درنای سیبری به فریدون‌کنار بازگشت

تیم  کجارو
شنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۰
درنای سیبری به فریدون‌کنار بازگشت
به گفته سرپرست روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست مازندران تنها بازمانده گله غربی درنای سیبری که از گونه پرنده‌های در معرض خطر است، سه‌شنبه به منطقه فریدون‌کنار مازندران وارد شد.
میلاد بهرامی، سرپرست روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست مازندران با اعلام خبر ورود این درنا که نام «امید» را به خود گرفته، تصریح کرد:
تک درنای سیبری از زیستگاه زادآوری سیبری از مسیر روسیه، قزاقستان و آذربایجان به فریدونکنار مازندران مهاجرت می‌کند ‌و حدود چهار ماه از سال را با تغذیه در محدوده دامگاه‌های سنتی از باران و سرخ‌رود و فریدونکنار زمستانش را می‌گذراند.» درنای سیبری یکی از انواع در معرض خطر درناها و دارای سه جمعیت مستقل چین، هند و ایران است که با آغاز فصل سرما در سیبری، راهی ایران می‌شود.
زیستگاه زادآوری درناهای سیبری در نواحی شرق سیبری، نواحی غرب سیبری و مهاجران به چین و ایران است. اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران با کمک جوامع محلی و بومیان منطقه و با توجه به اهمیت این پرنده به‌عنوان پرنده‌ای در خطر انقراض با انجام اقدامات مختلفی از این پرنده زیبا و با ارزش حفاظت می‌کند. پرنده‌نگری به‌عنوان شاخه‌ای از گردشگری در دنیای امروز مطرح است و علاقه‌مندان خاص خود را دارد. ایران نیز شرایط بسیار خوبی برای درآمدزایی از این راه دارد؛ چرا که با تغییر فصل‌های گرم و سرد، گونه‌های مختلفی از پرندگان به تالاب‌ها و مناطق گوناگونی از ایران وارد می‌شوند که چند ماهی را در آنجا بگذرانند. از زیباترین مناطق برای پرنده‌نگری در ایران، میانکاله، چابهار، تالاب‌های شمالی و جنوبی هستند و حتی در مرکز ایران نیز موقعیت پرنده‌نگری وجود دارد. با توجه به پراکنده بودن این مناطق در ایران و زیبایی‌های بی‌نظیری که با خود همراه دارند، همه ساله تورهای ویژه‌ای برای پرنده‌نگری در این مناطق برگزار می‌شود که به‌عنوان یک فرصت گردشگری می‌توان از آن نهایت بهره را در جذب گردشگران داخلی و خارجی برد. منبع: دنیای اقتصاد

برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات