دیدنی های برلین، پایتخت آلمان (قسمت اول)

مینا رهبری
پنجشنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۰
دیدنی های برلین، پایتخت آلمان (قسمت اول)

برلین، پایتخت آلمان و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است. این شهر گذشته‌ی تلخی را تجربه کرده اما امروزه می‌تواند مقصد سفر بسیاری از گردشگران باشد و تجربه‌ی شیرینی برای آن‌ها به یادگار بگذارد. برای آشنایی با دیدنی‌های برلین همراه کجارو باشید. 

برلین، پایتخت آلمان، بزرگ‌ترین شهر ، مرکز اصلی سیاست، فرهنگ، رسانه و علم است. از جشنواره‌های مشهور این شهر می‌توان به اپرای مشهور برلین و ارکستر سمفونیک برلین اشاره کرد. برلین ویترین هنری متنوعی هم دارد که از آن جمله می‌توان از صدها گالری، رویداد و موزه  نام برد، مثل آنچه که در اطراف «جزیره‌ی موزه‌» این شهر قرار دارد و در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. 

برای اولین بار در قرن ۱۳ از برلین در تاریخ نام برده شده و در سال ۱۸۷۱، این شهر به پایتخت امپراطوری آلمان تبدیل شد. علی‌رغم ویرانی‌های جنگ جهانی دوم و به دنبال آن خرابی دیوار برلین، این شهر امروزه دوباره ساخته شده و همچون سندی است برای اهمیت اقتصادی و فرهنگی این کشور. برلین ترکیبی از معماری کلاسیک و مدرن، سرگرمی‌های پویا، مغازه‌ها و انواع مختلفی از نهادهای ورزشی و فرهنگی است. 

دروازه براندنبورگ

دروازه براندنبورگ برلین

دروازه‌ی براندنبورگ ۲۶ متر ارتفاع دارد و اولین سازه‌ی نئوکلاسیک برلین است

شاید نتوان برلین را بدون دروازه‌ی براندنبورگ (Brandenburger Tor) تصور کرد؛ این بنا مدت‌ها است شناخته‌شده‌ترین بنای تاریخی شهر و پاسخی به طاق پیروزی در پاریس است. برای طراحی این دروازه از بنای آکروپلیس در آتن الگو گرفته شده و در سال ۱۷۹۱، برای پادشاه فریدریش ویلهلم دوم ساخته شده است. دروازه‌ی براندنبورگ ۲۶ متر ارتفاع دارد  و در خیابان Pariser Platz قرار گرفته است و می‌توان آن را اولین سازه‌ی نئوکلاسیک برلین خواند، به خصوص به دلیل داشتن ارابه‌ با ۴ اسب، ساختمانی برای نگهبانان و ۴ ستون بزرگ در هر طرف که ۵ گذرگاه برای عبور و مرور ایجاد کرده است (گذرگاه مرکزی برای رفت و آمد خاندان سلطنتی استفاده می‌شد.).

دروازه براندنبورگ

دروازه براندنبورگ همچنان اهمیت نمادین خود را حفظ کرده و بازدیدکنندگان مشهوری از جمله رئیس جمهور بیل کلینتون و باراک اوباما از آن بازدید کرده‌اند. حدود ۲۰ سال قبل (در سال ۱۹۹۹) نیز در مراسم یادبود فروپاشی دیوار برلین، صدر اعظم آلمان آنگلا مرکل، میخائیل گورباچف از روسیه و Lech Walesa از لهستان در آن قدم زدند. 

