هتل‌داران به‌دنبال حذف دائمی مالیات بر ارزش افزوده

تیم کجارو | چهار شنبه, ۱۶ دی ۹۴ ساعت ۱۵:۰۰

به گفته رئیس جامعه هتل‌داران کشور، در دوره بعدی مجلس، درخواست طرح حذف مالیات بر ارزش افزوده اتاق‌ها و دائمی‌شدن معافیت مالیاتی هتل‌داران را دنبال می‌کنیم.

 جمشید حمزه زاده، از پیگیری درخواست‌های جامعه هتل‌داران کشور از مجلس خبر داد و گفت:

اکنون روی نرخ اتاق‌ها ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد که همین موضوع موجب افزایش نرخ اتاق و در نهایت افزایش نرخ سفر شده و توان اقتصادی مردم را برای استفاده از هتل‌ها پایین آورده‌ و به همین دلیل ضریب اشغال هتل‌ها نیز کاهش پیدا کرده‌است. بنابراین می‌خواهیم که در مجلس بعدی این موضوع پیگیری شده و مالیات بر ارزش افزوده حذف شود. هتلداران اکنون از ۵۰ درصد معافیت مالیات بر درآمد برخوردار هستند که با پیگیری‌های انجام شده این معافیت را به صددرصد آن هم به مدت ۶ سال رساندیم. اما اکنون می‌خواهیم این معافیت صددرصدی دائمی شود.

نرخ اتاق هتل‌ها آزاد شود

وی همچنین به آزادسازی نرخ هتل‌ها اشاره کرد و گفت:

یکی از انتقادات ما به سازمان میراث فرهنگی درباره دخالت دولت در تعیین نرخ هتل‌هاست. درحالی که هتل کالای اساسی نیست بلکه یک کالای لوکس است و اگر آزادسازی نرخ انجام شود، براساس عرضه و تقاضا نرخ‌ها نیز تعیین می‌شود. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که باید حضور جدی در مجلس داشته باشیم و منتظر فعالیت دولتی‌ها نباشیم. بخش خصوصی باید از تمام منابع استفاده کند و فقط متکی بر دولت نباشد.

چرایی ۵ میلیون تومان هزینه یک شب اقامت در هتل

حمزه‌زاده همچنین درباره چرایی تعیین نرخ ۵ میلیونی اقامت در سوئیت یک هتل ۵ ستاره در تهران گفت:

معمولا نرخ هتل‌ها از روی اتاق دبل و سینگل مشخص می‌شود. برای اتاق دبل که زیر یک میلیون تومان نرخ دارد آن هم در هتلی با این عظمت، گران نیست مگر سوئیت هتل که آن هم تعدادش کم و ویژه میهمانان پولدار است. با این حال در تمام دنیا هتل‌ها سوئیت و اتاق رویال لوکس دارند که نرخ ویژه‌ای برای آنها تعیین می‌شود. اولین بار است که بخش خصوصی توانسته چنین هتلی را بسازد. حتی دولتی‌ها نیز از عهده آن برنیامده‌اند. از سوی دیگر هزینه ساخت هتل در ایران زیاد است با این حال باید دید که کشش بازار برای استفاده از این سوئیت آن هم با چنین نرخی چگونه است. معمولا عرضه و تقاضا تعیین‌کننده نرخ است یعنی اگر مشتری نداشته باشد، به تبع مدیر هتل آن نرخ را پایین می‌آورد.

وی در ادامه از رونمایی از سامانه رزرواسیون توسط جامعه هتل‌داران کشور خبر داد و گفت:

بیستم دی ماه از این سامانه رونمایی خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات