پل میان گذر دریاچه پونچاترین، آمریکا

حمیده کریمی | سه شنبه, ۳ فروردین ۹۵ ساعت ۱۰:۰۰

اگر به فهرست طولانی‌ترین پل‌های جهان نگاه کنید، جایگاه‌های بالاتر این فهرست را در اختیار کشورهای آسیایی، به خصوص چین، می‌بینید، اما یکی از این پل‌ها در آمریکا قرار دارد. با کجارو همراه باشید تا با طولانی‌ترین پل جهان در آمریکا آشنا شوید.

کشور چین حدود ۶۰درصد سیمان جهان را تولید و مصرف می‌کند. برای درک بهتر این مطلب، بهتر است آمارها را مقایسه کنیم. بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ میزان مصرف سیمان در چین ۵۰درصد بیشتر از ایالات متحده‌ آمریکا در تمام قرن بیستم است.

در چند سال اخیر، کشور چین مرزهای ساخت و ساز پل‌ها را با ساخت پل‌های رکوردشکن، جابه‌جا کرده و رقیبان خارجی را پشت سر گذاشته است. به عنوان مثال، طولانی‌ترین پل جهان در استان جیانگسوی (Jiangsu) چین واقع شده است و ۱۶۴ کیلومتر طول دارد.

در میان ده جایگاه اول فهرست طولانی‌ترین پل‌های جهان، تنها دو مورد خارج از آسیا قرار دارند. این دو پل متعلق به آمریکا هستند، کشوری که به خاطر مهندسی و امکانات فنی‌اش در تمام دنیا شناخته شده است.

یکی از این پل‌ها، پل میان‌گذر دریاچه‌ پونچاترین (pontchartrain) است که از میان دریاچه عبور کرده و در جنوب شرقی لوئیزیانا قرار دارد.

پل پونچاترین

تصویر ماهواره‌ای از دریاچه‌ پونچاترین و پل میان‌گذر که آن را به دو قسمت تقسیم کرده است.

میان‌گذر دریاچه‌ پونچاترین از دو پل موازی تشکیل شده که هر کدام بیش از ۳۸ کیلومتر طول دارند. یکی از آنها در سال ۱۹۵۶ تکمیل شده و دیگری که کمی عریض‌تر است، در سال ۱۹۶۹ به پایان رسیده است. از آن سال، این پل لقب طولانی‌ترین پل روی آب جهان را یدک می‌کشد. در سال ۲۰۱۱ پل جدیدی روی خلیج جیاوژو (Jiaozhou) در چین ساخته شد و این عنوان را تصاحب کرد.

ساخت پل میان‌گذر دریاچه‌ پونچاترین، نه فقط به خاطر طولانی بودنش، بلکه به دلیل استفاده از تکنیک‌های خلاقانه در ساخت آن دستاورد بزرگی در مهندسی راه و ساختمان به شمار می‌رفت.

تا پیش از ساخت این پل، استاندارد ساخت پل استفاده از ستون‌های بتنی توخالی یا دایره‌ای با قطر ۲۴ اینچ یا کمتر بود. این میان‌گذر اولین پلی است که با شمع‌های پیش‌ساخته‌ بتنی ستونی با قطر ۵۴ اینچ ساخته شده است. ستون‌هایی که بزرگ‌تر و مستحکم‌تر از حالت عادی بودند. چنین استحکامی باعث استفاده از تعداد کمتری از آنها و در نتیجه کاهش هزینه‌های ساخت پل شد.

شیوه‌ ساخت پل نیز در زمان خود منحصر به‌ فرد بود. در ساخت این پل میان‌گذر برای اولین بار از تکنیک‌های خط مونتاژ و تولید انبوه در ساخت و مونتاژ پل استفاده شده است. اجزاء تشکیل‌دهنده‌ پل در یک کارخانه‌ مدرن تولید بتن در ساحل این دریاچه در شهر مندویل (Mandeville) ساخته و سپس با کمک شناورهایی به محل ساخت پل منتقل شدند. تا پیش از این، اجزای ساخت پل‌ها در محل ساخت، قالب‌ریزی می‌شدند.

پل پونچاترین

مقایسه‌ای بین پل خلیج جیاوژو و میان‌گذر دریاچه‌ پونچاترین

با به چالش کشیده شدن رکورد این پل از طرف یک پل در کشوری دیگر، سازندگان آن درصدد بررسی ادعای سازندگان پل جدید در چین برآمدند و به نتیجه‌ مهمی رسیدند.

پل ۳.۲ میلیارد دلاری خلیج جیاوژو در شهر چینگ‌دائو (Qingdao) حدود ۴۱.۵ کیلومتر طول دارد که سه کیلومتر بیشتر از پل میان‌گذر است، اما سازندگان میان‌گذر معتقدند مقداری از این طول به خاطر حالت قوسی پل چینی است و مسافت این پل روی آب تنها ۲۵ کیلومتر است.

رکوردهای جهانی گینس که جایگاه دوم را به پل میان‌گذر داده بود به این نتیجه رسید که در این شرایط بهترین کار ایجاد دسته‌بندی جدیدی برای پل‌ها است. اکنون پل دریاچه‌ پونچاترین طولانی‌ترین پل پیوسته‌ جهان و پل خلیج جیاوژو طولانی‌ترین پل منحنی جهان است.

سازندگان پل میان‌گذر پس از بازگشت به جایگاه سابق خود کمی خیالشان راحت شد، اما باز هم ناراضی بودند. کارلتون دوفرچ (Carlton Dufrechou)، مدیر این پروژه، اعلام کرد که این پل باز هم می‌تواند مسافت مجموع پل جیاوژو را به چالش بکشد.

دوفرچ برای گینس این‌گونه توضیح می‌دهد:

" پل جیاوژو خمیده است و سه راه ورود و خروج دارد. مجموع این سه شاخه‌ پل در محاسبه‌ مجموع طول آن در نظر گرفته شده و به ۲۶.۴ مایل رسیده است. پل میان‌گذر از دو پل ۲۴ مایلی تشکیل شده و در نهایت ۴۸ مایل است. بلندترین فاصله‌ مستقیم از یک نقطه به نقطه‌ دیگر در پل جیاوژو ۱۶ مایل است، در صورتی که در مورد پل میان‌گذر این مقدار به ۲۴ مایل می‌رسد".

مقاله مرتبط:

با این وجود، عنوان طولانی‌ترین پل جهان تنها تا چند سال آینده به پل میان‌گذر تعلق خواهد داشت. پل جیاوژو نیز پس از افتتاح پل هنگ‌کنک- جوهای- ماکائو (Hong Kong–Zhuhai–Macau)، احتمالا در سال ۲۰۱۷ یا نهایتا تا سال ۲۰۲۰، عنوان خود را از دست خواهد داد. پل جدید که هنگ کنگ، ماکائو و جوهای را به هم متصل می‌کند در مجموع ۵۰ کیلومتر طول خواهد داشت. البته عنوان طولانی‌ترین پل جهان در اختیار کشور چین باقی خواهد ماند.

پل پونچاترین

پل پونچاترین

پل پونچاترین

پل پونچاترین

میان‌گذر دریاچه‌ پونچاترین

پل پونچاترین

تصویر ماهواره‌ای از پل خلیج جیاوژو

پل پونچاترین

پل پونچاترین

پل پونچاترین

منبع: 

دیدگاه  

    تبلیغات