سفر به جام جهانی 2018 در روسیه، راهنمای شهر سن پترزبورگ

عماد جعفری
چهار شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
سفر به جام جهانی 2018 در روسیه، راهنمای شهر سن پترزبورگ

جام جهانی 2018 روسیه، سال آینده در سن پترزبورگ شهر دیدنی روسیه، مسکوی پایتخت و نه شهر دیگر این کشور برگزار می‌شود. با راهنمای شهر سن پترزبورگ همراه کجارو باشید.

سن‌پترزبورگ، شهر تاریخ و مدرنیته، زیبای تمام عیار روس‌ها که سرد و گرم روزگار را چشیده، حالا قرار است، میزبان مهم‌ترین رویداد ورزشی پیش روی باشد، جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۸. بیست و یکمین دوره این جام سال آینده با میزبانی روسیه برگزار خواهد شد، رویدادی که میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا برای دیدن آن لحظه‌شماری می‌کنند. میزبان جام جهانی در هر دوره از گردشگران و علاقه‌مندان فوتبالی پذیرایی می‌کند که شمار آنها گاهی به اندازه ده‌ها سال صنعت گردشگری یک کشور را رونق می‌بخشد.  شهرهای کالینینگراد (Kaliningrad)، قازان (Kazan)، مسکو، نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)، روستوف نا دونو (Rostov-on-Don)، سن‌پترزبورگ، سامارا (Samaraaaa)، سارانسک (Saransk)، سوچی (Sochi)، ولگوگراد (Volgograddd) و یکاترینبورگ (Ekaterinburg) میزبان جام جهانی خواهند بود. در این مقاله، با راهنمای شهر سن‌پترزبورگ با کجارویی‌ها به این شهر زیبا قدم می‌گذاریم.

نگاهی به شهر | تاریخچه‌ | حمل و نقل | مراکز خرید | جشنواره‌ها | دیدنی‌ها | هتل‌ها | رستوران‌ها | ورزشگاه

نگاهی به شهر سن‌پترزبورگ

سن پترزبورگ

سن‌پترزبورگ شهری با داستانی به قدمت روزگاران سرد و تاریک دهقانان روسی، اما گرم و تپنده و دلربا، با روایتی از افسانه‌ای از پتر کبیر، شهر چیرگی روس‌ها بر سوئدیش‌ها، امروزه یکی از زیباترین شهرهای دنیا است. شهری که هیچ گردشگر قهاری آن‌را از قلم نینداخته، با معماری نئوکلاسیکش، آمیزه‌ای است از برخورد شرق و غرب. دومین شهر بزرگ سرزمینی که روزگاری سردمدار بلوک شرق بود و امروز بیشتر به شهرهای اروپای غربی شباهت دارد. 

سن پترزبورگ

در خیابان‌های این شهر بزرگترین آثار ادبی جهان نوشته شده است و نویسندگانی همچون داستایوفسکی، گوگول، تولستوی و پوشکین احتمالا هنگام قدم زدن در خیابان‌های شهر بخشی از شگفت‌ترین آثار ادبی دنیا را خلق کرده‌اند. یادگار پتر کبیر، که روزی نام لنین را به خود دید، حالا دوباره به اصالتش بازگشته، آمیخته‌ای از تاریخ و مدرنیته و مناسب برای سلیقه‌ هر نوع گردشگری. شهر جنابت و مکافات داستایوسکی، قرار است با وزشگاه زیبای زینت آرنای خود سال آینده میزبان بزرگترین رویداد فوتبالی پیش رو باشد. همراه با کجارویی‌ها به از اعماق تاریخ تا جاذبه‌های مدرن این شهر قدم در خیابان‌های سن پترزبورگ می‌گذاریم.

تاریخچه‌ی سن‌پترزبورگ

تاریخچه‌ی سن‌پترزبورگ

شهری که محلی‌ها، به آن پیتر میگویند، داستانی دور و درازی دارد. کم نیستند کسانی که برای تسلط بر منطقه‌ی مردابی دهانه‌ی رود نوا برهم تاخته‌اند. الکساندر در سال ۱۲۰۴ سوئدی‌ها را از اینجا راند، اما این منطقه در قرن نوزدهم بازهم به دست سوئد افتاد، تا این‌که آرزوی پتر کبیر برای شکست دادن این رقیب قدیمی و تبدیل کردن روسیه به یک قدرت اروپایی برآوردهشد.، او سوئدی‌ها را در جریان جنگ بزرگ شمال از منطقه بیرون کرد و شهر سن‌پترزبورگ را بنا کرد.

تاریخچه‌ی سن‌پترزبورگ

پتر، بعد از گوشمالی دادن سوئدی‌ها، ساختن پترزبورگ را با حفر کانال‌هایی شروع کرد که آب زمین‌های باتلاقی ساحل جنوبی رود را زه‌کشی می‌کردند. در ۱۷۱۲ این شهر را پایتخت خودش کرد و دستور داد همه‌ی مقامات اداری، اشراف‌زادگان و بازرگانان به آن کوچ کنند. خیلی از دهقان‌ها را نیز از دیگر مناطق روسیه اینجا آوردند تا شهر را بسازند؛ هنوز هم معروف است که سن‌پترزبورگ را روی استخوان‌های این دهقان‌های بخت‌برگشته ساخته‌اند. وقتی پتر در ۱۷۲۵ مرد، جمعیت شهر۴۰۰۰۰ نفر شده بود، شهری که منشأ ۹۰ درصد تجارت خارجی روسیه بود. جانشینان پتر پایتخت را به مسکو برگرداندند، اما وقتی آنا ایونونا در ۱۷۳۰ امپراتریس شد، دوباره سن‌پترزبورگ را پایتخت روسیه کرد. این شهر در دوره‌های حکومت الیزابت، کاترین کبیر و الکساندر اول به شهری بین‌المللی با درباری پر ریخت‌وپاش تبدیل شد. تزارها و امپراتریس‌ها کاخ‌ها، ساختمان‌های دولتی و کلیساهای بسیاری در این شهر ساختند و پترزبورگ کمکم یکی از باشکوه‌ترین پایتخت‌های اروپایی شد.

تاریخچه‌ی سن‌پترزبورگ

لنین‌گراد سابق در دهه‌ی ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ کانون مخالفت با کمونیسم نیز بود و جامعه‌ی هنری و فرهنگی‌اش خیلی از برنامه‌هایی را که به مذاق حزب کمونیست خوش نمی‌آمد، زیرزمینی اجرا می‌کرد. وقتی هم که شوروی سقوط کرد، اسم این شهر را، بر اساس رأی شهروندانش، به سن‌پترزبورگ برگرداندند، هرچند منطقه‌ی اطراف شهر را هنوز لنینگرادسکایا می‌نامند.

تاریخچه‌ی سن‌پترزبورگ

در سال ۱۹۹۸، بقایای بدن‌های تزار نیکلاس دوم، همسرش، سه فرزند، پزشک سه خدمتکارشان را که در جریان انقلاب بلشویکی اعدامشان کرده بودند، به سن‌پترزبورگ آوردند و آن‌ها را در کلیسای جامع سن پتر و سن پاول دفن کردند. در سال‌های اخیر، مقامات شهری با میلیون‌ها دلار هزینه سن‌پترزبورگ را به یکی از زیباترین شهرهای روسیه یا حتی اروپا تبدیل کرده‌اند. این شهر که زادگاه ولادیمیر پوتین هم هست، حالا دروازه‌ی اصلی تجارت روسیه و قلب صنایع نفت گاز، کشتی‌سازی، هوافضا، رادیو و الکترونیک، نرم‌افزار و رایانه، خودروسازی، ترابری، پتروشیمی، تجهیزات پزشکی، چاپ و نشر، غذا و منسوجات روسیه است نقش کانون فرهنگ و هنر کشور را هم بازی می‌کند.

از روسیه بیشتر بخوانید:

حمل و نقل و دسترسی در سن‌پترزبورگ

دسترسی در سن‌پترزبورگ

فرودگاه‌های پولکوو در حدود ۱۷ کیلومتری جنوب سن‌پترزبورگ قرار گرفته‌اند و سریع و ارزان، با مترو و اتوبوس، قابل دسترسی هستند. کافی است از هر جای شهر با مترو به ایستگاه مسکوسکایا بیایید و از آنجا با اتوبوس خط ۳۹ به پولکوو ۱ یا با اتوبوس خط ۱۳ به پولکوو ۲ بروید. این مسیرها حدود ۲۰ روبل هزینه دارند و از نظر زمانی ۱۵ دقیقه طول می‌کشند. همچنین می‌توانید با اتوبوس یا مینی‌بوس‌های K۳ از فرودگاه به میدان سنایا یا با مینی‌بوس‌های K۳۹ به میدان وستانیا بروید. اگر بخواهید با تاکسی بین شهر و فرودگاه رفت‌وآمد کنید، باید حدود ۶۰۰ روبل بپردازید و بعضی از راننده‌ها هم وقتی متوجه می‌شوند خارجی هستید، کرایه‌ی بیشتری می‌خواهند.

دسترسی در سن‌پترزبورگ

سیستم عالی حمل‌ونقل سن‌پترزبورگ دسترسی آسان و ارزان به مناطق مختلف شهر را تضمین می‌کند، اما پیشنهاد می‌کنیم برای کشف بخش مرکزی شهر پیاده‌روی کنید، چون به‌این‌ترتیب جزئیاتی را می‌بینید که معمولا از چشم سواره‌ها پنهان می‌مانند. بلیت اتوبوس، مینی‌بوس، تراموا و اتوبوس برقی را می‌توانید به قیمت ۱۰ تا ۱۵ روبل از داخل وسیله‌ی نقلیه بخرید. ایستگاه‌های اتوبوس را با تابلوهایی با حرف A، ایستگاه‌های اتوبوس برقی را با تابلوهای III و ایستگاه‌های تراموا را با حرف T مشخص کرده‌اند و معمولا روی تابلوها شماره‌ی خطوط را هم نوشته‌اند. مینی‌بوس‌ها ایستگاه مشخصی ندارند و اگر می‌خواهید سوارشان شوید، باید دست تکان دهید. بیشتر وسایل نقلیه‌ی عمومی هم از ۶ صبح تا یک بعد از نیمه‌شب کار می‌کنند.