جزیره موزه

جزیره موزه برلین

در جزیره‌ی موزه می‌توانید بسیاری از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های برلین را ببینید

بین رودخانه‌ی اسپری و Kupfergraben، کانالی به طول ۴۰۰ متر وجود دارد؛ جزیره‌ی موزه منطقه‌ی فوق‌العاده‌ای در برلین برای گشت و گذار و کاوش است. اینجا می‌توانید بسیاری از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های شهر را بیابید که شامل موزه‌ی قدیمی (Altes Museum) می‌شود که در سال ۱۸۳۰ ساخته شد و محل نگهداری جواهرات و دیگر گنجینه‌های سلطنتی است. بعدها موزه‌ی جدید (Neues Museum) در سال ۱۸۵۵ ساخته شد و به دنبال آن گالری ملی را در سال ۱۸۷۶ بنا کردند؛ موزه‌ی Bode  نیز در سال ۱۹۰۴ ساخته شده که یکی از بهترین مجموعه‌های آثار تاریخی و عتیقه‌ی شهر در آن به نمایش گذاشته شده است. 

جزیره موزه برلین

اگر به دلیل محدودیت زمانی فقط می‌توانید از یک یا دو موزه بازدید کنید، حتما موزه‌ی Pergamon  را انتخاب کنید که در آن می‌توانید ساختمان بازسازی‌شده‌ی تاریخی از خاورمیانه را به تماشا بنشینید. علاقه‌مندان به هنر هم می‌توانند از گالری ملی (Alte Nationalgalerie) بازدید کنند که مجموعه‌ایی زیبا از نقاشی‌های قرن نوزدهم در معرض دید عموم قرار گرفته است. به تمامی این جزئیات باید این حقیقت را هم اضافه کنیم که در جزیره‌ی موزه هیچ ترافیکی وجود ندارد. 

یادبود دیوار برلین و پاسگاه بازرسی چارلی

یادبود دیوار برلین

تاریخ دیوار برلین در سال ۱۹۶۱ آغاز شد، زمانی که آلمان شرقی بخش شرقی شهر را برای پایان دادن به پناهنده شدن مردم از آلمان شرقی به آلمان غربی، جدا کرد. تا سال ۱۹۸۹ که دیوار برلین تخریب نشده بود، این دیوار با ارتفاع ۴ متر به طول ۱۵۵ کیلومتر کشیده شده بود، ۵۵ خیابان را تخریب کرده بود و ۲۹۳ برج دیده‌بانی و ۵۷ سنگر و پناهگاه زیرزمینی داشت. امروزه فقط قسمت‌های کوچکی از این دیوار باقی مانده که روی آن نقاشی‌های دیواری کشیده‌اند؛ یک قطعه‌ی ۱/۴ کیلومتری را به عنوان بخشی از یادبود دیوار برلین حفظ شده است که یادآور دشمنی تلخی است که زمانی اروپا را تقسیم کرده بود. 

بیشتر بخوانید:

از جالب‌ترین بخش‌های این یادبود می‌توان به موزه‌ی مرکز پناهندگان Marienfelde  اشاره کرد که در آن آثار مربوط به یک و نیم میلیون نفر که به عنوان پناهنده از این دیوار عبور کردند، به نمایش گذاشته شده است.  یادبود شهر تقسیم‌شده (Monument in Memory of the Divided City) و قربانیان ظلم کمونیست (Victims of Communist Tyranny)، پنجره‌ی یادآوری (Window of Remembrance) و مرکز بازدیدکننده (Visitor Cente) همگی نگاهی بر بقایای دیوار برلین دارند که گردشگران می‌توانند از آن‌ها بازدید کرده و از سرگذشت تلخ این شهر اطلاعات کسب کنند. 

پاسگاه بازرسی چارلی نیز مهم‌ترین گذرگاه بین برلین شرق و غرب برلین بود که امروزه می‌توانید در موزه‌ی  Haus am، آثار مربوط به تاریخچه‌ی حقوق بشر را در آن تماشا کنید. 

