بوئینگ در سال ۲۰۱۶ هیچ هواپیمایی به ایران تحویل نمی دهد

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
بوئینگ در سال ۲۰۱۶ هیچ هواپیمایی به ایران تحویل نمی دهد

شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ در توافق برای فراهم کردن بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری برای ایران پیشرفت داشته با این همه هیچ هواپیمایی در سال ۲۰۱۶ تحویل نخواهد داد.

ایران که به دلیل سال‌ها تحریم قادر به خرید هواپیماهای مسافربری جدید یا خرید قطعات از شرکت‌های تولیدکننده نبوده است، به دنبال مدرنیزه کردن ناوگان هواپیمایی فرسوده خود است و توافق با بوئینگ در همین راستا بوده است. بازگشت ایران به بازار بین المللی برای خرید هواپیماهای مسافربری جدید، یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های تجاری است که با امضای توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها گشوده شده است.

«دنیس مویلنبرگ» مدیر عامل بوئینگ در حاشیه کنفرانسی درباره فناوری‌های آینده در شیکاگو، گفت:

بوئینگ تحت این توافق امسال هیچ هواپیمایی تحویل نخواهد داد و تحویل هواپیما در فاصله زمانی یکساله، دو ساله و سه ساله انجام خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد که با این همه این قرارداد فرصت قابل توجهی برای بوئینگ محسوب می‌شود و خوشحالم که می‌بینم ما پیشرفت مداومی داشته‌ایم.

ایران در ماه ژانویه تصمیم برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما به ارزش ۲۷ میلیارد دلار از شرکت هواپیماسازی اروپایی ایرباس را اعلام کرد، اما نسبت به تاخیرهای غیرمنتظره در دریافت مجوز آمریکا ناراضی است.

ایرباس برای صادرات هواپیما به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به موافقت واشنگتن نیاز دارد، زیرا در این هواپیماها قطعات ساخت آمریکا به کار رفته است. یک مقام ایرانی ماه گذشته بیان کرده بود توافق ایرباس ممکن است به میزان شش فروند و توافق بوئینگ به میزان یک فروند کاهش پیدا کند.

مویلنبرگ افزود که بوئینگ در مراحل نهایی کار روی ساختار قرارداد با مشتریانش در ایران بوده و هم‌زمان سرگرم کار روی پروسه دریافت مجوز از دولت آمریکاست.

منبع ایسنا
برچسب‌ها هواپیما بوئینگ

دیدگاه