راهنمای سفر به تایلند

تایلند یا پادشاهی تایلند به پایتختی شهر بانکوک کشوری عمدتا بودایی است که همین امر بر فرهنگ مردم تاثیر بسزایی گذاشته است.معابد بودایی بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ مردم این کشور به شمار می‌روند که البته نقش بسیار مهمی هم در صنعت گردشگری ایفا می‌کنند. علاوه بر این تایلند به خاطر جزیره‌های پر تعداد با سواحل شنی و همچنین غذاهای خیابانی شهرتی جهانی دارد.

نام تایلند برگرفته از دو کلمه‌ thai و land به معنی سرزمین لبخند است. پوکت، پاتایا، بانکوک و استان کرابی مهم‌ترین مقصدها در تایلند هستند که در میان گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردارند.

تایلند

با تایلند بیشتر آشنا شوید:

اطلاعات ضروری تایلند

وضعیت آب‌و‌هوایی تایلند

جشنواره‌های تایلند

هزینه‌های مرسوم تایلند

جاهای دیدنی تایلند

اطلاعات ضروری تایلند

اختلاف ساعت با تهران: ۳:۳۰+

زبان رسمی: تایلندی

واحد پول رسمی: بات تایلند (THB)

نوع برق شهری: ۲۲۰ ولت با فرکانس ۵۰ هرتز (دوشاخه‌های نوع A، B و C)

پیش شماره کشور: ۶۶+

شماره اضطراری (پلیس، آمبولانس، آتش‌نشانی): ۹۱۱

شماره پلیس گردشگری: ۱۱۵۵

جهت رانندگی: چپ

وضعیت آب‌و‌هوایی تایلند

پوکت

با وجود دور نبودن از شمال خط استوا، پوکت در تمام طول سال، دارای آب و هوایی داغ و مرطوب . با درجه حرارتی ثابت است. فصول خشک و بدون باران از ماه نوامبر تا آوریل و فصل‌های بارانی از ماه مه تا اکتبر به طول می‌انجامد، اما همیشه طی ماه‌های بارانی،  رگبار بعد از ظهر به‌جای بارش مداوم در بسیاری از روزها، امری عادی محسوب می‌شود.

تور پوکت

کرابی

کرابی آب و هوایی گرمسیری دارد و دمای آن تنها ۸ درجه‌ سانتی‌گراد بالاتر از دمای خط استوا است. به‌طور کلی دو فصل در این منطقه حکمفرماست (گرم و خشک، خنک و مرطوب)، با این وجود، دمای هوا به‌ندرت در تمام طول سال به پایین‌تر از ۲۷ درجه‌ سانتی‌گراد نزول می‌کند.

اما متاسفانه، بادهای موسمی که آب و هوای این استان را کنترل می‌کنند به موقع جهت‌شان را در هر زمان از سال تغییر نمی‌دهند. به‌عنوان مثال  ممکن است باران در اواخر ژوئن شروع شود، بعد به‌مدت چند ماه متوقف و دوباره در ماه ژانویه شروع به بارش کند.

بنابراین این امکان وجود دارد در فصل‌های خشک به‌خصوص در شروع هم شاهد بارش باران باشیم و همچنین به‌مدت چندین هفته در فصل‌های بارانی خورشید جادوی خودش را به معرض نمایش بگذارد.

تنها زمانی که می‌توان ثبات آب و هوایی را پیش‌بینی کرد، هوای گرم و خشک در ماه مارس و آوریل (۳۷ درجه سانتی‌گراد) و بارش باران در اواخر سپتامبر و اکتبر است. به‌طور کلی درجه حرارت هوای سالانه در کرابی به‌جز ماه‌های مارس و آوریل (۳۷ درجه)  بین ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد در روز نوسان دارد.

البته در ماه‌های که باران‌های سیل آسا می‌بارد این دما تا مرز ۲۴ درجه سانتی‌گراد هم کاهش پیدا می‌کند. شب‌ها اما قضیه فرق می‌کند و دمای هوا به مرز ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد که ممکن است در این مدت احساس سرما کنید. بنابراین همراه داشتن لباس مناسب فراموش نشود. بد نیست به رطوبت هوا هم اشاره کنیم که از ۶۰ تا ۹۰ درصد نوسان دارد.

پاتایا

پاتایا دارای اقلیمی گرمسیری است که به‌دلیل نزدیکی با بانکوک، شباهت بسیاری به آب و هوای این شهر دارد اما به‌دلیل ساحلی بودنش، هوای نسبتا خنک‌تری دارد.

ساحل جامتین پاتایا

زمستان‌های این شهر خشک و دارای آب و هوای بسیار مطلوبی است اما در ماه آوریل، هوا بسیار گرم می‌شود. فصل‌های بارانی اساسا از ماه مه تا نوامبر طول می‌کشند، ولی در طول ماه‌های سپتامبر و اکتبر بارش شدیدتری را شاهد خواهیم بود. در این شهر، باران به‌جای بارش نم نم و طولانی، بیشتر به‌صورت رگباری و کوتاه مدت می‌بارد

بانکوک

مانند هر شهر گرمسیری، بانکوک هم دارای دو فصل خشک و بارانی است. در همه‌ روزهای سال هوای داغ را تجربه خواهید کرد. البته این هوا برای اغلب مردم قابل‌تحمل است. همچنین حتی در طول فصول خشک هم رطوبت قابل توجهی در هوا وجود دارد.

گرم‌ترین ماه سال آوریل است و در تابستان به‌دلیل پوشش مداوم ابرها کمی هوا خنک‌ می‌شود. فصل خشک نیز از نوامبر تا آوریل به طول می‌انجامد و دسامبر و ژانویه هیچ‌گونه بارانی به زمین نخواهد نشست.

بازار شناور بانکوک

فصل بارانی از ماه مه تا اکتبر طول می‌کشد و در این مدت معمولا طی دوره‌های کوتاه باران خواهد بارید. ماه‌های دسامبر و ژانویه بهترین زمان برای سفر به بانکوک محسوب می‌شوند، با این وجود بانکوک شهری مدرن به شمار می‌رود و به‌خوبی برای روزهای بارانی آماده شده است، بنابراین در هر موقع از سال می‌توان از این شهر دیدن کرد.

جشنواره‌های تایلند

بهتر است برنامه‌ سفرتان را به تایلند به‌گونه‌ای تنظیم کنید که از زمان برگزاری جشنواره‌ها مطلع باشید.

قابل‌توجه‌ترین جشنواره‌ها‌ی این کشور لوی‌کراتونگ (Loy Krathong) و Songkran هستند که در ماه نوامبر و آوریل برگزار می‌شوند. جشنواره یا فستیوال Songkran به‌عنوان جشن سال نوی تایلندی شناخته می‌شود و گذشته از معانی معنوی عمیقی که دارد، این جشنواره نوعی آب‌بازی فراگیر است که برای چند روز و نهایت یک هفته در برخی نقاط انجام می‌شود.

جشنواره‌ لوی کراتونگ نیز کمی جدی‌تر است و به‌عنوان فستیوال نور شناخته می‌شود. این مراسم تجربه‌ زیبایی است که در آن، آسمان این کشور با نور صدها فانوس و کراتونگ (کلکی‌هایی ساخته شده از برگ موز) شناور درون آبراه‌ها و رودخانه‌ها روشن می‌شود.

هزینه‌های مرسوم تایلند

نکته: تمام قیمت‌ها در تاریخ ۲۲ تیرماه سال ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده است.

هتل

قیمت انواع هتل های تایلند را بر اساس کیفیت و تعداد ستاره در جدول زیر می‌توانید ببینید:

واحد پول: بت (بات) تایلند

          کیفیت هتل

مقصد

۱

 ستاره

۲

 ستاره

۳

 ستاره

۴

 ستاره

۵

 ستاره

پاتایا

۳۷۴ تا ۱۰۸۸

۵۴۴ تا ۲۵۱۱

۱۰۸۸ تا ۴۱۱۶

۱۳۶۰ تا ۴۴۲۲

۲۶۱۹ تا ۶۵۶۵

پوکت

۲۰۴ تا ۱۲۹۲

۴۴۲ تا ۲۰۴۱

۶۱۲ تا ۳۴۰۲

۱۲۹۲ تا ۵۳۰۷

۲۷۸۹ تا ۷۵۵۲

استان کرابی

۳۰۰ تا ۴۵۰

۲۹۰ تا ۲۵۰۰

۳۹۹ تا ۵۵۰۰

۹۹۰ تا ۶۲۶۲

۱۶۲۷ تا ۱۵۳۱۲

بانکوک

۲۷۲تا ۴۷۶

۳۷۴ تا ۱۶۳۲

۵۱۰ تا ۱۷۰۱

۸۱۶ تا ۲۱۰۹

۲۴۴۹ تا ۵۰۰۰

 

هتل

مواد غذایی

قیمت‌هایی که در زیر آمده است برای یک وعده‌ غذای مقرون به‌صرفه است که اغلب می‌توانید از غذافروشی‌های محلی یا دکه‌های خیابانی تهیه کنید. قیمت غذا در دیگر رستوران های تایلند مشخصا بالاتر خواهد بود. 

صبحانه: پاتایا ۲۵ تا ۱۰۰ بات، پوکت و کرابی ۵۰ تا ۱۵۰ بات، بانکوک ۳۰ تا ۱۲۰ بات

ناهار: پاتایا ۴۰ تا ۱۲۰ بات، پوکت و کرابی ۸۰ تا ۲۰۰ بات، بانکوک ۴۰ تا ۲۰۰ بات

شام: پاتایا ۱۰۰ تا ۲۰۰ بات، پوکت و کرابی ۱۵۰ تا  ۳۰۰ بات، بانکوک ۸۰ تا ۲۵۰ بات

غذا تایلند

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقه‌مند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به‌ترتیب حدود ۱۸۹۹ و ۱۱۱۰ بات تایلند تهیه کنید.

به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که شامل اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، گوشت قرمز گاوی، تخم‌مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، پیاز و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ بیشتری بپردازید

حمل و نقل

 

هر ۳ کیلومتر
جابه‌جایی
با تاکسی

تاکسی
از فرودگاه
تا مرکز شهر
(ساحل پوکت)

اتوبوس و مترو
(فقط بانکوک)
از فرودگاه تا
مرکز شهر
(سواحل پوکت)

هر ۳ کیلومتر
جابه‌جایی
با توک-توک

اتوبوس
در سطح شهر

ترن هوایی

پاتایا

۴۹ تا ۷۰ بات

۷۵۰ تا ۱۴۰۰بات

۲۰۰ تا ۲۵۰ بات

 

۳۰ بات

 

پوکت

 

۶۵۰ تا ۱۰۰۰ بات

۲۵ تا ۴۰ بات

۳۰۰ تا ۴۰۰ بات

۲۵ تا ۴۰ بات

 

کرابی

 

۴۰۰ بات

۸۰ بات

 

۴۰ بات

 

بانکوک

۶۰ تا ۱۰۰ بات

۲۵۰ تا ۴۰۰ بات

۴۵ تا ۹۰ بات

۵۰ تا ۱۰۰ بات

 

۱۵ تا ۵۲ بات

 

حمل و نقل در تایلند

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

مانند محلی‌ها باشید: بهترین راه برای صرفه‌جویی در تایلند زندگی مانند محلی‌ها است. از اتوبوس‌های محلی، غذاهای خیابانی و نوشیدنی‌های محلی استفاده کنید. به‌طور متوسط یک فرد تایلندی با هزینه‌ای کمتر از ۷۷۵۰ بات ماهانه در بانکوک و حتی کمتر در مناطق بیرون شهر، زندگی می‌کند.

اگر در هتل‌های ارزان اقامت کنید و غذاهای خیابانی بخورید هزینه‌ هر روز زندگی شما کمتر از ۳۳۵ بات خواهد بود.

غذاهای خیابانی بخورید: از خوردن غذاهای خیابانی نترسید. این غذاها حتی بیشتر از رستوران‌ها سالم هستند. اگر این‌گونه نبود هر روزه تایلندی‌ها در غرفه‌های خیابانی برای خوردن غذا جمع نمی‌شدند. بهترین غذاهای تایلندی را در غرفه‌های خیابانی آن و با قیمتی خیلی کمتر از رستوران‌ها خواهید یافت.

غذای خیابانی

مهمان مردم محلی شوید؛ احتمالا با سایت کوچ‌سرفینگ آشنایی دارید. اگر نه، می‌توانید برای کسب اطلاعات لازم از این صفحه دیدن کنید. سایت کوچ‌سرفینگ راهی عالی برای این کار پیش روی شما قرار می‌دهد.

این سایت فرصتی را در اختیار شما می‌گذارد تا  به‌جای رزرو هتل و هاستل، شب را کنار مردم بومی هر شهر و در خانه‌هایشان آن هم به‌صورت رایگان سپری کنید! عالی نیست؟

مردم تایلند

تنها کافی است از قبل در این سایت ثبت‌نام و درخواست خودتان را بفرستید تا احتمالا به‌زودی توسط شخصی دیگر از مقصد مورد نظرتان به شما پاسخ داده شود. علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، می‌توانید دوست‌هایی از کشورها و فرهنگ‌های دیگری پیدا کنید و به‌سادگی با سبک زندگی مردم آن منطقه آشنا شوید.

در تورهای پیاده‌روی شرکت کنید: یکی از تفریحات رایج در سفر به هر شهری، تماشای محیط آن است. در برخی از شهرها مانند پاتایا، لزومی به استفاده از وسیله‌ نقلیه برای جابه‌جایی در اطراف نیست. ازاین‌رو بهترین و ارزان‌ترین کار، شرکت در تورهای پیاده‌روی رایگانی است که هرروزه در نقاطی از این شهر برگزار می‌شود.

پیاده روی تایلند

این تورها فرصتی عالی برای آشنایی با نقاط عمده‌ شهر، با کمترین هزینه را در اختیارتان می‌گذارد.

جاهای دیدنی تایلند

در ادامه تعدادی از جاهای دیدنی تایلند را به تفکیک شهرها معرفی می‌کنیم.

پاتایا

تورهای دوچرخه‌سواری RBB

بهترین راه برای تماشای اغلب نقاط شهر، شرکت در تورهای دوچرخه‌سواری است. پیشنهاد ما تورهای RBB است که طی آن راهنمایی کارکشته شما را برای بازدید از مدارس محلی، جامعه‌های مختلف شهر و نقاط جالبی که ممکن است هرگز به‌تنهایی آن‌ها را پیدا نکنید، هدایت می‌کند.

تور دوچرخه سواری

به‌علاوه، رکاب زدن در طول سفر می‌تواند کمی به تناسب اندام شما کمک کند. ضمن اینکه این تورها تجربه‌ای مانند یک فرد بومی این شهر را برایتان فراهم می‌کند.

روستای فیل‌ها

یکی از جالب‌ترین روستاهای پاتایا، روستای فیل‌ها است که امکان یادگیری در مورد فیل‌ها، سواری و  تماشای این موجودات دوست‌داشتنی از نزدیک را برایتان فراهم می‌کند.

روستای فیل‌ها پاتایا

عکس از وب‌سایت pattayaelephantsanctuary.org (عکاس: نامشخص) 

یکی از جالب‌ترین کارهایی که می‌توانید در این روستا انجام دهید، غذا دادن به فیل‌ها است. سرگرمی بسیار جذابی که لحظات شادی را برایتان رقم خواهد زد. به‌علاوه نمایش‌هایی به‌همراه این حیوانات بامزه اجرا می‌شود که بی شک از تماشای آن‌ها لذت خواهید برد.

مجسمه‌ بودای بزرگ

مجسمه‌ زیبا و طلایی بودا در بالای تپه‌ای مسحورکننده که مناظری خیره‌کننده از شهر و خط ساحلی را ارائه می‌دهد، قرار گرفته است. این مجسمه و محیط اطرافش، فرصتی عالی برای عکاسی در اختیار علاقه‌مندان می‌گذارد.

بودای بزرگ

برای رسیدن به بودا باید تعدادی پله را بالا بروید که البته کاملا ارزشش را دارد، بنابراین برنامه‌ سفرتان را طوری تنظیم کنید تا به گرمای ظهر برخورد نکنید.

بودای بزرگ

بدون شک مجسمه‌ طلایی بودای بزرگ از آن دست جاذبه‌های تایلند است که در سفر به پاتایا، حتما باید ببیند.

معبد وات فرا یایی

معبد وات فرا یایی (Wat Phra Yai) یکی از نمادهای مهم و مشهور شهر پاتایا است. این معبد سال ۱۹۷۲ ساخته شده و یک مجسمه بزرگ و طلایی از بودا در آن قرار دارد که ۱۲ متر ارتفاع داشته و رو به دریا قرار گرفته است.

معبد

در اطراف این مجسمه، بتکده‌های کوچکی قرار گرفته است که برای رسیدن به آن‌ها لازم است مسیر نسبتا زیادی را پیاده طی کنید. البته این میر واقعا زیبا است و ارزش پیاده‌روی را دارد.

 مینی سیام

سایز کوچک شده و ماکت‌هایی از آثار باستانی‌ کشور‌های مختلف جهان را در این منطقه از شهر پاتایا می‌توانید ببینید.

مینی سیام

بناهایی چون برج ایفل، کاخ کرملین، کاخ الیزه، برج پیزا، طاق نصرت، کاخ پادشاهی تایلند وهم‌چنین تخت جمشید (پارسه) که همه به دست هنرمندان تایلندی ساخته شده، در این مکان گردآوری و به معرض نمایش عموم گذاشته شده است.

مینی سیام

سیام نام قدیم این شهر است و مینی سیام در واقع به معنی تایلند کوچک شده را برای ما تداعی می‌کند.

باغ نانگ نوچ

اغلب نمایش‌های فرهنگی و شوی بسیار‌ معروف فیل‌ها را در این باغ استوایی می‌توانید ببینید.

نانگ اوج

باغ نانگ نوچ در ۱۸ کلیومتری غرب پاتایا قرار دارد. در این باغ گروهی از خانه‌های سنتی پاتایا، مجموعه‌ای بی‌نظیر از گل‌های ارکیده و انواع گل‌ها از نقاط مختلف جهان است. اگر به گیاهان تزیینی علاقه‌مند هستید، بازدید از این باغ باشکوه را از دست ندهید.

پناهگاه مذهبی حقیقت

با فاصله‌ اندکی از شمال مرکز پاتایا، معبد دلفریب حقیقت قرار دارد که با ساختاری بر لبه‌ دریا به‌همراه مناظری زیبا و مجسمه‌های بودا و هندو خودنمایی می‌کند.

حقیقت

این بنای ۱۰۵ متری یکی از بهترین آثار ساخته شده از چوب به‌ شمار می‌رود و منعکس‌کننده دیدگاه قدیم، دانش کهن، حکمت و فلسفه شرقی است. شوی دلفین‌ها از جمله سرگرمی‌های معروفی است که در این مکان اجرا می‌شود. از این مکان مقدس هر روز در ساعات ۸ تا ۱۸ می‌توانید بازدید کنید.

موزه ریپلی

در طبقه‌ سوم مرکز خرید رویال گاردن مجموعه‌ای بی‌نظیر از عجیب‌ترین اشیا گوشه کنار جهان را خواهید دید. خطای چشم، ابزار شکنجه‌ ابتدایی مثلا ماسک‌های ساخته شده از پوست انسان، انسانی با چهار چشم، اسبی با سه پا، ماکت کشتی تایتانیک که از میلیون‌ها چوب کبریت ساخته شده، سینمای ۱۲ بعدی، تنها تعداد اندکی از اشیا نگهداری شده در این موزه‌ جداب هستند.

موزه

این موزه همه روزه از ساعت ۱۱ تا ۲۳ باز و بازدید آن برای عموم مردم آزاد است.

موزه‌ بطری‌های شیشه‌ای

بیش از ۳۰۰ نمونه اثر هنری دست ساز که دورن بطری‌های شیشه‌ای نگهداری می‌شوند، در این موزه قرار دارد. این آثار که همگی متعلق به یک مجسمه‌ساز آلمانی به نام «پیتر بدلایس» است ماکت‌های مینیاتوری تعدادی از آثار توریستی جهان، کلیساها، معبدها، کاخ‌ها و کشتی‌ها را به تصویر می‌کشد.

موزه بطری

بدون شک دیدن این آثار خارق‌العاده یکی از شگف‌انگیزترین بخش سفرتان خواهد بود.

پوکت

جزیره‌ فانگ انگا (Phang Nga Bay)

جزیره‌ فانگ انگا که بیشتر به‌عنوان جزیره‌ جیمز باند شناخته می‌شود (به‌دلیل حضور یافتن در یکی از فیلم‌های این سری)، مقصد خوبی برای سفری ماجراجویانه است. جاذبه‌‌های اصلی این جزیره، ساختارهای سنگ آهکی سربرافراشته از دریا هستند.

فانگ انگا

این جزیره همچنین میزبان دهکده‌ ماهیگیری چوب پا شکل Koh Panyee است.  چندین شرکت مختلف ارائه‌دهنده‌ تور، امکان گشت و گذاری راحت را در این جزیره فراهم آورده‌اند که می‌توانید در یکی از آن‌ها شرکت کنید. در اینجا می‌توانید به غواصی، قایق‌سواری در میان غارهای آهکی و ماهیگیری بپردازید.

جزایر فی فی (Phi Phi Islands)

بخواهیم صادقانه بگوییم، سفرتان به پوکت بدون بازدید از جزایر فی فی تکمیل نخواهد شد. از پوکت که حرکت کنید، حدود ۱/۵ ساعت طول می‌کشد تا به این جزایر زیبا برسید و اگرچه معمولا قایق‌ها پر از جمعیت هستند، اما مناظری که در طول مسیر مشاهده می‌کنید، ارزشش را دارد.

فی فی

در اینجا می‌توانید از خلیج مشهور مایا (لوکیشن فیلم The Beach) بازدید و روزتان را با غواصی، حمام آفتاب و تماشای مناظر افسون کننده‌ اطراف ادامه دهید.

تور پرواز هانومان (Flying Hanuman)

اگر از ارتفاع نمی‌ترسید و به زیپ‌ لاین هم علاقه دارید، این تورها فرصتی عالی برای تجربه‌ هیجانی فراموش‌نشدنی و تماشای بیشتر محیط‌های طبیعی پوکت را فراهم می‌آورند. چه تازه وارد باشید و دوره‌های کوتاه را انتخاب کنید، چه فرد بی باک و با تجربه‌ای باشید، در هرصورت راهنماهای انگلیسی زبان از ایمنی شما در هر قدمی که بر‌می‌دارید، اطمینان حاصل می‌کنند.

پرواز هانومان

اگر دنبال ترشح آدرنالین هستید، بی شک نباید فرصت شرکت در این تور را از دست بدهید.

مراکز درمانی و چشمه‌ها‌ی آب گرم

جاذبه‌های بسیاری را بازدید کرده‌اید و  خسته هستید، بدون شک هیچ چیزی مثل چشمه‌ آب گرم و ماساژ نمی‌تواند خستگی را از تن شما خارج کنید.

مراکز ماساژ

البته مطمئن شوید برای این کار به یکی از مراکز درمانی واقعی بروید و  نه هتل‌ها، چراکه هتل‌ها تنها برای اینکه به اسم و رسمشان اضافه کنند چنین خدماتی را ارائه می‌دهند و نمی‌توان در آن‌ها لذت واقعی چشمه‌ آب گرم را تجربه کرد. در این مراکز می‌توانید از سونا، جکوزی، ماساژ روغنی و ماساژ تایلندی لذت ببرید.

مراکز درمانی

ساحل کاتا

ساحل کاتا یکی از مناطق دیدنی و تفریحی در پوکت است که از دو ساحل بزرگ و کوچک تشکیل شده که با دماغه‌ای کوچک از هم جدا شده‌اند. این ساحل معمولا شلوغ اما بسیار زیبا است.

کاتا

آفتاب درخشان و ماسه‌های سفید همراه با دریای آرام و تمیز، جلوه بیشتری به این ساحل زیبا داده‌اند. انواع اقامتگاه، رستوران، فروشگاه و امکانات مختلف ورزش‌های آبی در این مکان وجود دارد.

بودای بزرگ پوکت

اولین روز سفرتان را در اول صبح شروع کنید و برای تماشای مناظری زیبا به‌سمت بودای بزرگ حرکت کنید.

بودای پوکت

در سمت شرق این تندیس خلیج چالونگ (Chalong Bay)، شهر پوکت و دماغه‌ پانوا (Panwa) و همچنین در طرف غرب آن، امتداد زیبای سواحل کارون (Karon) و کاتا (Kata) قرار دارند. خود مجسمه هم با ۴۵ متر ارتفاع ارزش بازدید بالایی دارد.

ساحل کامالا

ساحل کامالا در شمال ساحل پاتونگ قرار دارد و در آن خبری از شلوغی و سر و صدای پاتونگ نیست و محل مناسبی برای استراحت و گذران ساعاتی خوش است. این خلیج کوچک که محل مناسبی برای ماهیگیری نیز محسوب می‌شود و اطرافش را تماما جنگل‌های انبوه پوشانده‌اند، به‌عنوان یکی از زیبا‌ترین سواحل پوکت شهرت دارد.

ساحل کامالا

با این‌که کامالا زیاد مورد توجه گردشگران قرار نگرفته است، اما ویژگی‌های خاص خود را دارد. افرادی که به این ساحل علاقه دارند و به آن سفر می‌کنند، همواره به بقیه گوشزد می‌کنند که از زیبایی‌های این ساحل برای بقیه تعریف نکنید چرا‌که همه به اینجا می‌آیند و آن را خراب می‌کنند!

رستوران لا گریتا

لاگریتا یکی از عاشقانه‌ترین رستوران‌هایی است که می‌توانید در پوکت پیدا کنید. این رستوران در انتهای جنوبی خلیج پاتونگ قرار دارد. رستوران لاگریتا دارای دو غذا خوری مجزا است،رستوران اصلی که هم فضای داخلی دارد هم فضای بیرونی و تراس لاگریتا که محیط فضای بازی عاشقانه و روبه دریا در طبقه‌ دوم را در اختیار مشتریانش می‌گذارد.

رستوران

هر دوی این غذاخوری‌ها محیط‌های زیبایی را پیش روی شما نمایش می‌دهند. علاوه بر این، غذاهای خوبی هم در این رستوران سرو می‌‌شود. معمولا در راهنماهای سفر، به رستوران‌ها نمی‌‌پردازیم مگر اینکه ارزشش را داشته باشد.

دماغه‌ فرامپ‌سِپ (Phrompthep Cape)

اگر دوست دارید قبل از شام، غروب زیبای آفتاب را در محیطی جذاب تماشا کنید، دماغه‌ فرامپ‌ِ‌سِپ برای این کار عالی است. هر روزه مردم زیادی برای تماشای غروب در اینجا جمع می‌شوند.