کاخ و پارک شارلوتنبورگ

کاخ و پارک شارلوتنبورگ

قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین ملک پروسی برلین، کاخ و پارک شارلوتنبورگ است که در اواخر قرن ۱۷ میلادی ساخته شده و چندین دهه، مهم‌ترین اقامتگاه خانواده‌ی سلطنتی آلمان بود

قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین ملک پروسی برلین، کاخ شارلوتنبورگ است که در اواخر قرن ۱۷ میلادی ساخته شده و چندین دهه، مهم‌ترین اقامتگاه خانواده‌ی سلطنتی آلمان بود. این قصر بزرگ، به زیبایی بازسازی شده و ویژگی‌های مهمی از جمله گنبد مرکزی عظیم ۵۰ متری و باغ بزرگ درخت پرتقال (که در سال ۱۷۱۲ ایجاد شده است) دارد. از برجسته‌ترین برنامه‌های گردشگری این عمارت می‌توان به بازدید از New Wing اشاره کرد که در آن از آپارتمان‌های دولتی و سالن‌های مهمانی دیدن می‌کنند. اینجا در سال ۱۷۴۶ ساخته شده و بازدیدکنندگان نگاهی اجمالی به شکوه و عظمتی که پادشاهان و فرماندهان پروس در آن زندگی می‌کردند، می‌اندازند، از اتاق خواب فردریش اول، وسایل و نقاشی‌های زیبای آن گرفته تا آپارتمان‌هایی که متعلق به جانشینان و مقامات حکومت او بودند. 

کاخ شارلوتنبورگ

از مهم‌ترین بخش‌های این قصر می‌توان به اتاق غذاخوری و گالری طلایی به طول ۴۲ متر، با گچ‌های طلاکاری شده اشاره کرد. در کاخ قدیمی (Old Palace) کابینت چینی قرار دارد که در آن مهم‌ترین مجموعه‌ی ظروف چینی، به همراه اشیای ارزشمندی همچون جواهرات سلطنتی به نمایش گذاشته شده است. از دیگر بخش‌های این عمارت می‌توان از کاخ پارک (Palace Park) نام برد که در سال ۱۶۹۷ ساخته شده و عمارت جدید (Neue Pavilion) در آن قرار دارد و در سال ۱۷۸۸ به سبک ویلای ناپلی ساخته شده است. اینجا همچنین می‌توانید از چای‌خانه‌ی Belvedere  بازدید کنید که در آن مجموعه‌ای بدیع از پرسلین برلین قرار دارد. اگر به این کاخ رفتید، حتما از Mausoleum (مقبره) بازدید کنید که آرامگاه سلطنتی است. حیاط بزرگ (Grand Courtyard) هم با مجسمه‌ی بزرگ از فرمانده بزرگ، فردریش ویلیام برندنبورگ از جاهایی است که نباید بازدید از آن را از دست داد. 

خیابان  Unter den Linden

خیابان  Unter den Linden

خیابان  Unter den Linden مشهورترین خیابان برلین است که اسم آن به معنی «خیابانی زیر درختان لیمو» است

خیابان  Unter den Linden مشهورترین خیابان برلین است که اسم آن به معنی «خیابانی زیر درختان لیمو» است. این خیابان قرن‌ها است که هم از گردشگران و هم مردم محلی این شهر میزبانی می‌کند. این خیابان وسیع، حدود ۱۴۰۰ متر طول دارد و Pariser Platz را در مقابل دروازه‌ی برندانبورگ، به Lustgarten وصل می‌کند. این خیابان ابتدا در سال ۱۵۷۳ میلادی، به عنوان مسیر سواری خاکی برای خاندان سلطنتی ساخته شد که برای شکار به Tiergarten  می‌رفتند.

خیابان  Unter den Linden

در سال ۱۶۴۷ در این مسیر ۶ ردیف درخت، از جمله درختان لیموی معروف، کاشته شدند. امروزه این خیابان ۲ باند دارد که توسط یک پیاده‌روی وسیع مرکزی از هم جدا شده‌اند. در این پیاده‌رو درختان بسیاری وجود دارند و مکان بسیار فوق‌العاده‌ای برای استراحت در شلوغی شهر ایجاد کرده است. از مهم‌ترین بناهای این خیابان می‌توان به Arsenal، Gendarmenmarkt، خانه‌ی اپرا و کلیسای جامع St. Hedwig اشاره کرد. 

