کشف دهکده باستانی در مصر که از هرم جیزه هم قدیمی‌ تر است

مریم اصلانی
چهار شنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۰
کشف دهکده باستانی در مصر که از هرم جیزه هم قدیمی‌ تر است

سرزمین باستانی مصر از جمله کشورهایی است که تاریخی غنی و آثار باستانی شگفت انگیزی دارد. اخیرا دهکده باستانی کشف شده که از هرم جیزه هم قدیمی‌تر است.

به تازگی باستان‌شناسان موفق به کشف قدیمی‌ترین روستا تاریخی کشور مصر در دلتای رود نیل شدند. وزیر باستان‌شناسی مصر روز یکشنبه خبر کشف این دهکده باستانی را اعلام کرد که ظاهرا قدمتش به دوران نوسنگی (Neolithic) و به پیش از عصر فراعنه بازمی‌گردد.

کشفیات جدید باستان شناسی در مصر

برطبق توضیحات اعلام شده از سوی مقامات این وزارتخانه، یافته‌های به‌دست آمده از این دهکده متعلق به ۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح و در حدود ۲٬۵۰۰ سال قبل از ساخت هرم بزرگ و معروف جیزه است. این حفاری‌ها به همت باستان‌ شناسانی از کشورهای مصر و فرانسه و در منطقه «تل السماره» (Tell al-Samara) انجام شد که جزو استان‌های شمالی مصر است. در طی این حفاری‌ها چندین انبار نگهداری پرشده با استخوان حیوانات و پس مانده‌های گیاهی کشف شد که تاریخ‌شان به هزاران سال قبل بازمی‌گردد.

کشفیات جدید باستان شناسی در مصر

باستان شناسان همچنین موفق به کشف تعداد آثار سفالی و ادوات و ابزارآلات سنگی شدند که تکنولوژی‌ کشاورزی استفاده شده در جوامع ساکن سرزمین‌های دلتای رود نیل در دوران باستان را تا حدی آشکار می‌کنند. این کشف مهم می‌تواند کمکی مؤثر به راستی سنجی تحقیقاتی باشد که در گذشته پیرامون زندگی جوامع ماقبل تاریخی که در پنجمین هزاره‌ی پیش از میلاد مسیح در این نواحی زندگی می‌کردند، انجام شده است. اینکه در آن دوران معروف‌ترین نواحی فعال در کشاورزی تاریخ مصر چگونه اداره می‌شد‌ه‌اند؟

کشفیات جدید باستان شناسی در مصر

مقامات این وزارتخانه به صورت رسمی اعلام کردند که دانشمندان از کشفیات جدید و دیگر مواد ارگانیگ پیدا شده در این مکان برای مطالعه جوامع ماقبل تاریخی این منطقه بهره خواهند برد. جالب است بدانید در طول سال گذشته یافته‌های تاریخی دیگری نیز در این منطقه به دست آمده است، از جمله مقبره باستانی یک کاهنه و نیز مقداری تکه‌های پنیر خشک.

به هر حال مصر هنوز هم توانایی شگفت‌زده کردن بشر امروز را دارد. نظر شما در مورد یافته‌های جدید چیست؟

مطالب مرتبط:

    دیدگاه