نمایشگاه «ماناها، سمبول زیبایی» بعد از مکزیک، آلمان و ایتالیا در راه ایران

تیم  کجارو
شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵
نمایشگاه «ماناها، سمبول زیبایی» بعد از مکزیک، آلمان و ایتالیا در راه ایران

نمایشگاه «ماناها، سمبول زیبایی» از مکزیک به آلمان رفته و قرار است در ایتالیا نیز نمایش داده شود، و با پیشنهاد طرف مکزیکی، احتمال وارد شدن این آثار نمایشگاهی به ایران نیز وجود دارد.

«جبرئیل نوکنده» مدیرکل موزه ملی ایران گفت که پیشنهاد داده‌اند نمایشگاه «ماناها، سمبول زیبایی» به ایران و موزه ملی نیز بیاید که اکنون ما در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا می‌توانیم اعتبار آن را تامین کنیم یا خیر. چون قدری تامین اعتبار آن برای برگزاری نمایشگاه، برای ما مشکل بود.

او تاکید کرد که موزه ملی ایران در حال گمانه‌زنی و انجام بررسی‌هایی در این زمینه است، چون طرف مکزیکی علاقه‌مند است که یک نمایشگاه از مکزیک در ایران داشته باشد و موزه ملی ایران نیز از این اتفاق استقبال می‌کند، همان‌طور که وظیفه موزه‌های ملی برگزاری نمایشگاه‌های مشترک برای گفت‌وگوی بین تمدن‌هاست. چون موزه‌ها مهمترین مکان‌هایی هستند که می‌توان فرهنگ‌ها را به صورت مستقیم در آن‌ها به نمایش گذاشت.

مدیرکل موزه ملی ایران بیان کرد که در حال حاضر نمایشگاه نگاره‌خط‌های مکزیک را در تهران برگزار کرده‌ایم، آثاری که ایران در آن حوزه یکی از کشورهای کهن و بسیار شناخته‌شده است. از سوی دیگر با توجه به این‌که ما در تلاش برای برقراری بستر گفت‌وگوی بین دو فرهنگ کهن ایران و مکزیک هستیم، تلاش می‌کنیم با همین کارهای نمایشگاهی، روابط دوستانه خود را تقویت کنیم.

نوکنده در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به پرسشی درباره‌ کپی بودن همه‌ نگاره‌خط‌هایی که از مکزیک به ایران آورده شده و از هفته گذشته تا ۲۲ آبان در این نمایشگاه به نمایش درآمده‌اند، بیان کرد:

این آثار کپی هستند و اوریجینال نیستند چون این نمایشگاه به واسطه روابط دو سفارت برگزار شده است. اما در شرایطی که بخواهیم بین دو موزه چنین نمایشگاهی برگزار شود، می‌توانیم کار اصل یا کپی و مولاژ ببریم که آن طبیعی است.

دیدگاه