پاتراس در یک نگاه

صنم وفقی
یکشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰
پاتراس در یک نگاه

پاتراس سومین شهر بزرگ یونان است و از مقاصد ارزشمند گردشگری در کشور به شمار می‌رود. کلیسای آگیوس آندریاس، قلعه پاتراس و تئاتر باستانی اودیوم از دیدنی‌های پاتراس محسوب می‌شوند.

پاتراس (Patras) مرکز استان یونان غربی در کشور یونان، قاره اروپا است. این شهر که در شمال شبه‌جزیره پلوپونز و در فاصله ۲۱۵ کیلومتری غرب آتن قرار دارد، سومین شهر بزرگ یونان به شمار می‌رود.

جمعیت شهر پاتراس بیش از ۲۶۰ هزار نفر و مساحت آن حدود ۷۳۸ کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این شهر را مسیحیان ارتدوکس و کاتولیک‌ها تشکیل می‌دهند. زبان رسمی پاتراس، یونانی است.

پاتراس در کنار دیگر شهرهای کشور یونان، تحت حکومت مرکزی اداره میشود. حکومت مرکزی از نوع جمهوری است. در راس دولت نخست وزیر قرار دارد که به همراه دیگر وزیران، هیئت وزرا را شامل میشوند و رئیس جمهور نیز که توسط نمایندگان مجلس انتخاب می‌شود، در راس حکومت قرار میگیرد.

هرچند پارتراس یکی از اولین شهرهایی بود که در سال ۱۸۲۱، انقلاب یونان از آن آغاز شد؛ اما نیروهای عثمانی آن را تا سال ۱۸۲۸ و سررسیدن نیروهای اعزامی فرانسه، در محاصره داشتند. بعد از این جنگ، پاتراس کاملا از بین رفت و شهر جدیدی به جای آن بنا شد. شهر جدید پاتراس با سرعت زیادی رشد کرد و در اواخر قرن نوزده، دومین شهر بزرگ یونان لقب گرفت. با جنگ جهانی اول رشد پاتراس متوقف شد و در جنگ جهانی دوم، این شهر یکی از اهداف اصلی حمله‌های هوایی ارتش ایتالیا بود. پاتراس در سال ۲۰۰۶، عنوان پایتخت فرهنگی اروپا را از آن خود کرد.

پاتراس

آب و هوای پاتراس مدیترانه‌ای به شمار می‌رود؛ تابستان‌هایی خشک و داغ و زمستان‌هایی معتدل و نمناک دارد. متوسط دمای هوا در طول سال از ۱۲٫۵ تا ۲۲٫۳ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه ۶۶۲ میلی‌متر بر‌آورد شده است.

فرودگاه آراکسوس در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر قرار دارد و در آن پروازهایی فصلی از/ به ایروان، مسکو، بروکسل، وین، مونیخ و برخی مقاصد دیگر برقرار است. با استفاده فری‌ها می‌توان به برخی شهرهای ایتالیا مانند باری و ونیز دسترسی داشت. خط آهن نیز این شهر را به آتن، پیرئاس، کالاماتا و المپیا متصل می‌کند. برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌های عمومی و تاکسی‌ها خدمات خوبی ارائه می‌دهند.

زیتون، روغن زیتون، شیرینی‌های محلی، سفالی‌جات و محصولات چرمی از سوغاتی‌های پاتراس به  شمار می‌روند.

پاتراس

از محبوب‌ترین دیدنی‌های پاتراس می‌توان «کلیسای آگیوس آندریاس» (Agios Andreas Church)، «موزه باستان‌شناسی پاتراس» (Archaeological Museum of Patras) و «قلعه پاتراس» (Patras Castle) را نام برد.

پاتراس

دیگر دیدنی‌های پاتراس شامل «تئاتر باستانی اودیوم پاتراس» (Patras Ancient Odeum) و «موزه علم و تکنولوژی» (Museum of Science and Technology) است. همچنین پاتراس به کارناوال‌هایی شهرت دارد که در فصل زمستان برگزار می‌شوند. 

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه