مرور تازه ترین مقاصد گردشگری ایده آل برای تابستان امسال

مریم اصلانی | چهار شنبه, ۲۳ تیر ۹۵ ساعت ۲۱:۳۰

این تابستان فرصت خوبی برای گشت و گذار و بازدید از زیبایی‌های کشورهای مختلف است. اما امسال تابستان رنگ و بویی متفاوت دارد، شماری از مقاصد گردشگری به تازگی درخشش بیشتری در این عرصه پیدا کرده و به انتخاب‌های خوب و مناسبی تبدیل شده‌اند. کشورهایی که یا به دلیل طبیعت بکر و فریبنده یا به دلیل میراث فرهنگی و تاریخی در مرکز توجه قرار گرفته‌اند.

تابستان از راه رسیده و همراه آن به موعد تعطیلات تابستانی رسیدیم، زمانی که گردشگران مشتاق، مشغول برنامه‌ریزی برای سفر و گشت و گذار و بازدید از زیباترین نقاط دیدنی گوشه و کنار جهان هستند.

تعطیلات تابستانی

در کنار کشورهایی که مدت‌هاست در شمار مقاصد گردشگری پرطرفدار و مورد توجه قرار داشته و هر ساله خیل عظیم بازدیدکنندگان را به سوی خود جذب می‌کنند، امسال شمار دیگری از کشورها نیز فرصت پیدا کرده‌اند تا فعالانه‌تر از قبل پا به این عرصه گذاشته و شرایط لازم را برای رونق صنعت گردشگری خود فراهم کنند.

تعطیلات تابستانی

این مقاصد گردشگری تازه که به ویژه مورد توجه عاشقان ماجراجویی و کشف ناشناخته‌ها قرار خواهند گرفت. کشورهایی که تا پیش از این به دلیل شرایط سیاسی، جنگ و درگیری و دیگر مشکلات موجود، فرصت ابراز وجود در صنعت توریسم را پیدا نکرده و نتوانسته‌اند آن گونه که باید و شاید، به خوبی از پتانسیل‌های خود در این زمینه بهره‌‌برداری کنند.

خوشبختانه کشور ما نیز در شمار این مقاصد جدید گردشگری است. کشوری که با توجه به پیشینه‌ی غنی تاریخی و فرهنگی، آثار باستانی و هنری و البته مناظر و چشم‌اندازهای تماشایی، جا داشت که رتبه‌ای به مراتب بالاتر را به خود اختصاص می‌داد، اما به هر روی فرصتی فراهم شده تا جهان بیش از پیش با جاذبه‌های متنوع ایران زمین آشنا شود.

جاذبه های گردشگری ایران

در کنار ایران، کشورهای دیگری نیز به تازگی درهای خود را به روی گردشگران خارجی گشوده و سعی کرده‌اند با استفاده از امکانات و امتیازات ویژه‌ی خود، نقشی پر رنگ‌تری در این عرصه ایفا و درآمد بیشتری را از صنعت توریسم و گردشگری نصیب خود کنند.

در ادامه همراه شما خوانندگان عزیز کجارو، شماری از تازه‌ترین مقاصد گردشگری جهان را مرور کرده و از نزدیک با برخی از ویژگی‌ها و امکانات خاص و منحصربه‌فرد آنها آشنا خواهیم شد. کشورهایی که شاید جایی در فهرست مقاصد گردشگری تابستان شما عزیزان را نیز به خود اختصاص دهند.

۱۰. تیمور شرقی (Timor- Leste)

تیمور شرقی

این کشور به تازگی استقلال خود را به دست آورده و درهای خود را برای ماجراجویی و گشت و گذار به روی بازدیدکنندگان خارجی گشوده است. شاید اکنون بهترین زمان برای یک تجربه‌ی فراموش نشدنی باشد. این کشور که در مجمع‌الجزایر اندونزی واقع شده است، با خطوط ساحلی دلفریب و چشم‌اندازهای جنگلی و سرسبزش به زیبایی هر چه تمام خودنمایی می‌کند.

تیمور شرقی

تیمور شرقی

جنگلی که خوشبختانه زیاد طعم دست‌اندازی‌های بشر را نچشیده و بکر و دست نخورده است. همچنین صخره‌های مرجانی این منطقه نیز دیدنی است که باعث شده این کشور به بهشتی رویایی برای غواصان و عاشقان دنیای زیر آب تبدیل شود.

