کشف نقاشی ۴۰ هزار ساله در غاری در اندونزی

نگین توکلی
یکشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰
کشف نقاشی ۴۰ هزار ساله در غاری در اندونزی

داشنمندان در اندونزی، قدیمی‌ترین غارنگاره جهان با قدمتی از چهل هزار سال پیش را کشف کردند. 

هر کسی به اشتراک گذاشتن عکس‌های حیوانات را دوست دارد، حتی انسان نئاندرتال.

بر طبق گزارش آژانس خبری آسوشیتد پرس (خبرگزاری آمریکایی)، دانشمندان، قدیمی‌ترین نقاشی از یک حیوان شناخته‌شده را در اعماق یک غار در جزیره بورنئو، سومین جزیره بزرگ جهان در اندونزی پیدا کردند. متخصصین هنر نقاشی بر این باور هستند که این کشف حداقل چهل هزار سال عمر دارد و در مقایسه با کشفیات قبلی غارنگاره‌ها در فرانسه و اسپانیا، قدیمی‌ترین نقاشی درون غار در جهان به شمار می‌آید.

ماکسیم اوبرت (Maxime Aubert)، باستان‌شناس و ژئوکمیست (علمی که با شیمی کل زمین و اجزای تشکیل‌دهنده آن سرو کار دارد) داشنگاه گریفیت استرالیا و نویسنده اصلی این تحقیق در یک بیانیه گفت:

قدیمی‌ترین تصویر هنری در غار که ما به ثبت رسانده‌ایم، یک نقاشی بزرگ از یک حیوان ناشناخته، احتمالا یک گونه گاو وحشی که کماکان در جنگل‌های بورنئو زندگی می‌کند، است.

این نقاشی هم‌اکنون، قدیمی‌ترین اثر هنری تصویری جهان به شمار می‌آید.

نقاشی قرمز که حدودا ۱٫۵ متر (۵ فوت) عرض دارد، سایه‌ای از یک حیوان که می‌تواند یک گاو نر یا چیزی شبیه به آن باشد را به ما نشان می‌دهد. تیم باستان‌شناسی علاوه بر گاو نر، جاهای دست قرمز و بنفش رنگ و حتی چندین نقاشی که چشم‌اندازهای انسانی را نشان می‌دهند را کشف کرده‌اند.

یک گزارش در مورد این نقاشی در روز چهارشنبه در مجله ژورنال نیچر (journal Nature) منتشر شد. در این گزارش آمده است که تاکنون همه بر این باور بودند که نقاشی از اشخاص و اشکال در ابتدا در اروپا ظهور کرد. اما با کشف فعلی، داشنمندان دریافتند که نقاشی از حیوان به صورت همزمان در دو قاره آغاز شده است.

این یافته‌های جدید همچنین متخصصین را به این سمت هدایت می‌کنند که تولد خلاقیت انسان در چه زمانی بوده است. یکی از سوالات فعلی دانشمندان این است که آیا خلاقیت از یک چیز تکامل‌یافته به وجود آمد یا تحت اثر اتفاقی تاریخی؟

اوبرت و تیم وی برای رسیدن به غارهای آهکی دوردست بورنئو مجبور بودند از ساطورهای بزرگ شبیه به چاقو استفاده کنند تا بتوانند از پوشش ضخیم جنگلی رد شوند. آن‌ها با استفاده از کلاه‌های ایمنی معدنچیان در غارها راه رفتند و به دنبال نقاشی‌هایی که می‌توانستند سن آن‌ها را شناسایی کنند، بودند. بیشتر نقاشی‌هایی که تیم اوبرت پیدا کردند، قابل سن‌گذاری نبودند؛ زیرا دانشمندان برای آزمایش میزان عمر یک اثر از ذخایر معدنی خاصی استفاده می‌کنند.

هیچ کس مطمئن نیست چرا نقاشان این غارنگاره در چهل هزار سال پیش، یک گاو نر را انتخاب کردند. اوبرت گفت:

ما فکر می‌کنیم که این تنها غذای آن‌ها نبوده، بلکه معنای خاصی برای آن‌ها داشته است.

برچسب‌ها غار نقاشی کشف

دیدگاه