میدان Gendarmenmarkt

میدان Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های برلین است که در اطراف آن سه ساختمان بزرگ تاریخی قرار دارد

Gendarmenmarkt یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های برلین است که در اطراف آن سه ساختمان بزرگ تاریخی قرار دارد، Konzerthaus، کلیسای جامع فرانسوی و کلیسای جامع برلین که همگی باهم یکی از زیباترین میدان‌ّهای شهر را به وجود آورده‌اند. این میدان در قرن ۱۷ ساخته شده و بعد از آن که هنگ ژاندارمری در اینجا ایجاد شد، نام آن را میدان Gendarmenmarkt گذاشتند و یکی از محبوب‌ترین مکان‌های شهر، چه در روز و چه در شب، باقی ماند. Konzerthaus در سال ۱۸۲۱، در محل تئاتر قبلی ساخته شد و مدت‌ها است که یکی از مهم‌ترین تئاترهای برلین محسوب می‌شود. در افتتاحیه‌ی این مکان، تئاتر Goethe's Iphigenie در این محل اجرا شد.

Gendarmenmarkt

معماری باشکوه این تئاتر بسیار شهرت دارد؛ به علاوه اجرای عالی ارکستر سمفونیک برلین (Konzerthausorchester Berlin)، یکی از محبوب‌ترین ارکستر سمفونی‌های این کشور بسیار مشهور است. در مقابل این ساختمان، بنای Schiller  قرار دارد که به دلیل وجود ۴ مجسمه‌ی زن در فواره‌ی آن شهرت دارد که نشان‌دهنده‌ی غزل (با چنگ)، درام (با خنجر)، تاریخ (با لوح‌هایی که نام گوته، بتهوورن، مایکل آنجل و چند نفر دیگر نوشته شده است) و فلسفه (که روی آن عبارت «خودت را کشف کن» حکاکی شده است) است. اگر در زمستان از این مکان بازدید می‌کنید، حتما سری هم به بازار کریسمس پرطرفدار آن بروید. 

از دیگر میدان‌های مشهور برلین می‌توان به میدان Alexanderplatz  اشاره کرد که قبلا مرکز اصلی زندگی در برلین شرقی بود و امروزه World Time Clock در آن قرار دارد. در نزدیکی آن برج تلویزیون (Telespargel) وجود دارد که تصویری پانورما از شهر را به شما نشان می‌دهد. 

رایشتاگ (Reichstag)

رایشتاگ

با اعلام امپراطوری آلمان در تالار آینه‌ها در ورسای به سال ۱۸۷۱، برلین به عنوان پایتخت این امپراطوری برگزیده شد و لازم بود بنای بزرگ‌تر و معتبرتر برای استقرار دولت داشته باشد. سنگ بنای راشتاگ جدید، کاخ نئورنسانسی بزرگ و زیبا، توسط خود پادشاه در سال ۱۸۸۴ گذاشته شد و ساخت آن ۱۰ سال بعد به پایان رسید. بعد از این که این ساختمان در آتش‌سوزی سال ۱۹۳۳ تخریب شد، بیشتر قسمت‌های قبلی آن در سال ۱۹۷۰ بازسازی شد اما پس از آن که تصمیم گرفتند مرکز حکومت از بن به برلین منتقل شود، راشتاگ در اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادیبه طور کامل بازسازی شد. 

از برجسته‌ترین ویژگی این ساختمان، بازسازی باشکوه گنبد آن است که از شیشه ساخته شده و دید خوبی نسبت به مناطق اطراف ساختمان دارد؛ به خصوص اگر شب‌ها به رستورانی که در آن قرار دارد، بروید، می‌توانید چشم‌انداز بسیار زیبایی از شهر داشته باشید. برای وارد شدن به این ساختمان و گنبد باید ورودی پرداخت کنید و چون اغلب تقاضا زیاد است، باید از قبل بلیط تهیه کنید. 

مطالب مرتبط:

    منبع planetware
    برچسب‌ها دیدنی ها

    دیدگاه