دماغه فرامپ

پارک موضوعی پوکت فانتاسی‌آ (Phuket FantaSea)

پارک فانتاسی‌آ مکانی عالی برای شب زنده‌ داری کل خانواده است. این پارک با جاذبه‌ها متنوع، فروشگاه‌ها، رویدادهای و نمایش‌های فرهنگی بزرگ وهمچنین سیرک‌های جذاب علاوه بر مفرح بودن، نمایانگر فرهنگ، تاریخ و هنر تایلند است. این مجموعه در زمینی به وسعت ۱۴۰ هکتار قرار دارد.

پارک موضوعی پوکت فانتاسی‌آ

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Walter Lim) 

بانکوک

کاخ بزرگ (Bangkok Grand Palace)

کاخ بزرگ مجموعه‌ای ارزشمند از ساختمان‌های سلطنتی است که قدمت قدیمی‌ترین بنای آن به قرن هفدهم میلادی باز می‌شود. این مجموعه از قرن هجدهم میلادی تاکنون محل اقامت رسمی پادشاهان رسمی تایلند بوده است.

باغ

در ساخت این مجموعه‌ی چشم‌نواز به‌طرزی هنرمندانه سبک معماری سنتی تایلند با معماری اروپایی ترکیب شده است که همین موضوع ارتباط با این نوع معماری را آسان‌تر می‌کند.

کاخ بزرگ

این مجموعه‌ ۴۹۹  هزار متر مربعی متشکل از چند سازه است که از این میان شاید مشهورترین آن‌ها معبد بودای زمردین باشد. به‌هیچ‌وجه دیدن این مجموعه‌ زیبا را از دست ندهید. در واقع سفر شما به بانکوک بدون تماشای آن تکمیل نخواهد شد.

بازارهای شناور (فلوتینگ مارکتز)

بازارهای شناور بانکوک، از آن دست نقاطی است که احتمالا در هر راهنمای سفر و سایت مربوط به تایلند از آن نام برده می‌شود. امروزه، پس از اینکه تجار توجه‌شان را معطوف افزایش محبوبیت بازار در میان گردشگران کردند، تمرکزشان از غذا به‌سمت مردم محلی سوق پیدا کرد تا به‌عنوان یک جاذبه‌ توریستی عمل کند.

بازار شناور بانکوک

با این حال، هنوز هم می‌توانید قایق‌های چوبی سنتی و رنگ و رو رفته‌ای را ببینید که پر از میوه‌های تازه‌ گرمسیری، سبزیجات و غذاهای محلی تازه هستند.

بازار شناور بانکوک

اگر نگرانی چندانی بابت چانه‌زدن با فروشندگان ندارید و فقط می‌خواهید از بازار دیدن کنید، در یکی از تورهای راهنمای قایقی شرکت کنید. ثبت‌نام این تورهای قایقی برای بیشتر بازارچه‌های محبوب در آژانس‌های گردشگری بانکوک امکان‌پذیر است.

آیوتایا (Phra Nakhon Si Ayutthaya)

آیوتایا، پایتخت سابق تایلند تنها یک ساعت با ماشین از بانکوک فاصله دارد. این پایتخت قدیمی زمانی شهری پررونق و مرفه بود که اغلب معاملات تجاری تایلند در آن صورت می‌گرفت.

آیوتایا تاجران و فرستاده‌های زیادی را از سراسر دنیا جذب و روابط دیپلماتیک نزدیکی با کشورهایی همچون پرتغال، چین، ژاپن و فرانسه داشت.

آیوتایا

روزگاری هنر و فرهنگ در این شهر رونق گرفت، اما امروزه به‌صورت آشکارا با وجود تعداد زیادی بنای زیبا و تزئین‌شده، این مکان به مقصد توریستی محبوبی تبدیل شده‌ است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

آیو تایا

در بیش از ۴۰۰ سال، آیوتایا از پایتخت پررونق تایلند، به خرابه‌ای غارت‌زده و به یغما رفته مبدل شد. ساکنان این شهر در سال ۱۷۶۲ میلادی توسط ارتش برمه‌، مجبور به فرار و ترک شهر شدند.

موزه ملی بانکوک

یکی از بهترین مقصدها برای آشنایی هرچه بیشتر و بهتر با تاریخ و فرهنگ تایلند، موزه‌ ملی بانکوک است. این موزه بزرگ‌ترین موزه‌ تاریخی در جنوب‌شرقی آسیا است.

موزه ی ملی

بنا و معماری این موزه که متعلق به قرن ۱۸ میلادی است، به خودی‌ خود بسیار شگفت‌انگیز است. این موزه میزبان فرهنگ‌های گوناگونی از چین گرفته تا آسیا است. همچنین راهنماهای انگلیسی زبان نیز در تمامی این موزه قرار دارند.

معبد وات آرون (Wat Arun)

وات آرون بخشی از مجموعه پیروزی است که قدمت آن به جنگ باستانی بین سیام سابق (نام قدیمی تایلند) و برمه بر‌می‌گردد.

وات آرون

معبد وات آرون، در غرب رودخانه «شائو فرایا» قرار دارد. پس از سقوط آیوتایا (پایتخت قدیمی تایلند) به دست برمه‌ای‌ها، چیزی جز سنگ و خاکستر باقی نماند. اما ژنرال تاکسین و بازماندگان عهد بستند که تا هنگام طلوع دوباره خورشید رژه نظامی بروند و معبدی در آنجا بنا کنند.

