قبرستان پرلاشز؛ آرامگاه ابدی صادق هدایت

زهرا صالح نژاد
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۰
قبرستان پرلاشز؛ آرامگاه ابدی صادق هدایت

پرلاشز به هیچ‌کدام از گورستان‌های دنیا شبیه نیست. این گورستان در شرق پاریس به سبک باغ‌های انگلیسی ساخته شد، ولی به‌ مرور زمان و با مدرن شدن پاریس تغییر کرده است. با کجارو همراه باشید.

پرلاشز، بزرگترین گورستان پاریس و یکی از مشهورترین گورستان‌های دنیا است که در تاریخ ۲۴ ژوئن ۱۹۹۴ جزو بناهای تاریخی فرانسه ثبت شده است. پس از انقلاب کبیر فرانسه، گورستان‌ها بر طبق قانون جدید کمون پاریس به خارج از شهر منتقل شدند. به همین دلیل باغ بزرگی که استراحتگاه «پدر لاشز»، کشیش مورد اعتماد لویی ۱۴ بود، توسط شهرداری در سال ۱۸۰۳ خریداری و در اختیار «الکساندر تئودور برونیار»، معمار معروف آن زمان قرار گرفت و در ۲۱ می ۱۸۰۴ گشوده شد.

اکنون در این باغ ۴۴ هکتاری، حدود ۵۰۰۰ درخت وجود دارد و بزرگترین پارک پایتخت فرانسه است. هر ساله حدود ۲۰۰۰۰۰۰ توریست به‌علاوه پاریسی‌ها برای بازدید به پرلاشز می‌روند.

قبرستان پرلاشز

پرلاشز نمادی از گوناگونی انسان‌ها و در عین حال برابری آن‌ها است. کاتولیک، پروتستان، ارتودوکس، یهودی، مسلمان، بودایی و معتقدان به سایر ادیان و اندیشه‌ها در کنار یکدیگر دفن شده‌اند. در این گورستان برای کسانی هم که بر اساس آئین یا وصیتشان باید سوزانده شوند، محلی برای سوزاندن اجساد وجود دارد. دیوار معروف کماندر (Communard ) که سمبل آزادی‌خواهی و آرمان‌طلبی مردم فرانسه است هم در این گورستان قرار دارد. این دیوار همان دیواری است که در ۲۸ ماه مه ۱۸۷۱ تعداد ۱۴۷ نفر از رهبران احزاب مختلف پاریس پس از شکست، در پای آن به گلوله بسته شدند.

برای رفاه گردشگران، شهرداری پاریس گردش‌های گروهی منظمی همراه با راهنما برای نشان دادن گورهای معروف و توضیح شرح حال‌های مختصری از آن‌ها ترتیب داده است.

قبرستان پرلاشز

ممنوعیت همراه داشتن سگ یا حیوانات خانگی دیگر، بالا رفتن از درختان یا بناهای یادبود، فروافکندن آن‌ها، تخریب یا حک کردنشان، استفاده از الکل یا وسایل برپایی پیک‌نیک، استفاده از دستگاه پخش صوت یا آلات موسیقی، استفاده از دوچرخه یا وسایل نقلیه شخصی بدون مجوز، فعالیت‌های تبلیغاتی یا سینمایی و دادن انعام به کارکنان گورستان از جمله مقررات داخلی است که باید توسط گردشگران و بازدیدکنندگان رعایت شود.

بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی منابع جهانی این قبرستان بیشترین بازدیدکننده را در جهان دارد. یکی از علل این موضوع وجود قبر شخصیت‌های بزرگ تاریخی و اجتماعی فرانسه و دنیا است. شخصیت‌هایی که از حدود ۲۰۰ سال پیش در اینجا دفن شده‌اند. همچنین آرامگاه سربازان جنگ جهانی اول نیز در این قبرستان قرار دارد.

در هر گوشه این گورستان بزرگانی دیده می‌شوند که هرکدام بخشی از تاریخ اروپا یا جهان در دو قرن اخیر را به خود اختصاص داده‌اند.

ادیت پیاف، خواننده؛ ماریا کالاس، خواننده اپرا؛ ژان فرانسوا لیوتار، فیلسوف و نویسنده؛ سارا برنارد، هنرپیشه؛ ژرژ ملیس، فیلمساز؛ کلود شابرول، فیلمساز؛ نادار، عکاس؛ پل الوار، نویسنده؛ ژان دو لا فونتن، شاعر و نویسنده؛ آلفرد دو موسه، شاعر و نویسنده؛ مولیر، نمایشنامه‌نویس؛ انوره دو بالزاک، نویسنده؛ مارسل پروست، نویسنده؛ گی یوم آپولینر، نویسنده؛ آلفونس دوده، نویسنده؛ و مارسل پروست، نویسنده؛ کولت، نویسنده داستان‌های کوتاه، آنری ورنوی، کارگردان و ایوو مونتان، خواننده دهه ۶۰؛ ژرژ بیزه، موسیقی‌دان فرانسوی؛ ژان فرانسوا شامپولیون مصر شناس فرانسوی (رمزگشای خط هیروگلیف) از جمله مشاهیر و اندیشمندان فرانسوی هستند که در این قبرستان دفن شده‌اند.

قبرستان پرلاشز

از میان خارجی‌هایی که در این گورستان آرمیده‌اند می‌توان از ساموئل هانمن، پزشک آلمانی و بنیانگذار هومیوپاتی؛ اسکار وایلد، داستان‌نویس و نمایش‌نامه نویس ایرلندی؛ رافائل لئونیداس تروخیو، فرمانروای دیکتاتور کشور دومینیکن؛ فردریک شوپن، پیانیست و آهنگ‌ساز برجسته لهستانی؛ آنتونیو روسینی، موسیقی‌دان ایتالیایی؛ میگل آنخل آستوریاس، شاعر و نویسنده گواتمالایی؛ آمادئو مودیلیانی، نقاش و تندیس ساز ایتالیایی؛ ییلماز گونی، فیلمساز کرد؛ احمد کایا، خواننده ترکیه‌ای؛ جهانگیر تاتا، تاجر هندی؛ جیم موریسون، خواننده و آهنگساز آمریکایی نام برد.

دو تن از نویسندگان بزرگ ایرانی هم در این قبرستان دفن شده‌اند، صادق هدایت و غلامحسین ساعدی.

قبرستان پرلاشز

قبرستان پرلاشز دارای وب‌سایتی است که می‌توان از طریق دوربین وارد گورستان شد و به بازدید از آن پرداخت.

برچسب‌ها فرانسه گورستان

دیدگاه