عدم خلاقیت در موزه ها باعث مشکلات اقتصادی آنها می شود

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
عدم خلاقیت در موزه ها باعث مشکلات اقتصادی آنها می شود

رئیس شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) معتقد است که موزه‌دار با توان و خلاقیت خود به‌ تنهایی می‌تواند موزه را نجات دهند  و مخاطب زیادی برای آن جذب کنند.

سید احمد محیط طباطبایی رئیس شورای بین‌المللی موزه‌ها(ایکوم) در ایران درباره عدم خلاقیت در اداره موزه‌های کشور گفت:

موزه می‌تواند همه عوامل ارتباطی خود را از دست بدهد جز یکی. برخی از افراد گاهی فکر می‌کنند که موزه با آثار زنده است. اما من معتقدم که موزه‌دار، به‌تنهایی می‌تواند موزه را نجات دهد یک موزه‌دار می‌تواند طوری درباره آن مکان توضیح بدهد که بازدیدکننده شیفته‌اش شود یا اینکه برعکس، بازدیدکننده را چنان از آن مکان دور کند که دیگر او هیچ‌وقت به آنجا برنگردد.

طباطبایی در ادامه گفت که عوامل مختلفی می‌تواند در میزان خلاقیت موزه‌داران تأثیرگذار باشد مانند عوامل اقتصادی. اکنون راهنما یا موزه‌دار می‌گوید حقوق من کفایت نمی‌کند. اوائل سال ۸۲ مصوبه‌ای توسط سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسید که اعلام می‌کرد موزه‌داران به‌دلیل سختی کار ۱۷۵ ساعت اضافه‌کار دریافت کنند اما الان دیگر آن اضافه کار را به موزه‌داران نمی‌دهند. این اضافه‌کار یک انگیزه برای آن‌ها ایجاد می‌کرد.

رئیس ایکوم یکی از موزه‌هایی را که کاری به حمایت‌های دولتی و خصوصی ندارد، غار موزه وزیری در لواسان معرفی کرد و گفت:

وقتی فردی ببیند اگر خلاقیت داشته باشد یا نداشته باشد فرقی به حال کسی نمی‌کند و مدیرانش خلاقیت او را در موزه نمی‌بینند، عصبی و سرخورده می‌شود.

طباطبایی درباره اقدام ایکوم در قدردانی از خلاقیت موزه‌داران گفت:

همین طور است ما هرسال از موزه‌داران برتر تقدیر می‌کنیم اما نمی‌دانم چقدر موفق هستیم که این خلاقیت و تشویق در افراد دیده شود. من اکنون وارد مرحله برگزاری دوره‌های آموزشی شده‌ام و به سه موضوع فکر می‌کنم. یکی اینکه آموزش‌های مختلف در ایران درباره موزه‌داری برپا شود دوم اینکه  تهران دیدان محل آموزش منطقه‌ای شود و سوم اینکه سایت و محل برگزاری دوره‌های مختلف ایکوم را در ایران برگزار کنیم. مانند اجلاس ایکوپوم که در حضور خانم صدیقیانی عضو هیئت اجرایی ایکوپوم توافق شد که این اجلاس سپتامبر سال ۲۰۱۸  در ایران برگزار شود.

 

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها موزه

دیدگاه