سن پترزبورگ

قیمت بلیت تک سفره‌ی مترو در سن‌پترزبورگ ۱۰ روبل است و خطوط مترو از ۳۰: ۵ صبح تا نیمه‌شب کار می‌کنند. مترو سریع‌ترین وسیله برای رفت‌وآمد در سن‌پترزبورگ است و کم پیش می‌آید که بیش از ۳ دقیقه معطل رسیدن مترو شوید. برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان، می‌توانید از بلیت‌های مغناطیسی استفاده کنید که ۱۵ یا ۶۰ روز اعتبار دارند و روس‌ها به آن‌ها کارتا میگویند. تاکسی‌های رسمی سن‌پترزبورگ سدانس ولگاهای چهار در با نواری شطرنجی روی بدنه و یک چراغ سبزتاکسی‌متر دارند، اما راننده‌ها گاهی از تاکسی‌متر استفاده می‌کنند و اغلب باید درباره‌ی کرایه با آن‌ها توافق کنید. البته در سن‌پترزبورگ هم مسافرکش زیاد است و هر ماشینی ممکن است جلوی پایتان ترمز کند. یادتان باشد که حتماً پیش از سوار شدن، حتماً درباره‌ی قیمت توافق کنید تا بعداً کلاه سرتان نرود.

از سن پترزبورگ بازهم بخوانید:

آب و هوای سن‌پترزبورگ

سن‌پترزبورگ

یخ زدن سطح زمین در سرمای زمستان‌های سن‌پترزبورگ پدیده‌ای معمول است، بخش‌هایی از رود نوا نیز که در محدوده‌ی شهر قرار دارند در ماه‌های نوامبر و یا دسامبر یخ می‌زنند. در آوریل این یخ‌ها کمکم آب می‌شوند. به طور میانگین، سن‌پترزبورگ ۱۲۳ روز برفی در هر سال دارد که به طور معمول بین ماه‌های دسامبر تا مارس توزیع شده‌اند. سن‌پترزبورگی‌ها بیشترین دمای سال را در ماه‌های ژوئیه و اوت تجربه می‌کنند، زمانی که هوا از ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد گرم‌تر می‌شود. سطح بارندگی سالانه‌ی شهر حدود ۶۰۰ میلی‌متر است و بیشترین بارش‌ها هم اواخر تابستان اتفاق میافتند. آب‌وهوای سن‌پترزبورگ مرطوب است و میانگین رطوبت به ۷۸ درصد می‌رسد. آسمان این شهر هم ۱۶۵ روز در سال تمام ابری است، بنابراین حتی اگر تابستان به سن‌پترزبورگ می‌روید، باید برای آب و هوایی مرطوب، ابری و حتی بارانی آماده‌باشید.

مراکز خرید سن‌پترزبورگ

مراکز خرید سن‌پترزبورگ

در سن‌پترزبورگ، کافی است کمی در خیابان نوسکی قدم بزنید تا هر چیز را که می‌خواهید پیدا کنید.

گستینی دور

گستینی دور یکی از قدیمی‌ترین بازارچه‌های سرپوشیده‌ی جهان است که آن را در اواسط قرن هجدهم ساخته‌اند. این بازارچه با ۲۳۰ متر طول در امتداد خیابان نوسکی کشیده شده است و مغازه‌های رنگارنگش از ۱۰ صبح تا ۸ شب باز هستند.

بازار سوغاتی

مراکز خرید سن‌پترزبورگ

این بازارچه در خیابان نوسکی و روبه‌روی کلیسای منجی خون‌های ریخته شده قرار گرفته است و سوغاتی‌های متنوع روسی، همچون عروسک‌های تودردر ماتریوشکا را می‌توانید از غرفه‌هایش بخرید. این بازار از ۱۰ صبح تا غروب باز است و فاصله‌ی زیادی هم با ایستگاه متروی خیاباننوسکی ندارد.

گالریا

این مرکز خرید تنها ۵ دقیقه تا چشم‌انداز زیبای خیابان نوسکی، در نزدیکی ایستگاه راه آهن فاصله دارد. در این مجتمع می‌توانید لباس، کفش، لوازم ورزشی، جواهرات، لوازم‌آرایش، عطر و ادکلن، لوازم برقی و سوغات روسیه را خریداری کنید.

جشنواره‌ها و رویدادهای سن‌پترزبورگ

جشنواره سن پترزبورگ

سن‌پترزبورگی‌ها حسابی اهل جشن و خوش‌گذرانی هستند و به هر بهانه‌ای کارناوال و جشنواره راه می‌اندازند و آب‌وهوای سرد زمستان هم مانعشان نمی‌شود.

فوریه

جشنواره‌ی باله‌ی مارینسکی مهم‌ترین جشنواره‌ی نمایشی شهر که یک هفته طول می‌کشد و معمولا در اواسط یا اواخر فوریه برگزارش می‌کنند.

آوریل

جشنواره‌ی بین‌المللی سرگی کوریخین این جشنواره‌ی آوانگارد سه روزه را در اواخر آوریل برگزار می‌کنند و بسیاری از هنرمندان بین‌المللی موسیقی مدرن در آن شرکت می‌کنند. عید پاک سن‌پترزبورگی‌ها هم مثل همه‌ی مسیحی‌ها عید پاک، یا به قول روس‌ها پاکشا، را جشن می‌گیرند و به کلیسا می‌روند تا در مهم‌ترین مراسم مذهبی کلیسای ارتدکس روسیه شرکت کنند.

جشنواره سن پترزبورگ

می

روز جهانی کارگر / جشنواره‌ی بهاره هرچند در مقایسه با دوران کمونیستی، رژه‌ها روز کارگر مختصرتر و کم جمعیت‌تر شده‌اند، اما روز اول ماه مه هنوز هم از آن روزهای پر جنب‌وجوش شهر است و مخصوصاً کمونیست‌ها آن را حسابی جشن می‌گیرند. روز پیروزی سن‌پترزبورگی‌ها ۹ مه هر سال، نه فقط پایان جنگ جهانی دوم، بلکه شکست حصر شهرشان را هم جشن می‌گیرند که با رژه‌ی سربازان در خیابان نوسکی و آتش‌بازی شبانه روی رود نوا به اوج می‌رسد.

روز شهر

۲۷ مه روز تولد سن‌پترزبورگ است و سن‌پترزبورگی‌ها هم که عاشق جشن و خوشی هستند، این بهانه را برای شادی کردن در خیابان از دست نمی‌دهند.

 سن پترزبورگ

ژوئن

جشنواره‌ی فیلم سن‌پترزبورگ هر سال در اواخر ژوئن سن‌پترزبورگ میزبان بهترین‌های سینمای روسیه و جهان است که برای شرکت در جشنواره‌ی فیلم این شهر به اینجا می‌آیند.

اوت

هفته‌ی قایقرانی صدها قایقران اواخر اوت هر سال به سن‌پترزبورگ می‌آیند تا در مسابقه‌ی قایقرانی ۱۵۰ کیلومتری ویبورگ سن‌پترزبورگ شرکت کنند.

سپتامبر و اکتبر

جشنواره‌ی موسیقی کهن این جشنواره‌ی موسیقی که از اواسط سپتامبر تا اوایل اکتبر طول می‌کشد، میزبان موسیقیدان‌هایی است که قطعه‌های فراموش شده‌ی دوره‌ی کاترین کبیر را اجرا می‌کنند.

 سن پترزبورگ

دسامبر و ژانویه

جشنواره‌ی زمستانه‌ی روسیه جشنواره‌ی زمستانه را هر سال از ۲۵ دسامبر تا ۵ ژانویه برگزار می‌کنند و شامل برنامه‌های سرگرمی برای گردشگران، نمایش‌های سنتی عامیانه و انواع بازی‌ها می‌شود.

سن پترزبورگ

دیدنی‌های سن‌پترزبورگ

دیدنی‌های سن‌پترزبورگ

یونسکو مرکز تاریخی سن‌پترزبورگ و ساختمان‌هایش را در فهرست میراث جهانی قرار داده است. مهم‌ترین دیدنی‌های سن‌پترزبورگ را در همین منطقه‌ی شهر می‌بینید که از رود نوا و باغ‌های دریاسالاری در غرب تا رود فنتانکا در شرق و جنوب آن کشیده شده است. خیابان نوسکی، شاهراه اصلی سن‌پترزبورگ، از میان این منطقه می‌گذرد و نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به این منطقه هم ایستگاه‌های خیابان نوسکی و گستینی دور هستند.

موزه‌ی هرمیتاژ

موزه‌ی هرمیتاژ

موزه‌ی هرمیتاژ از بزرگ‌ترین گالری‌های هنری جهان است و بخش بزرگی از آن در ساختمان خیره کننده‌ی کاخ زمستانی قرار گرفته است. مجموعه‌ی عظیم آثار هنری این موزه بیش از ۳ میلیون قطعه‌ی ارزشمند را در خود جای داده است که فقط بخشی از آن‌ها را می‌توانید ببینید. به دلیل وسعت ساختمان‌های موزه یادتان باشد که کاخ زمستانی که فقط بخشی از موزه است ۱۰۵۷ اتاق و ۱۷۱ راه‌پله دارد بهتر است که از قبل تصمیم بگیرید که می‌خواهید سراغ کدام بخش‌ها بروید.

 بیشتر بخوانید:

موزه‌ی هرمیتاژ

هرمیتاژ از پنج ساختمان متصل در طول دورتسوایای ساحلی تشکیل شده است. این ساختمان‌ها، از غرب به شرق، شامل کاخ زمستانی، هرمیتاژ کوچک، هرمیتاژهای قدیمی و جدید که در مجموع آن‌ها را هرمیتاژ بزرگ هم می‌نامندو تئاتر هرمیتاژ می‌شوند که البته ساختمان آخر را فقط برای برگزاری مراسم ویژه، مخصوصاً کنسرت‌ها، به کار می‌گیرند. مجموعه‌ی آثار هنری موزه‌ی آرمیتاژ را در سه‌طبقه‌ی کاخ زمستانی و دوطبقه‌ی هرمیتاژهای کوچک و بزرگ به نمایش گذاشته‌اند. البته چند بخش جداگانه‌ی موزه هم در جناح شرقی ساختمان ستاد عمومی، کاخ منشیکف در جزیره‌ی واسیلیوسکی، کاخ زمستانی پتر اول و کارخانه‌ی گرفته‌اند که برای بازدید از آن‌ها باید جداگانه بلیت چینی‌سازی لمنسوا قرار بخرید، مگر این‌که از بلیت‌های ۷۰۰ روبلی ۲ روزه‌ی معتبر برای همه‌ی مجموعه استفاده کنید.

سن پترزبورگ

کاخ زمستانی را در اواسط قرن هجدهم میلادی به دستور امپراتریس الیزابت ساختند و تا سال ۱۹۱۷ جزو اقامتگاه‌های خاندان لطنتی بود. بعدتر، هرمیتاژ کوچک را کنار این کاخ برای کاترین کبیر ساختند تا گنجینه‌ی هنری پتر کبیر را در آن نگه دارد؛ البته خود کاترین هم این گنجینه را توسعه داد. عمر هرمیتاژ قدیمی هم به همین دوران برمی‌گردد، اما هرمیتاژ جدید را برای نیکلاس دوم ساختند تا گنجینه‌ی هنری رو به رشد تزارها را در آن‌ها جای دهند. تئاتر هرمیتاژ را هم معماری ایتالیایی در اواخر قرن هجدهم ساخت.