وات آرون

معنی نام معبد یعنی «معبد سپیده دم»، به‌خوبی مفهوم تاریخ نهفته پشت آن را نمایان می‌کند. اگر درست قبل از غروب آفتاب از معبد بالا بروید، می‌توانید چشم‌اندازی بسیار زیبا مشرف به رودخانه شائوفرایا را مشاهده کنید. فرصت دیدن این مجموعه‌ زیبا را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

کاخ سوان پاکاد (Suan Pakkad Palace)

کاخ سوان پاکاد قبلا اقامتگاه خانواده سلطنتی بوده و اکنون دارای ۸ خانه، باغ، استخر و بخش هنری و نفیس است. برای بازدید از این کاخ از پیش برنامه‌ریزی کنید تا در هنگام باز شدن کاخ بتوانید از آن بازدید کنید و از خلوتی صبح استفاده کنید.

کاخ پاکاد

بازار چاتوچاک (Chatuchak Market)

چاتوچاک، بزرگ‌ترین بازار آخر هفته‌ در تایلند است. این بازار مشهور حدود ۱۵,۰۰۰ غرفه دارد و روزانه حدود ۲۰۰ هزار نفر از آن بازدید می‌کنند. چاتوچاک یکی از مشهورترین بازارهای خیابانی جهان است و یکی از پربازدید‌ترین جاذبه‌های توریستی بانکوک به شمار می‌رود.

چاتوچاک

کرابی

غارها و سواحل ریلی (Railay Beach)

ساحل ریلی مقصدی است که نامش اغلب در لیست بهترین مقاصد گردشگری تایلند ظاهر می‌شود. این مکان درست در جنوب ساحل مشهور آ او نانگ و اطراف یک دماغه‌ سنگی قرار دارد.

غار یلی

تنها با استفاده از قایق می‌توان به این ساحل دسترسی پیدا کرد. آب‌های شفاف، صخره‌های آهکی، چشم  اندازهای بی‌نظیر، غارهای گوناگون، یک تالاب مخفی در میان صخره‌ها، بستر نرم شنی و طبیعت بکر از ویژگی‌های جذاب این مکان به شمار می‌روند که همگی آن‌ها در فاصله‌ای کم واقع شده‌اند، به‌گونه‌ای که می‌توان با پیاده‌روی به همه‌ آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

غار ریلی

همچنین در این ساحل هیچ‌گونه جاده‌ای وجود ندارد و تنها از طریق مسیرهای پیاده روی می‌توان به اطراف نقل مکان کرد. با وجود اینکه ریلی با خشکی اصلی ارتباط دارد، شبه جزیره‌ فرا نانگ به‌طور موثری توسط دماغه‌های سنگ آهکی از بقیه کرابی جدا افتاده است و دره‌های جنگلی شیب‌دارش تنها از طریق آب قابل دسترس هستند.

غار ریلی

خلیج مایا (Maya Bay)

خلیج خیره‌کننده‌ مایا پس از اینکه بخش‌هایی از فیلم “The Beach” با بازی لئوناردو دی کاپریو در آن فیلمبرداری شد، به سرعت در سراسر جهان به شهرت رسید. این خلیج درون جزایر شش‌گانه‌ فی فی قرار دارد.

خلیج مایا

صخره‌های مرتفعی با ارتفاع ۱۰۰ متر اطراف این خلیج را احاطه کرده‌اند. همچنین سواحل زیادی در اطراف آن وجود دارد، اما اغلب آن‌ها کوچک هستند. ساحل اصلی، یعنی جایی که قایق‌ها مسافران را پیاده می‌کنند حدود ۲۰۰ متر طول دارد و سراسر آن را شن‌های نرم سفید پوشانده است.

خلیج مایا

آب‌های شفاف به‌همراه صخره‌های مرجانی رنگارنگ و تعداد بیشماری گونه ماهی از این ناحیه مقصدی مطلق برای غواصان ساخته‌اند.

وات تام سوا (Wat Tham Sua)

وات تام سوا یا تایگر کیو (Tiger Cave) یکی از مشهورترین غارهای این ناحیه است که در نزدیکی شهر کرابی قرار دارد. معبد تایگر کیو غارهای طبیعی احاطه شده با جنگل‌های  انبوه و  بخشی از یک مجموعه معبد است که راهبانی درون  آن‌ها زندگی می‌کنند و به عبادت می‌پردازند.

وات تام سوا

درون یکی از غارها می‌توان اثری را دید که به نظر می‌رسد جای پنجه‌ ببر باشد. با این وجود جاذبه‌ اصلی که مردم را به‌سمت این مکان می‌کشاند، ۱۲۷۷ پله‌ای است که باید برای رسیدن به برج سنگ آهکی و تماشای جای پای بودا طی کرد.

وات تام سوا

در این معبد که در ۳ کیلومتری شهر کرابی واقع شده است، می‌توان مجسمه‌ بزرگی از بودا را هم تماشا کرد که اطراف آن را مناظری بسیار زیبا فرا گرفته است.

خلیج فانگ انگا (Phang Nga Bay)

اغلب تصاویر نمادینی که از جزایر سنگ آهکی و آب‌های فیروزه‌ای تایلند در کارت پستال‌ها مشاهده می‌کنید در خلیج دوست‌داشتنی فانگ انگا به ثبت رسیده‌اند. این خلیج یکی از تماشایی‌ترین نقاط ساحلی تایلند را تشکیل می‌دهد که دیدن آن بر هر گردشگری واجب است.

