آتش سوزی هواپیمای خط هوایی سنگاپور به هنگام فرود اضطراری

حمیده خادم زاده | دوشنبه, ۷ تیر ۹۵ ساعت ۱۹:۲۲

صبح دوشنبه‌ی امروز، هواپیمایی از خطوط هوایی سنگاپور به مقصد میلان ایتالیا دچار مشکل فنی شد و به همین دلیل پس از دو ساعت پرواز مجبور به بازگشت به فرودگاه چانگی سنگاپور شد. موتور و بال راست این هواپیما در هنگام فرود آتش گرفت. در ادامه‌ی جزئیات این حادثه با کجارو همراه باشید.

هواپیمایی حامل ۲۴۱ سرنشین به هنگام فرود اضطراری در فرودگاه چانگی سنگاپور گرفتار آتش‌سوزی شد.

یکی از مسافران پرواز شماره SQ368 که از فرودگاه چانگی به مقصد میلان پرواز می‌کرد می‌گوید که هواپیما به ظاهر فرود اضطراری آرام و بدون مشکلی داشت اما چند ثانیه نگذشته بود که موتور و بال سمت راست آن شروع به آتش گرفتن کرد.

خوشبختانه هیچ کس در این هواپیمای بوئینگ 777-300ER آسیب ندید، با این حال ۲۲۲ مسافر به همراه ۱۹ خدمه‌ی پرواز دقایقی را منتظر بودند تا سرویس‌های امداد از راه برسند و آتش هواپیما را با آب و کف مهار کنند.

فرود اضطراری

"لی بی" یکی از مسافران این پرواز در صفحه‌ی فیسبوک خود نوشته است: " این ۵ دقیقه انتظار واقعا دردناک بود. همه‌ی ما منتظر بودیم تا نیروهای آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش حاضر شوند. آن‌ها سرانجام توانستند که با آب و کف آتش را خاموش کنند. با مرگ فاصله‌ی چندانی نداشتیم."

او در کامنت‌های مربوط به ویدیویی ۴۹ ثانیه‌ای از این آتش‌سوزی این هواپیما نوشته است: " من فقط به فکر فرار بودم. صحنه‌ی آتش‌سوزی واقعا وحشتناک بود و حالا خدا رو شکر می‌کنم که زنده هستم و می‌توانم دوباره دو فرزندم را در آغوش بگیرم."

ساعت ۶:۵۰ صبح بود که این هواپیما پس از دو ساعت پرواز به دلیل نقص فنی مجبور به بازگشت شد.

در بیانیه ای از طرف خطوط هواپیمای سنگاپور اعلام شده است که این نقص مربوط به اخطار روغن موتور هواپیما بوده است.

این بیانیه افزود:

مسافران از طریق پله‌های هواپیما پیاده شده و با اتوبوس به ساختمان ترمینال منتقل شدند. این مسافران با پرواز دیگری این فرودگاه را به مقصد میلان ترک خواهند کرد.

در حال حاضر مقامات خطوط هواپیمایی سنگاپور آمادگی خود را اعلام کرده‌اند که با گروه تحقیقات وارد همکاری کامل خواهند شد.

مسافر دیگری، به نام چوان، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت: "هیچ کس دستپاچه نشده بود اما آن ۵ دقیقه انتظار واقعا ترسناک بود."

او در ادامه گفت:

آتش‌نشان‌ها به ما اطمینان خاطر دادند که شرایط امن است و می‌توانیم از طریق پله‌ها از هواپیما خارج شویم و حتی بار و وسایل خود را برداریم.در مسیر رفتن به داخل اتوبوس تازه به معنای فرار از مرگ پی بردیم.

"مامتا جین" که شوهرش مسافر این پرواز بود در گفتگو با Channel News Asia گفته است: "در هنگام فرود هواپیما بال راست منفجر شد و شروع به آتش‌سوزی کرد."

او افزود:

خلبان در طول پرواز به مسافران اعلام کرد که به علت مشکل یکی از موتورها فرود اضطراری خواهند داشت. هنگام فرود همه‌ی افراد حاضر در هواپیما می‌توانستند شعله‌های ناشی از این حریق را ببینند.

ویدیویی ار دود مواج این آتش‌سوزی توسط یکی از شاهدان حاضر در فرودگاه در توییتر قرار داده شده است. پس از خاموش شدن آتش، تصاویری از بال سوخته‌ی این هواپیما هم منتشر شده است.

خطوط هواپیمایی سنگاپور تا به حال یک حادثه‌ی منجر به مرگ داشته اند و آن مربوط به هواپیمایی در سال ۲۰۰۰ بود که قصد داشت از سنگاپور به سمت لس آنجلس پرواز کند و در مسیر اشتباه شروع به پرواز کرد و طی گردبادی در تایوان دچار سانحه شد و ۸۳ نفر از ۱۷۹ سرنشین آن کشته شدند.

مطالب مرتبط:

    منبع theguardian

    دیدگاه