موزه‌ی هرمیتاژ

هرچند گنجینه‌ی هنری تزارهای روس گنجینه‌ای بی‌نظیر بود، اما وقتی‌که بلشویک‌ها پس از انقلاب ۱۹۱۷ مجموعه‌های هنری خصوصی ثروتمندان کشور را مصادره کردند و به هرمیتاژ آوردند، حجم این گنجینه ۳ برابر شد و به‌این‌ترتیب هرمیتاژ به یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های هنری جهان تبدیل شد. صف خرید بلیت موزه، مخصوصاً در ماه‌های پر توریست بین مه و سپتامبر، معمولا بسیار طولانی است و ممکن است ناچار باشید یکی دو ساعتی در صف بایستید. بنابراین، شاید بهتر باشد که از خدمات خرید اینترنتی بلیت در وب‌سایت موزه استفاده کنید تا معطل نشوید. همچنین می‌توانید از تورهای موزه‌ی هرمیتاژ استفاده کنید که راهنماهایشان به زبان انگلیسی هم مسلط هستند.

ساختمان ستاد عمومی

ساختمان ستاد عمومی

این ساختمان در جنوب میدان دورتسوایا قرار گرفته است و در اوایل قرن نوزدهم محل استقرار ستاد ارتش روسیه بوده است. ساختمان دو بلوک بزرگ کلاسیک دارد که ارابه‌ی پیروزی، یادبود پیروزی روس‌ها در جنگ‌های ناپلئونی را روی طاق‌هایشان می‌بینید. بخشی از ساختمان را به نمایش مجموعه‌ی هرمیتاژ اختصاص داده‌اند که شامل اقلام هنری سبک هنر نو، هنرهای تزئینی سبک امپراتوری و بعضی آثار پست امپرسیونیستی می‌شوند.

کلیسای جامع سن ایزاک

سن پترزبورگ

کلیسای جامع سن ایزاک را که گنبد طلایی‌اش در افق سن‌پترزبورگ خودنمایی می‌کند درست در جنوب میدان دکابریستف می‌بینید. فضای داخلی بسیار مجلل این کلیسا حالا موزه‌ای برای گردشگران است، اما هنوز هم در اعیاد بزرگ مذهبی، مراسم دعا و نیایش را در این کلیسا برگزار می‌کنند. معمار فرانسوی کلیسا آن را در سال ۱۸۱۸ طراحی کرده، اما ساختمان آن در سال ۱۸۸۵ به پایان رسیده است. اگر بخواهید به محوطه‌ی استوانه مانند گرداگرد گنبد بروید و شهر را از آن بالا تماشا کنید، باید علاوه بر خرید بلیت جداگانه، صابون بالا رفتن از ۲۶۲ پله را هم به تنتان بزنید. البته، تماشای چشم‌انداز خیره کننده‌ی شهر به این زحمت می‌ارزد.

موزه‌ی روسیه

کاخ میخایلوسکی، که حالا به موزه‌ی روسیه تبدیل شده، یکی از عالی‌ترین مجموعه‌های هنری روسیه را در خود جای داده است. ساختمان کاخ را بین سال‌های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۹ برای دوک میخائیل، برادر الکساندر اول و نیکلاس اول، ساخته‌اند و الکساندر سوم آن را در سال ۱۸۹۵ به موزه تبدیل کرد. موزه شامل سه کاخ دیگر کاخ مرمر، قلعه‌ی میخایلوسکی یا قلعه‌ی مهندسان و کاخ استرگانف هم می‌شود که به نمایشگاه‌های دائمی و موقت اختصاص دارند. اگر می‌خواهید همه‌ی این ساختمان‌ها را ببینید، می‌توانید یک بلیت ۲۴ ساعته ۶۰۰ روبلی بخرید.

سن پترزبورگ

خیابان نوسکی

نوسکی معروف‌ترین خیابان روسیه است. این خیابان ۴ کیلومتری از دریاسالاری تا صومعه‌ی الکساندرنوسکی کشیده شده است، اما قطعه‌ای از آن که ۲/۵ کیلومتر طول دارد و به ایستگاه مسکوسکی می‌رسد، قلب حیات تجاری و تفریحی شهر است. عمر خیاباننوسکی به اولین سال‌های تولد سن‌پترزبورگ برمی‌گردد و در اوایل قرن بیستم به یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین بولوارهای اروپا تبدیل شده بود. نوسکی حالا خیابانی شلوغ و پر ترافیک است، اما قدم زدن در آن هنوز هم تجربه‌ای به‌یادماندنی است. بسیاری از دیدنی‌های شهر را هم در امتداد همین خیابان خواهید یافت.

باغ و کاخ تابستانی

باغ و کاخ تابستانی

باغ تابستانی، دوست داشتنی‌ترین پارک سن‌پترزبورگ را با مجموعه‌ای از آب‌نماها و چند عمارت کلاه فرنگی، در دوران پتر کبیر و با تقلید از نقشه‌ی باغ کاخ ورسای فرانسه ساخته‌اند. با این‌که پارک از آن زمان تا امروز عوض شده، اما شکوهش را از دست نداده است. کاخ کوچک و دوطبقه‌ی تابستانی را هم در شمال شرقی همین پارک می‌بینید که اولین کاخ سن‌پترزبورگ به شمار می‌رود و آن را در سال‌های ۱۷۰۱ تا ۱۷۱۴ برای پتر کبیر ساخته‌اند.

