نتیجه دیدار سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
نتیجه دیدار سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان

در پی دیدار سه جانبه روز دوشنبه حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و الهام علی اف روسای جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، نشست خبری وزیران امور خارجه سه کشور درباره نتایج این دیدار دوشنبه شب در باکو برگزار شد.

محمدجواد ظریف در این نشست خبری بعد از دیدار سه جانبه ایران،روسیه، جمهوری آذربایجان تصریح کرد:

دیدار آتی سران و وزیران امور خارجه سه کشور به ابتکار دکتر حسن روحانی در ایران برگزار خواهد شد.

المار محمدیاراف، وزیر امور خارجه آذربایجان نیز گفت:

در این دیدار سه جانبه، مسایل مربوط به تکمیل دالان حمل و نقل شمال - جنوب مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این دیدار به سه کشور این امکان را می‌دهد که در عرصه انرژی، حمل و نقل، گردشگری، کسب و کار، گمرک و حوزه‌های دیگر اقتصادی، همکاری‌های خود را توسعه دهند.

محمد یاراف با اشاره به بیانیه مشترک سران روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان، گفت که همان‌طوری که از این سند برمی‌آید مذاکرات سه‌جانبه در سطح وزیران آغاز شده است و به طور حتم برگزاری دیدارهای مختلف به توسعه هرچه بیشتر روابط سه کشور منجر می‌شود.

به گفته وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، در دیدار سران سه کشور، مذاکراتی درباره فروش نیروی برق نیز صورت گرفت.

وی بررسی راهکارهای حل مناقشه قره‌باغ کوهستانی را یکی از موضوعات مورد مذاکره در دیدار روسای جمهوری روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان اعلام کرد و گفت: همان‌طوری که در بیانیه مشترک سران منعکس شده است، مناقشات حل نشده موجب نگرانی می‌شود.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد، در بیانیه سران بر ضرورت توسعه هر چه بیشتر روابط سه کشور در همه حوزه‌ها تاکید شده است.

به گفته لاوروف، مذاکرات انجام گرفته از سوی روسای جمهوری روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان به نزدیکی هر چه بیشتر مواضع سه کشور کمک کرد.

وزیر امور خارجه روسیه افزود:

برنامه‌ریزی‌ شده است سال آینده دیدار مسوولان نهادهای مختلف سه کشور برای بررسی چگونگی اجرای پروژه‌های موردنظر، برگزار شود.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا
    برچسب‌ها

    دیدگاه