۱۲ نکته کاربردی برای خانم هایی که تنها سفر می‌کنند

محمد میرافشاری | شنبه, ۱۷ بهمن ۹۴ ساعت ۲۲:۱۵

گاهی ممکن است تنها سفر کنید. نکته مثبت تنها سفر کردن این است که تصمیم‌گیرنده نهایی خودتان هستید، اما این تنهایی می‌تواند خطرها و هزینه‌های سفر را افزایش دهد. اگر خانم هستید و قصد دارید به تنهایی سفر کنید، با این مقاله کجارو همراه باشید تا با روش‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش خطرهای احتمالی بیشتر آشنا شوید.

 درست مانند بیشتر کسانی که در کشوری با آب‌وهوای ۴ فصل زندگی می‌کنند، من نیز همه فصول را به جز زمستان دوست دارم. پس از زمستان سرد و وحشتناک ۲۰۱۵، نیاز داشتم تا به خودم این اطمینان را بدهم که در طول زمستان سال ۲۰۱۶ حداقل یک‌بار سفری به منطقه‌ای با آب‌وهوای گرم خواهم داشت (با توجه به اینکه در تقویم میلادی سال جدید با زمستان شروع می‌شود). بعد از این­که یکی از دوستان درباره سفرش به شبه جزیره «یوکاتان مکزیک» (Mexico's Yucatan Peninsula) صحبت کرد، نظرم نسبت به سفر کردن به این شبه‌جزیره جلب شد، اما هیچ‌کدام از دوستانم که پایه همیشگی سفرهای من بودند، زمان یا پول کافی برای این کار را نداشتند.

مصمم شده بودم که مقصد بعدی من باید گرم باشد و این انتخاب اول و آخر من بود، برای همین تصمیم گرفتم به تنهایی به «پلایا دل کارمن» (Playa del Carmen) سفر کنم. تا قبل از این به خاطر سفر کاری تنها سفر کرده بودم، اما هیچ‌وقت برای تعطیلات، تنهایی سفر نرفته بودم، همین‌طور هم من از سفر تنهایی خوشم نمی‌آید و بیشتر ترجیح می‌دهم لذت سفر را با چند همسفر خوب به اشتراک بگذارم اما بعد از این­که به این تعطیلات انفرادی رفتم، خیلی هم عالی از آب درآمد و به نوعی طرفدار این نوع سفرها شدم. بهترین نکته این سفرها این است که هر کاری را هر زمانی که می‌خواهید و مهم‌تر اینکه بدون هماهنگی با شخص دیگری می‌توانید انجام دهید. اگر با دقت برنامه‌ریزی کرده باشید، می‌توانید در صرف هزینه‌ها پس‌انداز کنید، کارهای جالب و هیجان‌انگیز زیادی انجام دهید و در طول سفر در امان بمانید؛ اما به عنوان یک خانم که به تنهایی سفر رفته است، باید نکات زیر را به شما گوشزد کنم تا سفری بیش از پیش ایمن داشته باشید و از خطرات احتمالی در امان بمانید. شاید شما هم تا پیش از این مانند من به خاطر خطراتی که برای یک خانم ممکن است وجود داشته باشد از تنها سفر رفتن صرف‌نظر می‌کردید، اما با رعایت این نکات حداقل مطمئن باشید احتمال وقوع خطر در کمترین حالت ممکن خواهد بود.

۱. اگر چیزی به شما احساس امنیت می‌دهد از خرج کردن پول بیشتر بابت آن کم نگذارید. بعد از رزرو  پروا،  بودجه‌ای که برای محل اقامت کنار گذاشته بودم، محدود بود. زمانی که شروع به جستجو برای پیدا کردن بهترین گزینه اقامتی کردم، این موضوع برایم روشن شد که اگر می‌خواستم جایی اقامت داشته باشم که هم کنار ساحل باشد، هم من را از لحاظ کیفیت خدمات راضی نگه دارد و مهم‌تر اینکه در محله و خیابان کاملاً امنی قرار داشته باشد، می‌بایست بیش از آن چیزی که برای اقامت خود کنار گذاشته بودم، هزینه می‌کردم. برای جبران این کسری بودجه با رعایت روش‌های صرفه‌جویی مثل خرید نکردن برای یک یا ۲ ماه توانستم این مشکل را برطرف کنم و پول لازم برای اقامت خودم را افزایش دهم. هرچند خرید نکردن بسیار سخت است، اما احساس امنیت قطعاً ارزش بیشتری داشت و حس رضایت بیشتری نسبت به خریدن چند دست لباس نو و پوشیدنش به من داد.