ساختمان دریاسالاری

سن پترزبورگ

مناره‌ی طلایی ساختمان قدیمی دریاسالاری در گوشه‌ی غربی میدان دورتسوایا یکی از نمادهای سن‌پترزبورگ است. این ساختمان، از ۱۷۱۱ تا ۱۹۱۷، مقر مرکزی نیروی دریایی روسیه بوده است و امروز هم بزرگ‌ترین کالج دریایی شهر را در خود جای داده است. ساختمان دریاسالاری، با ستون‌های سفید و حجاری‌ها و مجسمه‌های متعددش، نمونه‌ای عالی از سبک معماری کلاسیک امپراتوری روسیه است. باغ و آب‌نمای ساختمان هم، مخصوصاً در تابستان، بسیار دل‌نشین هستند. ورود به این ساختمان برای مردم عادی ممنوع است، اما بد نیست اگر این نماد سن‌پترزبورگ را حداقل از بیرون ببینید.

صومعه‌ی الکساندرنوسکی

از میدان الکساندرانوسکگو در انتهای خیاباننوسکی می‌توانید وارد صومعه‌ی معروفی شوید که بسیاری از چهره‌های هنری روسیه را هم در آن دفن کرده‌اند. این صومعه را پتر کبیر در ۱۷۳۱ برای بزرگداشت الکساندر ساخت، چون به‌اشتباه فکر می‌کرد اینجا جایی بوده که الکساندر در ۱۲۴۰ سوئدی‌ها را شکست داده است. صومعه حالا هم به کار خود ادامه می‌دهد، اما گردشگران هم می‌توانند در آن گشتی بزنند. اگر بخواهید جز صومعه از بخش‌هایی مثل گورستان تیخوین، کلیسای بشارت یا کلیسای تثلیث هم دیدن کنید، باید برای هریک جداگانه بلیت بخرید.

موزه‌ی محاصره

اگر اهل مطالعه‌ی تاریخ باشید، حتماً ماجرای محاصره‌ی لنینگراد سن پترزبورگ امروزی را در جنگ جهانی دوم میدانید. لنین‌گرادی‌ها موزه‌ی محاصره را سه ماه بعد از پایان محاصره‌ی شهر راه‌اندازی کردند تا قصه‌ی قربانیان و بازماندگان محاصره را روایت کند. البته استالین، در جریان سرکوب حزب کمونیست این شهر، موزه را بست، رئیس موزه را کشت و خیلی از اقلام موزه را هم نابود کرد، اما موزه را در سال ۱۹۸۹ دوباره افتتاح کردند و حالا می‌شود یادگارهای آن سال‌های تلخ تاریخ سن‌پترزبورگ را اینجا ببینید. یادتان باشد که اگر راهنمای انگلیسی‌زبان می‌خواهید، قبلا با موزه هماهنگ کنید.

سن پترزبورگ

موزه‌ی داستایوسکی

موزه داستایوسکی

داستایوسکی، نویسنده‌ی بزرگ روس، همه‌ی عمرش را در سن‌پترزبورگ گذراند و شاهکارهایی مثل برادران کارامازف را در خانه‌ای نوشت که حالا به موزه‌ی داستایوسکی تبدیلش کرده‌اند. خانه را درست همان‌طوری که در زمان مرگ داستایوسکی در ۱۸۸۱ بود حفظ کرده‌اند و دیدنش خالی از لطف نیست.

کاخ شرمتیف

کاخ شرمتیف، با دروازه‌های آهنی عظیمش، به رود فنتانکا مشرف است و دو موزه‌ی کوچک دل‌نشین را در خود جای داده است. موزه‌ی موسیقی مجموعه‌ای از سازهای قرن‌های نوزدهم و بیستم را نمایش می‌دهد و گاهی هم کنسرت‌هایی در این موزه برگزار می‌کنند. در یک جناح جداگانه‌ی کاخ هم، که باید از خیابان لیتینی واردش شوید، موزه‌ی آنا آخماتوا، شاعر بزرگ اوایل قرن بیستم را پیدا می‌کنید که دیدنش خالی از لطف نیست.

دژ پتر و پل

دژ پتر و پل

دژ پتر و پل از آن دیدنی‌های است که نباید از دست داد. عمر دژ به سال ۱۷۳۰ برمی‌گردد و قدیمی‌ترین ساختمان سن‌پترزبورگ است. دژ را برای دفاع در برابر حمله‌های نظامی ساخته بودند، اما تا سال ۱۹۱۷ فقط یک زندان سیاسی بود و چهره‌های معروفی مثل داستایوسکی، گورکی، ترتسکی و الکساندر، برادر بزرگ‌تر لنین، در آن زندانی بوده‌اند. کلیسای جامع سن پتر و سن پل هم که مناره‌ی ۱۲۲ متری طلایی رنگش را از همه‌جای شهر می‌بینید در همین دژ بزرگ قرار گرفته است. بیشتر حاکمان دوره‌ی پیش از انقلاب کمونیستی روسیه را، از زمان پتر کبیر به بعد، در ساختمان باروک همین کلیسا دفن کرده‌اند.

سن پترزبورگ

البته دیدنی‌های دژ فقط به کلیسای جامعش محدود نمی‌شوند؛ شما می‌توانید در داخل ساختمان خانه‌ی فرمانده، نمایشگاه تاریخ سن‌پترزبورگ را ببینید، از تماشای مجموعه‌های هنرهای تزئینی خانه‌ی مهندسان لذت ببرید و به موزه‌ی فناوری‌های ستاره‌شناسی و موشکی و زندان نیکولای تروبتسکوی هم سری بزنید.