فانگ انگا

احتمالا برج‌های سنگ آهکی و سواحل سفید شنی جزیره‌ کانگ فینگ کان را در سری فیلم‌های مشهور جیمز باند، یعنی مردی با طپانچه‌ طلایی مشاهده کرده‌اید.

غانگ انگا

این منطقه‌ زیبا توسط تفنگداران دریایی پارک ملی آ او فانگ انگا حفاظت می‌شود. همچنین تورهای جزیره‌ جیمز باند از شهر کوچک فانگ انگا کلید می‌خورند و در طی آن گردشگران می‌توانند از غارهای دریایی، روستاهای بومی و جزایر همسایه دیدن کنند.

فانگ

برای بازدید از این خلیج، نیاز به پرداخت هزینه‌ ورود ندارید.

جنگل‌ حرای آ او لاک (Ao Luk Mangroves)

جنگل‌های حرای آ او لاک منطقه‌ای در ۴۰ کیلومتری شمال شهر کرابی است که محیط طبیعی حفاظت شده و بکر زیبایی را ارائه می‌دهد. این ناحیه فضایی روستایی دارد و میزبان دو پارک ملی ثان بوک خورانی و خائو فانوم بنچا است.

جنگل حرا

صخره‌های بلند سنگ آهکی مانند آنچه در خلیج فانگ نگا مشاهده کردید به‌همراه چشم‌اندازهای سرسبز تپه‌ای و جنگل‌های حرا هویت این منطقه را می‌سازند.

کوه پان‌یی (Koh Panyi)

کوه پان‌یی (جزیره‌ شناور مسلمانان) جزیره‌ سنگ آهکی کوچکی است که روستای شناور ماهیگیری مسلمانان در آن قرار دارد. خانه‌های این دهکده به‌صورت چوب پا روی سطح آب واقع شده‌اند.

کوه پان یی

این روستا یک مسجد و یک مدرسه هم دارد و حدود ۱۰۰ خانواده در آن سکونت دارند که از طریق ماهیگیری گذران زندگی می‌کنند. رستوران‌های غذای دریایی از ویژگی‌های روستای یاد شده به شمار می‌روند.

علاوه بر این می‌توانید در غرفه‌های بازار، سوغاتی، تی شرت و کارت پستال خریداری کنید. احتمالا از فرهنگ حاکم در این روستا خوشتان خواهد آمد، پس حتما از آن بازدید کنید.

استخر زمردی (emerald pool)

 استخر زمردی (Sa Morakot) جاذبه‌ای منحصربه‌فرد در جنوب تایلند است. کرابی به خاطر مناطق فوق‌العاده زیبایش شهرت دارد و در این میان استخر زمردی از جمله نقاطی است که در سفر به کرابی حتما باید ببینید.

استخر زمردی

این استخر زیبا در پارک جنگلی طبیعی ثانگ تیا او (Thung Teao Forest Natural Park) قرار دارد. این جنگل از تنوع زیستی حیرت‌انگیزی برخوردار است. از جمله گونه‌های نادری که می‌توان در این منطقه پیدا کرد باید به پرنده‌ای به نام Pitta Gurney از خانواده‌ گنجشک‌سانان اشاره کرد که یک بار نسلش منقرض شد.

استخر زمردی

اطراف استخر زمردی را درختان سرسبز فرا گرفته است که چشم‌اندازی بی‌نظیر را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند. آب استخر گرم و شفاف است و همین موضوع آن را برای شنا کردن به مکانی عالی تبدیل می‌کند. حتی یک نردبان کوچک هم تعیبه شده است تا به ورود و خروج شما به آن کمک کند.

استخر زمردی

کوه پودا (Koh Poda)

کوه پودا یکی از محبوب‌ترین جزایر مجمع الجزایر کرابی در تایلند به شمار می‌رود. این جزیره درست در شش کیلومتری خط ساحلی آ او نانگ قرار دارد و اگر سوار قایق شوید، ۲۵ دقیقه طول می‌کشد تا به آن برسید.

پودا

هزینه‌ بلیط برای هر نفر هم ۳۰۰ بات می‌شود. این گروه جزایر شامل ۴ جزیره به نام‌های کوه پودا، کوه کای، کوه تاپ و کوه مور می‌شود (کوه در زبان تایلندی یعنی جزیره). کوه پودا بزرگ‌ترین از این میان است، با این وجود کل مساحت آن بیش از یک کیلومتر نمی‌شود.

دورتادور این جزیره‌ کوچک را سواحل شنی سفید رنگ و درون آن را درختان نخل و صنوبر تشکیل می‌دهد به‌گونه‌ای که جای‌جای آن مانند یک بهشت گرمسیری به نظر می‌رسد.

پودا

همچنین یک صخره‌ مرجانی حدود ۲۰ متری ساحل واقع شده است که تنوعی عالی از موجودات دریایی را در خود نگه می‌دارد.

ترکیبی عالی از چشم‌انداز زیبا و شن‌های نرم به‌همراه آب‌های گرم و شفاف از این مکان مقصدی محبوب در میان غواصان و قایق سواران ساخته است، با این وجود در کمال تعجب جمعیت زیادی در اطراف این جزیره قابل‌مشاهده نیست.

پودا

نویسنده: محبوبه رستمی

عکس‌های گالری از گوگل مپ و Unsplash؛ عکاسان: Andreas Brücker، Colton Duke، Evan Krause، Hanny Naibaho، John Thomas، Jakob Owens، North star Thailand، Robson Hatsukami Morgan، Sara Dubler

از کجا شروع کنیم

بهترین زمان برای رفتن به تایلند

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map