تیمور شرقی


۹. ازبکستان

ازبکستان

این کشور مدت‌های طولانی در انزوا به سر می‌برد. علیرغم آشوب‌های سیاسی، امروزه این کشور به لطف زیبایی خیره‌کننده‌ی خود، به اغوای بازدیدکنندگان روی آورده است.

ازبکستان

ازبکستان

تاریخ و معماری باستانی این کشور که به نوعی بازتاب میراث اسلامی آن است، در کنار طبیعت زیبا و مجذوب کننده، برای گردشگران جایی برای شک و تردید باقی نمی‌گذارد. پس اگر قصد مسافرت به خارج از کشور را دارید، ازبکستان را هم در فهرست خود جای دهید.

ازبکستان


۸. گرجستان

گرجستان

ظاهرا این کشور بعد از درگیری‌های اخیر خود با روسیه، دوباره جان گرفته است. شهر باتومی (Batumi)، به ویژه جمعیت قابل توجهی از گردشگران را در خود جای داده است. شهری بندری واقع در کرانه‌ی دریای سیاه که اکنون با مجموعه‌ای قابل توجه از گردشگاه‌های تماشایی به مکانی ایده‌آل برای گشت و گذار، تفریح و لذت بردن از خطوط ساحلی مجذوب کننده تبدیل شده است.

گرجستان

گرجستان

با توجه به امتیازات فوق، به نظر می‌رسد روزهای روشنی در انتظار صنعت توریسم و گردشگری گرجستان است.

شهر باتومی در گرجستان


۷. لیتوانی

لیتوانی

کشورهای حوزه‌ی دریای بالتیک این روزها به یکی از مقاصد گردشگری پر توجه این منطقه مبدل شده است. ناحیه‌ای که به ویژه در تابستان از فریبندگی بیشتری برخوردار است، آن هم به دلیل حضور صدها دریاچه، طبیعت زیبا و البته گردشگاه‌های خوش آب و رنگی که با چشم‌انداز سرسبز جنگلی احاطه شده‌اند.

لیتوانی

لیتوانی

تعطیلاتی توأم با آرامش و درخشندگی در انتظار مسافرانی است که این تابستان به لیتوانی سفر خواهند کرد.

لیتوانی


۶. نیکاراگوئه

نیکاراگوئه

این کشور با درخشش نیلگون دریای کارائیب و خروش امواج اقیانوس اطلس احاطه شده است. گذراندن تعطیلات تابستانی در نیکاراگوئه مساوی است با تجربه‌ی حضور در بهشتی زمینی.

نیکاراگوئه

نیکاراگوئه

گردشگری در این کشور به ویژه در حوزه‌ی طبیعت‌گردی "Eco Tourism" جای دارد، علی‌الخصوص به لطف طیف گسترده‌ای از اقامتگاه‌های تماشایی و بی‌نظیر که تمام همّ و غمّ خود را به کار گرفته‌اند تا طبیعت بکر، شگفت‌انگیز و دست نخورده‌ی این کشور از هر گزندی مصون باشد.

نیکاراگوئه


۵. ایران

جاذبه های گردشگری ایران

ایران شاید بیش از هر چیز دیگری به پیشینه‌ی تاریخی و فرهنگی خود می‌بالد، غروری که چندان هم بی‌پایه و اساس نیست. به ویژه زمانی که بدانیم ۱۹ بنای تاریخی و ارزشمند این کشور، در فهرست میراث جهانی یونسکو جای دارند.

جاذبه های گردشگری ایران

بناهایی همچون آثار به جا مانده پرسپولس، کاخ گلستان و شهر اصفهان و معماری باشکوه و کاشی‌کاری‌های دلفریبش، تنها بخشی از جاذبه‌های گردشگری مجذوب‌کننده‌ی این کشور هستند.

جاذبه های گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری ایران

در کنار این امتیازات ویژه و منحصربه‌فرد، خوشبختانه با توجه به سیاست‌های جدید و گشایش‌هایی که اخیرا محقق شده، درهای این کشور بیش از پیش به روی گردشگران خارجی گشوده شده است.

جاذبه های گردشگری ایران


۴. آلبانی

آلبانی

آلبانی که در سواحل دریای آدریاتیک جا خوش کرده است، به ویژه با گذشت زمان بیش از پیش مورد توجه عاشقان سواحل ماسه‌ای قرار می‌گیرد. آب گرم نیلگون، سواحل باشکوه و اقامتگاه‌های رویایی، تابستانی شاد و سراسر از آرامش را به مسافران نوید می‌دهند.

