کشف عکس های از کاشفان ۱۰۰ سال پیش قطب جنوب

تیم  کجارو
یکشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
کشف عکس های از کاشفان ۱۰۰ سال پیش قطب جنوب

در سال ۲۰۱۳ طرفداران حفظ محیط‌زیست در قطب جنوب، جعبه‌ای حاوی نگاتیو‌های صد ساله‌ای در دل یخ‌ها پیدا کردند که داستان یکی از بدفرجام‌ترین مأموریت‌های اکتشافی قطب جنوب را بازگو می‌کرد؛ داستان گروه Ross Sea. با آنکه نگاتوی‌ها کاملا یخ زده بودند، این گروه موفق شدند، ۲۲ مورد از تصاویر را بازیابی کنند، این تصاویر آنچه پیش از این در مورد این تراژدی دیده نشده بود، به خوبی بازگو می‌کردند.

 بنا بر گزارشی که اکنون منتشر شده است – توسط تیمی از کاوشگران قطب جنوب که زیر نظر اتحادیه هریتیج قطب جنوب نیوزلند فعالیت می‌کنند – این عکس‌ها توسط یکی از اعضای گروه Ross Sea گرفته شده که با «ارنست شاکلتون» در مأموریت بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ همکاری می‌کرده است.

 برای آنکه اهمیت واقعی این تصاویر را دریابید، باید داستان رویدادهای ناخوشایند و بد فرجامی که برای شاکلتون و گروهش در تلاش برای تسلط بر یکی از غیر قابل سکونت‌ترین نقاط زمین رخ داده را بدانید.

قطب

گروه Ross Sea Party در واقع هیأت اعزامی Imperial Trans-Antarctic از سوی «سر ارنست شاکلتون» در میانه سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۷ است که مأموریت آن ارسال برخی کالا‌ها از Great Ice Barrier در Ross Sea به سوی Beardmore Glacier بوده است. مسیر این هیأت راهی بود که قبلا توسط کاوشگران قطب جنوب طی شده بود؛ مأموریتی که در ‌‌نهایت نافرجام بود.

 داستان از ماه سپتامبر سال ۱۹۱۴ آغاز می‌شود؛ وقتی شاکلتون و گروه وی تلاش کردند، از قطب جنوب گذشته و یکی از مأموریت‌هایی که پیش از آن هیچ کس به آن اقدام نکرده بود را به فرجام برسانند.

 نقشه این بود که یک گروه به سرپرستی شاکلتون از جرجیای جنوبی وارد قاره قطب جنوب شود و الباقی گروه – گروه Ross Sea – از راه دیگری که از سوی استرالیا پیموده می‌شد، آذوقه و امکانات را به آن‌ها برسانند. قرار بود این دو دسته در ‌‌نهایت در مرکز قطب جنوب به یکدیگر برسند؛ اتفاقی که هیچ‌گاه رخ نداد.

در زیر یکی از تصاویر بازیابی شده از نگاتیو‌های مربوط به این گروه را که حدود صد سال پیش ضبط شده و تا کنون یخ زده بودند، می‌بینید.

عکس‌هایی ۱۰۰ ساله که از دل یخ‌های قطب جنوب زنده شد / اسناد یخ زده یک تراژدی بزرگ تاریخی

قطب

اما چه اتفاقی برای این گروه رخ داد؟ در ژانویه ۱۹۱۵ شاکلتون که با کشتی خود به نام Endurance رو به سوی قطب جنوب داشت، به آب‌های یخ زده و کوه‌های یخ می‌رسد و مجبور می‌شود تا حد ممکن سرعت خود را کاهش دهد. این کشتی در ‌‌نهایت و در پی توقف بزرگی در یک نقطه بعد از ۹ روز، چنان از سوی یخ‌ها تحت فشار قرار می‌گیرد که شاکلتون در ‌‌نهایت دستور به‌‌ رها کردن آن  داده و گروه خود را مجبور به پیاده روی بر روی یخ‌ها می‌کند.

 پس از سه روز طی مسافت روی یخ‌ها و در حالی که این گروه تنها موفق به طی ۲.۴ کیلومتر در هر روز شده بود، کشتی آن‌ها به اعماق سرد آب‌های قطبی کشیده می‌شود. در ژانویه ۱۹۱۶ در ‌‌نهایت گروه شاکلتون مجبور به توقف پیاده روی و ایجاد یک پناهگاه به نام Patience Camp می‌شوند.

 اما با یک توفان بزرگ مواجه می‌شوند و در ماه مارس در حالی که ذخیره آذوقه آن‌ها تقریبا تمام شده بود، شاکلتون دستور می‌دهد تا هر ۶۹ سگ قطبی که همراه آن‌ها بود را کشته و برای تغذیه افراد گروه استفاده کنند.

 در ماه آوریل‌‌ همان سال این گروه موفق می‌شود با استفاده از سه قایق نجات خود را به جزیره Elephant رسانده و در ‌‌نهایت چند هفته بعد در سواحل جرجیای جنوبی پهلو بگیرد تا یک ماجراجویی ۲۲ ماهه به کل با شکست مواجه شود.

 اما در حالی که این دسته با این مشکلات مواجه شده بودند، دسته دیگر یا‌‌ همان گروه Ross Sea در آن سوی قطب جنوب مشغول آن بودند که مسیر‌های آذوقه رسانی برای گروه شاکلتون را هموار کنند، ولی همانند گروه شاکلتون مأموریت آن‌ها نیز به دلیل بدی آب و هوا و اتفاقات ناگوار پی در پی با مشکلات مواجه شده بود و آن‌ها نیز در قطب جنوب زمین‌گیر شده بودند.

قطب

اما این گروه بر خلاف گروه شاکلتون موفق شده بود، مأموریت خود را کامل کند؛ هرچند تعدادی از افراد گروه کشته و کشتی آن‌ها نیز غرق شده بود. تراژدی بزرگ ماجرا این است که باقی مانده این گروه بعد از تکمیل مأموریت خود، همگی جان خود را از دست دادند زیرا شاکلتون و آذوقه‌های همراه وی هیچ‌گاه از آن سوی قاره قطب جنوب به آن‌ها نرسید.

تصاویر زیر مربوط به دسته Ross Sea است و نگاتیو‌های آن در پناهگاه کاپیتان «رابرت فالکون اسکات» یافته شده که در سال ۱۹۱۲ در قطب جنوب پناهگاه زده بود. این‌ها تنها اسناد و شواهد متقنی است که به ما نشان می‌دهد، در آن روزهای سخت گروه Ross Sea در چه وضعیتی بوده‌اند؛ شواهدی که اکنون برای تاریخ نویسان و کاشفان قطب جنوب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مطالب مرتبط:

    منبع tabnak
    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات