زاینده رود بی رمق است

سیامک احدی | جمعه, ۱۸ دی ۹۴ ساعت ۱۹:۰۰

زاینده ‏رو»، رود پرآب گذشته و بی رمق امروز همان رودی است که قرن‏ها منشأ زایش برای اصفهان بود اما بی موالاتی‌ها سبب شد تا طی دهه‌ گذشته خشک شود.

 خشک شدن زاینده رود خبری بود که جامعه را در بهت فرو برد اما چه سود که امروز ثمره آنچه را می‌بریم که در گذشته انجام داده‌ایم.

مسئولان سعی بر آن داشتند تا با بازکردن سد زندگی را به زاینده رود بازگردانند اما به‌دلیل کاهش بارندگی در پاییز امسال با اتمام ۲۸ روز زمان توزیع آب در شبکه‌های آبیاری استان اصفهان، رهاسازی آب از سد زاینده‌رود برای کشت پاییزه کشاورزان به پایان رسید.

در حال حاضر تصویری که می‌توان از دو سمت پل خواجو داشت با یکدیگر متفاوت است.

زاینده رود

در یک سمت رود جاری است و زندگی پرندگان جریان دارد و در سوی دیگر خبری از جریان یک رود نیست و تنها آبراهه‌ای است که به راه خود می‌رود.

هرچند گفته می‌شود در صورت بهبود وضعیت بارش‌ها در حوضه رودخانه زاینده‌رود می‌توان رهاسازی آب برای زنده نگاه داشتن رودخانه را در دستور کار قرار داد اما بر اساس آمار موجود، بارندگی در ایستگاه‌های شاخص حوضه زاینده‌رود از ابتدای مهر تا آذر سال جاری ماه نسبت به سال گذشته بین ۲۳ تا ۸۴ درصد کاهش داشته است. در عین حال ایستگاه چلگرد به‌عنوان سرمنشا تامین آب زاینده‌رود، از اول سال آبی تا امروز فاقد برف بوده است.

منبع: CHN

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها اصفهان

    دیدگاه