استان ناخون پاتوم در یک نگاه

صنم وفقی
دوشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
استان ناخون پاتوم در یک نگاه

استان ناخون پاتوم در نواحی مرکزی تایلند قرار گرفته است. برخی از دیدنی‌های استان شامل معبد پرا پاتوم چدی، محوطه فیل‌ ها و باغ وحش سامپران و موزه جسادا تکنیک می‌شود.

استان ناخون پاتوم (Nakhon Pathom Province) از استان‌های تایلند، واقع در قاره آسیا است. با قرار گرفتن در نواحی مرکز کشور، این استان با استان‌های راتچابوری، کانچانابوری، ساموت ساخون، بانکوک، نونتابوری، آیوتایا و سوپان بوری مرز مشترک دارد. مرکز استان، شهر ناخون پاتوم است.

استان ناخون پاتوم حدود ۲۱۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۹۱۱ هزار و پانصد نفر جمعیت دارد. دین بیشتر ساکنان را بودیسم تشکیل می‌دهد و تنها درصد کمی از جمعیت را مسلمانان، مسیحیان و هندوان به خود اختصاص داده‌اند. زبان مردم ناخون پاتوم، تایلندی است.

ناخون پاتوم در زبان پالی به معنای «اولین شهر» است و بسیاری آن را، قدیمی‌ترین شهر تایلند می‌دانند. برخی از یافته‌های باستان‌شناسی در این استان، به قرون ۶ الی ۱۱، یعنی دوران پیش‌تایلندی تعلق دارند. این منطقه که با عوض شدن مسیر رودخانه تا چین متروک و خالی از سکنه شده بود، در قرن ۱۹ میلادی، با دستور باسازی معبد پرا پاتوم چدی توسط رامای چهارم، دوباره شروع به پیشرفت و توسعه کرد. امروزه استان تاخون پاتوم جمعیت زیادی از مهاجران را به‌خصوص از بانکوک و شهرهای شمالی میانمار به خود جذب می‌کند.

استان ناخون پاتوم

استان ناخون پاتوم مانند دیگر استان‌های کشور تایلند تحت حکومت مرکزی و یکپارچه کشور اداره می‌شود. حکومت تایلند از نوع پادشاهی مشروطه است و در راس آن، سران نظامی قرار گرفته‌اند. همچنین بدنه حکومتی از سه قوه جداگانه قضاییه، مجریه و مقننه تشکیل می‌شود که هر کدام مستقل از دیگر عمل می‌کنند.

آب و هوای استان ناخون پاتوم گرم و استوایی است. بیشترین بارش باران در این منطقه در تابستان صورت می‌گیرد و در فصول سردتر از این میزان کاسته می‌شود. متوسط دمای هوا در طول سال حدود ۲۷ درجه سانتی‌گراد و میانگین بارش سالانه حدود ۱۲۰۰ میلی‌متر برآورده شده است.

استان ناخون پاتوم

نزدیک‌ترین فرودگاه به این استان، فرودگاه بین‌ المللی دن موئنگ در بانکوک محسوب می‌شود که در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر ناخون پاتوم قرار گرفته است. برخی از پرواز‌های این فرودگاه شامل مقاصد کوالالامپور، سنگاپور، چیانگ مای، پوکت، توکیو و بالی می‌شود. با استفاده از قطار می‌توان از مرکز استان به شهرهای بانکوک، تونبوری، سوپان بوری، ناخون سی تاممارات، هو‌ا هین و تعدادی دیگر از شهرها دسترسی داشت. برای جابجایی‌های درون‌شهری نیز توک‌توک و تاکسی‌های موتوری گزینه‌های مناسبی هستند.

از محبوب‌ترین دیدنی‌های استان ناخون پاتوم می‌توان به «معبد پرا پاتوم چدی» (Wat Phra Pathom Chedi)، «قصر سنم چاندرا» (Sanam Chandra Palace)، «موزه مجسمه‌های انسانی تای» (Thai Human Imagery Museum)، «معبد بانگ پرا» (Wat Bang Phra) و «محوطه فیل‌ ها و باغ وحش سامپران» (Samphran Elephant Ground & Zoo) اشاره کرد.

استان ناخون پاتوم

برخی از دیگر دیدنی‌های استان ناخون پاتوم شامل «سرزمین چوبی موانگ مای» (Woodland Muangmai)، «موزه جسادا تکنیک» (Jesada Technik Museum) و «معبد سامپران» (Wat Samphran) می‌شود. برای خرید میوه‌ و سبزیجات محلی و تازه نیز می‌توانید به «بازار شناور ناخون پاتوم» (Nakhon Pathom Floating Market) سر بزنید.

گالری عکس‌های استان ناخون پاتوم

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه