری بین‌المللی ۴ درصد رشد داشته است که نسبت به ۲ سال قبل کمتر است، اما نشانه‌ای مثبت به شمار می‌رود. منطقه خاورمیانه با ۸ درصد رشد رتبه اول و آسیا پاسیفیک با ۶ درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داده‌اند. اروپا و آفریقا هر یک با ۴ درصد رشد و آمریکا با ۳ درصد، در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

بنا به گفته «زوراب پولو لیکاشویلی»، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، گردشگری بین‌الملل به‌دلیل اقتصاد مثبت، افزایش ظرفیت سفرهای هوایی و تسهیلات اخذ ویزا، روند مثبتی طی می‌کند. البته این رشد نسبت به ۲ سال قبل کمتر است؛ اما رشد گردشگری از رشد جهانی اقتصاد بیشتر است. 

در اروپا، بزرگ‌ترین منطقه گردشگری، به‌ترتیب مقاصد جنوب، مدیترانه، اروپای مرکزی و شرق اروپا عملکرد بهتری داشته‌اند. 

منطقه شمال آفریقا با ۱۱ درصد بیشترین نرخ رشد آفریقا را کسب کرده و در آمریکا منطقه کارائیب علی‌رغم سال قبل، روند رو به رشدی تجربه کرده و در سه ماهه نخست، رشد ۱۷ درصدی داشته است.

زوراب پولو لیکاشویلی در ادامه افزود: 

این رشد مسئولیت بیشتری برای تبدیل این فرصت به اشتغال بهتر و زندگی بهتر ایجاب می‌کند. ما همچنان باید به سرمایه‌گذاری در نوآوری، انتقال دیجیتال و آموزش ادامه دهیم تا بتوانیم از همه منافعی که گردشگری به‌همراه دارد استفاده کنیم و در عین حال با مدیریت بهتر گردشگری، آثار منفی آن بر محیط زیست را به حداقل برسانیم.

سازمان جهانی گردشگری در آغاز امسال، برای کل سال ۲۰۱۹ رشد ۳ تا ۴ درصدی پیش‌بینی کرده است. 

دیدگاه