تولید برگی مصنوعی که دی‌ اکسید کربن را به سوخت پاک تبدیل می‌کند

تولید برگی مصنوعی که دی‌ اکسید کربن را به سوخت پاک تبدیل می‌کند

صدیقه شجاعی
| یکشنبه, ۱۹ آبان ۹۸ ساعت ۱۸:۰۰

دانشمندان در تازه‌ترین تلاش خود، موفق به تولید برگی مصنوعی شده‌اند که می‌تواند ضمن تولید سوخت جایگزین پاک، به کاهش انتشار دی‌اکسید کربن کمک کند.

دانشمندان در راستای مبارزه با تغییرات اقلیمی، برگی مصنوعی تولید کرده‌اند که با هزینه‌ای کم، دی‌اکسید کربن مضر را به سوخت پاک جایگزین تبدیل می‌کند. این فناوری جدید که در ژورنال نیچر انرژی (Nature Energy) منتشر شده، با الهام از نحوه‌ی استفاده‌ی گیاهان از انرژی خورشید برای تبدیل دی‌اکسید کربن به غذا بوده است. ییمین وو (Yimin Wu)، استاد دانشگاه واترلو کانادا که مسئولیت این پژوهش را برعهده داشت، می‌گوید:

به این فناوری، برگ مصنوعی می‌گوییم زیرا کارایی برگ‌های واقعی و روند فتوسنتز را تقلید می‌کند. برگ واقعی به تولید گلوکز و اکسیژن می‌پردازد و ما متانول و اکسیژن تولید می‌کنیم.

تولید برگ مصنوعی

تولید متانول از دی‌اکسید کربنی که عامل اصلی گرمایش زمین به شمار می‌رود، نه‌تنها به کاهش گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند، بلکه جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی که تولیدکننده‌ی دی‌اکسید کربن هستند، به شما می‌رود.

مهم‌ترین عنصر این فرایند، پودر ارزان و قرمز‌رنگ بهینه‌شده‌ای به نام اکسید مس است. نحوه‌ی تولید این پودر به‌‌شکلی است تا تعداد زیادی ذرات هشت‌ضلعی به وجود آید، برای این منظور چهار ماده‌ی گلوکز، استات مس، سدیم هیدروکسید و سولفات لاریل سدیم به آبی اضافه می‌شوند که تا دمای خاصی گرم شده‌اند. سپس این پودر به‌عنوان کاتالیزور یا محرک برای یک واکنش شیمیایی دیگر به کار می‌رود و با آبی ترکیب می‌شود که دی‌اکسید کربن به آن دمیده شده است و با کمک یک شبیه‌ساز خورشیدی، پرتوی نور سفیدی به آن می‌تابد. وو می‌گوید:

ما موفق به کشف این واکنش شیمیایی شدیم، موضوعی که تاکنون سابقه نداشته است.

سوخت پاک

واکنش شیمیایی مذکور درست مثل فتوسنتز باعث تولید اکسیژن می‌شود و درعینِ حال دی‌اکسید کربن موجود در محلول را به متانول تبدیل می‌کند. در ادامه محلول را حرارت می‌دهند و زمانی که متانول در حال تبخیر است، آن را جمع‌آوری می‌کنند. مراحل بعدی این پژوهش شامل افزایش بازدهی متانول و تجاری‌سازی این اختراع به‌منظور تبدیل دی‌اکسید کربن جمع‌آوری‌شده از منابع اصلی گازهای گلخانه‌ای مانند نیروگاه‌ها، وسایل نقلیه و حفاری نفت به سوخت پاک خواهد بود. وو می‌گوید:

به‌خاطر پتانسیل این کشف که می‌تواند سرنوشت بازی را تغییر دهد، بسیار خوشحالم. تغییرات اقلیمی، یک معضل اضطراری به شمار می‌رود و ما می‌توانیم ضمن ایجاد سوخت جایگزین، به کاهش انتشار دی‌اکسید کربن کمک کنیم.

منبع sciencedaily
برچسب‌ها محیط زیست

دیدگاه  

    تبلیغات