سیستم آبرسانی نوش آباد به موزه آب تبدیل شد

سیستم آبرسانی نوش آباد به موزه آب تبدیل شد

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۲۷ خرداد ۹۵ ساعت ۱۹:۱۵

سیستم آبرسانی شهر زیرزمینی نوش‌آباد به موزه‌ی آب تبدیل شد.

شهر زیرزمینی نوش‌آباد با بیش از ۱۵۰۰ سال قدمت، اثری منحصر به فرد است که در عمق حدود ۱۴ متری زیرزمین واقع شده و تا ۱۸ متر هم ادامه دارد. این شهر مخفی که به «اویی» نیز معروف است، یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری نوش‌آباد است.

«زهرا ساروخانی»، مدیر پایگاه تاریخی نوش‌آباد با بیان اینکه از سال گذشته فعالیت‌های اداری و مطالعاتی برای تبدیل شهر زیرزمینی به سایت موزه فراهم شده است، گفت:

سال گذشته طرح تبدیل شهر زیرزمینی نوش‌آباد به سایت موزه به تصویب رسید و بخشی از اعتبارات پایگاه نیز به مطالعه و طراحی مجموعه‌ی شهرزیرزمینی به سایت موزه اختصاص یافت و سه ورودی مربوط به این شهر زیرزمینی تاریخی توسط مشاور مورد طراحی و احیا قرار گرفت.

او گفت که امسال نیز پس از کاوش‌های باستان‌شناسی، دو حوض‌خانه در شهر زیرزمینی نوش‌آباد کشف شد و بلافاصله با استفاده از اعتبارات سایت موزه، کمک مالی شهرداری و اهالی محل مورد مرمت قرار گرفت.

به گفته‌ی ساروخانی، امسال قرار است این دو حوض‌خانه تبدیل به بخش آموزشی شهر زیرزمینی نوش‌آباد شود.

مدیر پایگاه تاریخی نوش‌آباد همچنین به مجموعه پاباب‌های کشف‌شده در سال 93 اشاره کرد و افزود که در کاوش‌های باستان‌شناسی سال ۹۳ مجموعه پایاب‌هایی به دست آمد که امسال یکی از این پایاب‌ها مورد مرمت و احیا قرار گرفت، اما به دلیل تعدد پایاب‌های منطقه‌ی نوش‌آباد و همچنین مسیر قنات‌هایی که از دل شهر زیرزمینی نوش‌آباد می‌گذرد، در تلاش هستیم که در آینده نزدیک سیستم آبرسانی زیر شهر تاریخی نوش‌آباد به سایت موزه‌ی آب تبدیل شود.

منبع ایسنا
برچسب‌ها تاریخی موزه آب

دیدگاه  

    تبلیغات