تنها سفر کردن

۲. اگر مجبور به این نخواهید شد که برای سفرتان زیر دین کسی بروید پس احساس بدی درباره خرج کردن پول نداشته باشید. سفر کردن آن‌ هم به تنهایی گران‌تر از حالت عادی و با چند همسفر تمام خواهد شد چون بزرگ‌ترین هزینه‌های یک سفر هزینه‌های مربوط به اقامت و وسیله نقلیه داخل و خارج از شهری خواهد بود که وقتی تنهایی سفر می‌روید، باید تمام پول آن را خودتان بپردازید؛ اما اگر شما واقعاً توانایی مالی برای کرایه کردن یک اتاق در هتلی خوب و سایر خدمات جانبی هتل را دارید و یا به هر روشی مثل کمتر خرج کردن در شهر خود می‌توانید این مبلغ را ذخیره کنید، حتماً این کار را انجام دهید. به طور حتم در پایان سفر شما خوشحال‌تر خواهید بود، چون هر کارهای که می‌خواستید را انجام داده‌اید، هر کجا می‌خواستید رفته‌اید و حتی از جاهایی که به نظرتان جذاب نیامده بود، دوری کرده‌اید. این بزرگ‌ترین نکته مثبت تنهایی سفر کردن است، برای رفتن به جایی یا انجام کاری تصمیم‌گیرنده اول و آخر خودتان خواهید بود.

تنها سفر کردن

۳. گزینه‌های موجود برای حمل‌ونقل را با دقت بیشتری بررسی کنید. خدمات جانبی وب‌سایت گوگل مانند «گوگل مپ» و «گوگل ارث» بهترین مسیر برای رفتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر را به شما پیشنهاد خواهند داد. در انتخاب وسیله نقلیه شما باید نکات بسیاری از جمله فاصله مکان موردنظر با محل اقامت خودتان را در نظر بگیرید. نحوه دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند مترو و اتوبوس، ارزان‌تر و امن‌تر است. انواع وسیله نقلیه و نحوه دسترسی به وسیله حمل‌ونقل اختصاصی مثل تاکسی دربستی را لحاظ کنید. هرچند که برای عده‌ای، انتخاب تاکسی دربستی راحت‌ترین گزینه است اما فراموش نکنید به عنوان یک خانم که به تنهایی سفر رفته، استفاده از وسایل نقلیه عمومی هم ارزان‌تر و هم امن‌تر خواهد بود. به جز نرم‌افزاری‌های موجود، شما می‌توانید با هتل محل اقامت خود نیز مشورت کنید، بسیاری از هتل‌ها، پیشنهادهای قابل‌توجه با نرخ پایین‌تر نسبت به حالت عادی را به شما پیشنهاد می‌دهند. در خصوص انتقال از فرودگاه تا هتل هم برخی از آن‌ها این کار را به صورت رایگان برای شما انجام می‌دهند. دقت کنید که استفاده صحیح از وسیله نقلیه باعث می‌شود شما در زمان مناسب به محل موردنظر برسید پس سعی کنید فرصت لذت بردن از صحنه طلوع آفتاب در یک ساحل زیبا را به خاطر نبود تاکسی از دست ندهید.