آلبانی

آلبانی

به علاوه این کشور مهد شماری از خرابه‌های باستانی متعلق به عصر یونان و روم باستان (Greco- Roman) است که آن را از بُعد تاریخی و معماری نیز در مرکز توجه قرار داده است.

معماری سبک گرکو- رومن در آلبانی


۳. نپال

نپال

نپال از دیر باز به دلیل آنکه منزلگاه رشته کوه هیمالیا و بلندترین قلّه‌ی جهان "اورست" است، بهشت عاشقان کوهنوردی بوده و هست، اما زلزله‌ای که در این کشور روی داد، هم بسیاری از آثار باستانی آن را تخریب کرد و هم کشته‌های بسیاری برجای گذاشت، امری که ناخودآگاه صنعت توریسم این کشور را در معرض خطری جدی قرار داد.

نپال

نپال

اما به لطف اراده‌ی قوی مردمانی سخت‌کوش، چرخ‌های صنعت گردشگری این کشور همچنان در چرخشند. ماجراجویان نترس همچون گذشته و چه بسی گرم‌تر از پیش، مورد استقبال ساکنان این سرزمین کوهستانی قرار می‌گیرند و این گونه به نظر می‌رسد، نپال با قدرت راه خود را به سمت ترمیم و بازسازی ادامه می‌دهد.

نپال

نپال


۲. ارمنستان

ارمنستان

این کشور که در جنوب کوهستان قفقاز واقع شده، این روزها با طبیعتی چشم‌نواز و معماری تاریخی‌اش مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. قلعه‌های باستانی و کلیساهایی که بر فراز کوهستان‌ها بر پا شده‌اند، از جمله دلایل این توجه هستند. جایی که در میان سازه‌ای باستانی ایستاده و به منظره‌ای شگفت‌انگیز می‌نگرید. چشم‌اندازی رو به دره‌ای سرسبز که پایین پای شما گسترده شده است. منظره‌ای که به این راحتی از ذهن و خاطر بازدیدکنندگان پاک نمی‌شود.

ارمنستان

این بناهای قدیمی، مدت‌های مدیدی است که در سکوت سنگین کوهستان گوش به نوای جنگل‌ها سپرده و اسرار بسیاری را در میان سینه‌ی سخت و سنگی‌شان پنهان کرده‌اند.

ارمنستان


۱. ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه

 تا پیش از اتفاقات اخیر، این کشور شاهد رشد و درخششی باورنکردنی در زمینه‌ی صنعت توریسم و گردشگری بود. امری که چندان نیز تعجب برانگیز نیست، مخصوصا با توجه به این نکته که این کشور در تلاقی دنیای شرق و غرب واقع شده و مظاهری از هر دو فرهنگ و تاریخ را به نمایش گذاشته است.

جاذبه های گردشگری ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه

از سوی دیگر حجم قابل توجه تفریحات و دیدنی‌های این کشور است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت؛ از شنا در اعماق آبی درخشان دریا در آنتالیا گرفته تا بالن‌سواری برفراز جایگاه "دودکش‌های پریان" (Fairy Chimneys) در "کاپادوکیه" و همچنین پاراگلایدینگ در ناحیه‌ی "اولودنیز" (Oludeniz).

جاذبه های گردشگری ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه

هر چند این تنها بخشی از جذابیت‌های غیر قابل انکار این کشور است. متأسفانه با توجه به حملات تروریستی ماه‌های اخیر از یک سو و تیرگی روابط بین ترکیه و روسیه از سوی دیگر، شاهد کم فروغ‌تر شدن رونق گردشگری این کشور بودیم. اما ظاهرا با توجه به اقدامات اخیر این کشور از جمله برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با روسیه، باز هم ترکیه برای جلب گردشگران خارجی بیشتر و باز پس‌گیری جایگاه پیشین خود خیز برداشته است.

جاذبه های گردشگری ترکیه

در اینجا معرفی تازه‌ترین مقاصد گردشگری تابستان امسال به پایان رسید. فهرست ما تا چه اندازه توجه شما را به خود جلب کرد؟ اگر قصد مسافرت به خارج از کشور را دارید، کدام یک از این کشورها را به‌عنوان مقصد خود انتخاب خواهید کرد؟ و در نهایت به نظر شما چگونه ایران می‌تواند جایگاه بهتری را در صنعت توریسم به خود اختصاص داده و شاهد رونق بیشتر این حوزه باشد. نظرات خود را با ما نیز در میان بگذارید.

دیدگاه  

    تبلیغات