هتل‌های سن پترزبورگ

هتل‌های سن پترزبورگ

پنج ستاره

هتل روکوفورت آستوریا (Rocco Forte Astoria Hotel)

 • منطقه : St. Isaac's Cathedral
 • فاصله ۸۰۰ متری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۵ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

معروف‌ترین هتل سن پترزبورگ هتل آستوریا (Astoria) است. این هتل ۵ ستاره که در سال ۱۹۱۲ افتتاح شده است، قبل از انقلاب اکتبر یکی از لوکس‌ترین هتل‌های شهر بوده و این روزها هم به وسیله بازسازی‌هایی که داشته شکوه سابق خود را به دست آورده است. در سال ۲۰۰۷ این هتل به عنوان رمانتیک‌ترین هتل جهان در فهرست فوربس قرار گرفت. این هتل ۵ ستاره با دارا بودن سالن‌های مذاکره یکی از هتل‌های اصلی برای مذاکره با سران کشورهای دیگر است. هتل آستوریا با ۱۰۲ سال قدمت از موقعیت بسیار عالی برخوردار و حدود ۱۰ دقیقه پیاده تا میدان قصر فاصله دارد

هتل گراند یورپ

هتل پنج ستاره گراند یورپ برای اقامت در سنت پترزبورگ انتخابی فوق العاده است و البته هزینه‌ بالایی نیز دارد. این هتل با موقعیت جغرافیایی مناسب و در محیطی با شکوه داری ۳۰۱ اتاق مجهز است که همگی عایق صدا هستند.

هتل‌های سن پترزبورگ

هتل کرینتیا نوسکی پالاس

عظمت و شکوه روسی را می‌توان در بنای هتل کرینتیا نوسکای پالاس مشاهده کرد. ساختمان هتل متعلق به قرن ۱۹میلادی است که اخیرا بازسازی شده، بنایی لوکس نشأت گرفته از معماری منحصر به فرد و میراث ارزشمند روسیه، تجربه ای فراموش نشدنی در مکانی خاص ، در خیابان معروف خیابان نوسکی قرار دارد که دسترسی آسان و مستقیم به مراکز تجاری، هنری و فرهنگی دارد.

هتل تالئون ایمپریال

 از هتل تالئون ایمپریال تا موزه­ ی ارمیتاژ و میدان کاخ، پیاده تنها ۵ دقیقه راه است. هتل تالئون ایمپریال دارای امکاناتی نظیر محوطه­ ی اسپا واقع در پشت بام هتل به همراه استخر سر پوشیده، ۳ رستوران و اتاق های کلاسیک با خدمات نوشیدنی ۲۴ ساعته است.

از دیگر هتل‌های پنج ستاره می‌توان نام‌های ذیل را به خاطر آورد:

هتل‌های سن پترزبورگ

هتل هرمیتاژ سنت پترزبورگ روسیه (The State Hermitage Museum Official Hotel)

 • فاصله ۲ کیلومتری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۶ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل کورینتینا سنت پترزبورگ روسیه (Corinthia Hotel St Petersburg)

 • منطقه : Nevskiy Prospekt
 • فاصله ۲ کیلومتری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۵ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل دومینا پرستیژ (Domina Prestige)

 • منطقه : St. Isaac's Cathedral
 • فاصله ۱ کیلومتری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۵ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل ترزینی پالاس (Trezzini Palace Hotel)

 • منطقه : Vasilyevsky Island
 • فاصله ۱.۶ کیلومتری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۶ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل لیون پالاس (Four Seasons Hotel Lino Palace)

 • فاصله ۸۰۰ متری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۶ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل رنسانس (Renaissance Hotel)

 • منطقه : St. Isaac's Cathedral
 • فاصله ۹۰۰ متری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۵ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل ایندیگو (Hotel Indigo)

 • فاصله ۲ کیلومتری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۶ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل انجلتر (Angleterre Hotel)

 • فاصله ۵۰۰ متری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۵ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل ردیسون رویال (Radisson Royal Hotel)

 • فاصله ۲ کیلومتری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۵ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

گرند هتل امرالد (Grand Hotel Emerald)

 • فاصله ۲ کیلومتری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۶ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل چهار ستاره

هتل پارک این پریبالتییسکایا

هتل پارک این پریبالتییسکایا با چشم اندازی زیبا از خلیج فنلاند و شهر سنت پترزبورگ تا مجموعه نمایشگاهی لن اکسپو (LenExpo)، با اتومبیل ۳ دقیقه فاصله دارد و فاصله آن تا فرودگاه پولکوو (Pulkovo) تنها، ۲۵٫۷ کیلومتر است. این هتل ۴ ستاره دارای ۱۲۰۰ اتاق ، سوئیت Junior ، اتاق استاندارد با یک تخت بزرگ دو نفره یا دو تخت کوچک یک نفره و… است .هر صبح، بوفه­ ی صبحانه در هتل سرو می شود. برای شام، غذای سنتی روسی، گوشت های سرخ شده و سالاد های سالم در کافی شاپ و کبابی RBG سرو می شود. کافه لانج ۲۴ ساعته ­ی هتل نیز دارای میان وعده های سبک و نوشیدنی، موسیقی زنده و نمایش رویداد های ورزشی بر روی صفحه ای بزرگ را آماده نموده است. خیابان واسیلئوستروفسکی (Vasileostrovskiy) برای مسافرانی که به بنا های تاریخی، یادبود ها و معماری علاقه مند هستند، پیشنهاد بسیار مناسبی است.

هتل‌های سن پترزبورگ

هتل آمباسادور (Ambassador Hotel)

 • منطقه : Sennaya Square
 • فاصله ۱.۶ کیلومتری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۲ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل ناشوتل (NashOTEL)

 • منطقه :Vasilyevsky Island
 • فاصله ۴ کیلومتر تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۶ کیلومتر تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل آلکساندر هاوس (Alexander House)

 • فاصله ۴ کیلومتر تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۳ کیلومتر تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل گلدن تری انگل یا مثلث طلایی (Boutique Hotel Golden Triangle)

 • منطقه : Nevskiy Prospekt
 • فاصله ۵۰۰ متر تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۷ کیلومتر تا فرودگاه‌های پولکوو

بخوانید و تماشا کنید:

هتل بلموند گرند سنت پترزبورگ روسیه (Belmond Grand Hotel Europa)

 • منطقه : Nevskiy Prospekt
 • فاصله ۱ کیلومتر تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۶ کیلومتر تا فرودگاه‌های پولکوو

هتل ودنسکی (Vedensky Hotel)

 • منطقه : Petrogradskaya District
 • فاصله ۲ کیلومتری تا مرکز شهر
 • فاصله ۱۷ کیلومتری تا فرودگاه‌های پولکوو

رستوران‌های سن‌پترزبورگ

رستوران‌های سن‌پترزبورگ

در سن‌پترزبورگ، اصلا نباید نگران غذا بود. تنوع رستوران‌ها و قیمت و کیفیت غذاهای این شهر در روسیه بی‌نظیر است. در این شهر می‌توانید رستوران‌هایی با حال و هوای منحصر به‌ خودشان پیدا کنید، هزینه‌ای معقول بپردازید و غذایی عالی نوش جان کنید.

رستوران سن پترزبورگ

فاسل

در این کافه‌ی شیک مینیمالیستی سبک روسی می‌توانید غذاهای مدرن روسیه را امتحان کنید. فرشما ک سالاد شاه‌ماهیو پنکیک‌های سیب‌زمینی سرخ کرده‌ی فاسل را هم از دست ندهید.

 • سبک غذا: روسی

  غذا: روسی

تندوری نایتز

اینجا بهترین رستوران هندی سن‌پترزبورگ است و غذاهای سنتی و مدرن هندی را سرو می‌کند. اگر گیاهخوارید یا نمی‌خواهید گوشت بخورید، می‌توانید مطمئن باشید که غذاهای گیاهی اینجا راضی‌تان می‌کنند.

 • سبک غذا: هندی

سوکاواتی

رستوران‌های سن‌پترزبورگ

سوکاواتی، اولین رستوران اندونزیایی روسیه، با فضای سنتی و غذاهای خوشمزه‌اش بین سن‌پترزبورگی‌ها حسابی طرفدار دارد. اینجا هم می‌توانید از غذاهای گیاهی بی‌نظیر لذت ببرید. ناهار کاری اینجا هم، با توجه به قیمتش، عالی است.

سبک غذا: اندونزیایی

پارک جوزپه

اینجا یک رستوران ایتالیایی عالی دوطبقه است که تابستان‌ها هم می‌توانید در فضای باز بیرونی آن غذا بخورید. پاستاها و پیتزاهای پارک جوزپه واقعاً خوشمزه‌اند.

 • سبک غذا: ایتالیایی

جیننوتا کی

این رستوران بزرگ ژاپنی یکی از اصیل‌تریم رستوران‌های سن‌پترزبورگ است که با انواع غذاهای عالی از مشتریان پذیرایی می‌کند.

 • سبک غذا: ژاپنی

   غذا: ژاپنی

کاروانسرای

در کاروانسرای می‌توانید عالی‌ترین غذاهای ازبکستان را نوش جان کنید و با حال و هوای آسیای مرکزی آشنا شوید.

 • سبک غذا: ازبک

نیکالی

ساختمان این رستوران سنتی روسی را از چوب ساخته‌اند و در آن می‌توانید از غذاهای خوشمزه، خوب و به‌صرفه لذت ببرید.

 • سبک غذا: روسی

  غذا: روسی

بایبلس

اینجا تنها رستوران لبنانی سن‌پترزبورگ است. ( غذاهایی که به مذاق ما ایرانی‌ها خوش می‌آید.) در بایبلس می‌توانید از انواع خوراک‌های لبنانی، مثل حمص، کبه، تبوله و کوفته، لذت ببرید.

 • سبک غذا: لبنانی

ورزشگاه زنیت آرنیا

ورزشگاه زنیت آرنیا

 • ظرفیت : ۶۹۰۰۰ نفر
 • هزینه ساخت : ۳۵ میلیارد روبل، (معادل ۲۴۰۰ میلیارد تومان)
 • تاریخ افتتاح : ژوئن ۲۰۱۶

این ورزشگاه در جزیره مکس مارا در سن‌پترزبورگ در حال رفع نقایص خود بوده و می‌توان گفت گران‌ترین پروژه درحال ساخت جام‌جهانی ۲۰۱۸ است. با وجود اینکه این استادیوم برای باشگاه زنیت سن‌پترزبورگ ساخته شده و قاعدتا نام آن زنیت خواهد بود، ویتالی میلانو، یکی از اعضای شورای شهر سن‌پترزبورگ، به پاسداشت نقش پوتین در ساخت روسیه مدرن، پیشنهاد کرده‌است که این ورزشگاه را پوتین آرنا نام گذاری کنند.

دیدگاه