تنها سفر کردن

 ۴. درباره همه چیز با وسواس زیادی تحقیق کنید. در مرورگر اینترنت خود تعداد زیادی صفحه باز کنید تا امکان مقایسه اطلاعات مندرج در آن‌ها را با یکدیگر داشته باشید. نکته مهم در این است که جستجوهای خود را در «پنجره‌های ناشناس» (An incognito window in Chrome) انجام دهید چون این پنجره‌ها، جستجوهای شما را ذخیره نمی‌کند، بنابراین خطوط هواپیمایی یا هتل‌ها تاریخ و هدف شما از جستجو را نخواهند فهمید تا قیمت اقلام و خدمات مورد تقاضای بیشتر خود را بالاتر ببرند. یک گزینه مناسب دیگر هم استفاده از وب‌سایت «تریپ ادوایزر» (TripAdvisor) است، این وب‌سایت بهترین دوست شما برای یافتن بهترین و به صرفه‌ترین محل اقامت خواهد بود. وب‌سایت‌های دیگری که کار رزرو هتل را انجام می‌دهند، هرگز به شما نخواهند گفت که اتاق موردنظر شما رو به منظره‌ای زیبا خواهد بود یا رو به باشگاه ورزشی هتل، اما شما با داشتن یک حساب کاربری این فرصت را به دست خواهید آورد تا تمام نظرات کاربرانی را که در این هتل‌ها اقامت داشته‌اند، بخوانید و در نهایت بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید، اما به شما توصیه می‌کنم برای مقایسه قیمت‌ها به حساب کاربری خود وارد نشوید و به عنوان میهمان وب‌سایت این کار را انجام دهید. از زمانی که هتلی را بررسی می‌کنید تا زمانی که به زمان تعطیلات خود نزدیک‌تر می‌شوید، به کار بررسی نرخ قیمت آن ادامه دهید. چون اگر درزمان موردنظر شما، هتل انتخاب شده تعداد زیادی اتاق خالی داشته باشد، ممکن است قیمت‌های خود را کاهش دهد و شما می‌توانید با قیمت پایین‌تری رزرو خود را انجام دهید، پس همیشه صبور باشید. من این کار را به‌ صورت آنلاین یک هفته قبل از اینکه به مقصد خودم بروم، انجام دادم و توانستم قیمتی حدود ۶۰ دلار (حدود ۱۴۴ هزار تومان) در هر شب برای یک اتاق، پس‌انداز کنم و این باعث شد پول کافی برای رفتن به مکان‌های مختلف و تفریحات جذاب را در جزیره مقصد خود داشته باشم.

تنها سفر کردن

 ۵. بار کمتری را با خود ببرید. شما به میهمانی نرفته‌اید بلکه در مسافرت هستید، پس می‌توانید یک لباس تکراری را برای تمامی وعده‌های شام خود بپوشید، مطمئن باشید هیچ‌کسی متوجه نخواهد شد. این نکته وقتی مهم است که خطوط هواپیمایی شما به خاطر بار اضافی هزینه بیشتری را از شما بگیرد.

تنها سفر کردن

۶. نوشتن برای یک نفر را فراموش نکنید. منظور از یک نفر، انتخاب یک فرد نزدیک به شما است که وقتی خبری از شما نشود، نگرانتان خواهد شد، این فرد می‌تواند یکی از اعضای خانواده باشد یا دوست صمیمی شما، حتی می‌توانید برای چند نفر بنویسید. هر زمانی که به «وای فای» دسترسی داشتید، برای آن‌ها یک عکس متن سریع بفرستید. این کار همچنین برای اینکه برنامه کاملی از سفر خود را به آن‌ها بدهید، مفید است. یک روز از سفرم، تصمیم گرفتم تا با استفاده از یک تور کامل یک‌روزه، از جنگل و خرابه‌های «مایان» Maya)) دیدن کنم. طی این تور یک چشمه آب گرم هم وجود داشت که تصمیم گرفتم مدت بیشتری را در آنجا سپری کنم و همین موضوع باعث شد که فراموش کنم به مادرم پیغام بدهم و وقتی به شهر برگشتم، نوشته‌های زیادی از طرف مادرم دریافت کرده بودم که نگران بود که شاید من در گودالی افتاده یا توسط یوزپلنگ خورده شده‌ام.

تنها سفر کردن

۷. از دیگران بخواهید که از شما عکس بگیرند. کاربرد دوربین فقط برای سلفی گرفتن نیست. زمانی که از خرابه‌های «مایان» بالا می‌رفتم، یک گروه بیست نفری از دختران را دیدم که برای گرفتن عکس سلفی داشتند به هم فشار وارد می‌کردند تا در کادر عکس جا شوند. من به آن‌ها پیشنهاد دادم که به جای سلفی اجازه بدهند من از آن‌ها عکس بگیرم و همین موضوع باعث شد نه تنها آن‌ها نیز از من عکس بگیرند، بلکه پیشنهاد دادند که با آن‌ها ادامه مسیر را صعود کنیم تا هر زمان که لازم بود من از آن‌ها عکس بگیرم یا بالعکس. به جای سلفی‌های زشت و با کادربندی نامناسب و حالتی عرق‌آلود، حالا من عکس‌های زیبا و مناسبی از بالای یک معبد تاریخی دارم.

تنها سفر کردن

۸. به جای تنها گشتن از تورهای گروهی استفاده کنید. انجام این کار در بیشتر مواقع مفید است البته اگر شما قصد دارید به جایی بروید که چیزهایی زیادی برای دیدن وجود دارد و تنها رفتن به آنجا یا خطرناک است یا هزینه‌بر. همچنین ایده خوبی است که شما در لاک خودتان نباشید و افرادی را ببینید که سلیقه و نظرشان با شما یکی است، از کجا معلوم، شاید با یکی از آن‌ها دوست هم شدید. تورهای گروهی این موضوع را تضمین می‌کند که اگر بخواهید، این فرصت را خواهید داشت که با افراد دیگری در تعامل باشید، اما نکته منفی آن زمانی است که حوصله حرف زدن ندارید و دنبال مؤدبانه‌ترین روش برای فرار از آغاز یک گفتگو می‌گردید. راستی در تورهای گروهی، افراد بیشتری برای گرفتن عکس‌های شما وجود دارند.

تنها سفر کردن

۹. یک کتاب به اندازه کیف‌دستی برای شام به همراه داشته باشید. وقت شام زمانی است که شما احساس تنهایی می‌کنید، کسی نیست که با او صحبت کنید و کاری برای انجام دادن ندارید تا زمانی که غذای شما آماده شود. من یک کتاب واقعاً بزرگ با خودم برده بودم و این کتاب در کیف‌دستی کوچک که با خود داشتم جا نشد. نمی‌خواستم کتاب دومی را برای خواندن شروع کنم، بنابراین وقتی که از تماشای مردم خسته می‌شدم، بازی‌های بی‌سر و صدای زیادی مثل ۲ نقطه را با گوشی موبایل انجام می‌دادم.

تنها سفر کردن

۱۰. در رسانه‌های اجتماعی در مورد اینکه تنها هستید، تبلیغ نکنید. البته من از تعطیلاتم عکس می‌گیرم و در اینستاگرام قرار می‌دهم، اما هرگز در مورد اینکه من در آنجا تنها بوده‌ام یا موقعیت جغرافیایی هتلم اشاره‌ای نمی‌کنم. بعد از برگشتن به خانه، در مورد سختی‌های تنهایی به تعطیلات رفتن هر چقدر خواستید، صحبت کنید و حتی لاف بزنید! اما در طول سفر ممکن است خطرناک باشد و عده­‌ای سودجو در طول سفر از تنها بودن شما سوءاستفاده کنند.

تنها سفر کردن

۱۱. اگر درباره اینکه به یک غریبه بگویید که تنها سفر می‌کنید شک و تردید دارید، دروغ بگویید. اگر آدمی مرموز از شما سؤال کرد که چرا شما به تنهایی غذا می‌خورید، به او بگویید که شما با همسر خود به سفر آماده‌اید و در تمام طول روز خیلی آفتاب گرفته و الان در حال استراحت است، سپس در اسرع وقت آنجا را ترک کنید.

تنها سفر کردن

۱۲. اگر می‌خواهید با مردم صحبت کنید و از بین آن‌ها دوست پیدا کنید، از انجام این کار نترسید اما هرگز جزئیاتی مانند شماره اتاق خود را به آن‌ها ندهید. تنها بودن، اغلب اوقات با فکر و خیال همراه است و خوب است که گاهی با صحبت کردن با دیگران از فکر و خیال خارج شوید. یک روز صبح، من از خانمی حدوداً هم‌سن خودم درخواست کردم که اگر می‌تواند عکسی از من بگیرد، خانمی که کنار او بود و بعداً معلوم شد مادرش است، شروع کرد به راهنمایی کردن که چطور عکس قشنگ‌تر و هنری از من بگیرد و همین موضوع باعث شد که صحبت کردن با آن‌ها را در تمام طول روز ادامه دادم و حتی با آن‌ها به ناهار رفتم.

تنها سفر کردن

 منبع: Harpers Bazaar

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات